skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بازار روبات‌های انسان‌نما داغ است: سرمایه‌گذاری بزرگان سیلیکون‌ولی روی استارت‌آپ Figure AI

۵ اسفند ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

بلومبرگ می‌گوید جف بزوس، انویدیا، اوپن‌ای‌آی، مایکروسافت و چند نام دیگر از بزرگان فناوری به سرمایه‌گذاری روی استرات‌آپی روی آورده‌اند که به توسعه روبات‌های انسان‌مانند مشغول است. این سرمایه‌گذاری جدید به نظر بخشی از تلاش‌های فناوران برای یافتن کاربرد‌های نو برای هوش مصنوعی است.

به گزارش پیوست، استارت‌آپی به نام Figure AI در دور جذب سرمایه‌ای با ارزش‌گذاری حدود ۲ میلیارد دلار، پیش از دریافت پول، به جذب ۶۷۵ میلیون دلار مشغول است. بزوس، بنیان‌گذار آمازون و دومین فرد ثروتمند جهان، از طریق شرکت سرمایه‌گذاری Explore Investments ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه را به این استارت‌آپ اختصاص داده است. مایکروسافت ۹۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کند و صندوق سرمایه‌گذاری مشترکی از سوی انویدیا و آمازون نیز ۵۰ میلیون دلار از سوی هر کدام از شرکت‌ها به این استارت‌آپ اختصاص می‌دهد.

روبات‌ها به عنوان جزء مهمی از جبهه پیشروی صنعت هوش مصنوعی شناخته می‌شوند و قرار است تا این فناوری نوین را بر وظایف جهان واقعی اعمال کنند. مهندسان استارت‌آپ Figure به ساخت روبات‌هایی با ظاهر و حرکات انسانی مشغولند. این شرکت امیدوار است که ماشین ساخته آنها با نام Figure 01 بتواند وظایف خطرناک و نامناسب برای انسان‌ها را انجام دهد و به این ترتیب بخشی از کمبود نیرو را فناوری جبران کند.

نام‌های بزرگ دیگری نیز از جبهه فناوری به این شرکت روی آورده‌اند. بازوی سرمایه‌گذاری جسورانه اینتل ۲۵ میلیون دلار و LG Innotek نیز ۸.۵ میلیون دلار سرمایه به این شرکت اختصاص داده است. گروه سرمایه‌گذاری سامسونگ نیز ۵ میلیون دلار را متعهد شده است. در بین حامیان بزرگ نیز شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه‌ای‌ حضور فعال دارند و Parkway Venture Capital ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کند و Align Ventures نیز ۹۰ میلیون دلار سرمایه را فراهم می‌کند.

اوپن‌ای‌آی نیز که زمانی به فکر خرید Figure بود حالا ۵ میلیون دلار به سرمایه‌گذاری روی این شرکت اختصاص داده است. بلومبرگ در ماه ژانویه گزارش داد که مایکروسافت و اوپن‌ای‌آی از جمله اولین سرمایه‌گذاران این شرکت هستند. حضور چنین نام‌های مطرحی به جلب توجه دیگر نهاد‌ها کمک کرد و در نتیجه Figure رقم جذب سرمایه خود را از مبلغ اولیه ۵۰۰ میلیون دلار به ۶۷۵ میلیون دلار افزایش داد.

نمایندگان Figure و سرمایه‌گذاران این شرکت هنوز به درخواست اظهارنظر پاسخی نداده‌اند.

افراد مطلع انتظار دارند که سرمایه‌گذاران روز دوشنبه با امضای یک قرارداد رسمی سرمایه‌ را به Figure AI انتقال دهند اما ممکن است که رقم‌های سرمایه‌گذاری و جزئیات پیش از قرارداد رسمی تغییر کنند. ارزش‌گذاری ۲ میلیارد دلاری پیش از دریافت پول به این معنا است که سرمایه جذب شده در این دور هنوز در ارزش‌گذاری شرکت حساب نشده است.

این شرکت ماه مه سال گذشته نیز یک دور جذب سرمایه ۷۰ میلیون دلاری را به پیشتازی Parkway به پایان رساند. برت ادکاک، مدیر عامل شرکت، در آن زمان گفت:‌ «امیدواریم یکی از اولین گروه‌هایی باشیم که بتوانیم روبات انسان‌نمایی را به بازار عرضه کنیم که کارهای واقعا مفید و کارهای تجاری را انجام دهد.»

بازار روبات‌های هوش مصنوعی به تازگی به شدت داغ است. شرکت 1X Technologies AS  که از پشتوانه اوپن‌ای‌آی برخوردار است اوایل سال جاری ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه را جذب خود کرد. شرکت دیگری به نام Sanctuary AI در ونکوور نیز در حال توسعه روبات انسان‌نمایی به نام فونیکس است. شرکت تسلا نیز از مدت‌ها پیش مشغول توسعه روباتی به نام آپتیموس است و ایلان ماسک از آن به عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های خود یاد می کند.

شرکت Agility Robotics، که در سال ۲۰۲۲ از پشتوانه آمازون برخوردار شد، نیز در حال آزمایش روبات‌های خود در انبارهای آمازون است.

https://pvst.ir/hb4

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو