skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پارت مدل زبانی فارسی «درنا» را با ۱۳ میلیارد پارامتر معرفی کرد

۲۸ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت با معرفی مدل زبانی فارسی «درنا» در جهت حفظ و گسترش زبان فارسی در فضای مجازی حرکت کرده است. درنا، گروه مدل‌های زبانی با ظرفیت‌های گوناگون ۳، ۷ و ۱۳ میلیارد پارامتری است که توسط این مجموعه توسعه داده شده‌ و قرار است در آینده‌ای نزدیک از مدل پیشرفته‌تر ۳۴ میلیارد پارامتری نیز رونمایی شود.

به گزارش روابط عمومی پارت، با توجه به اینکه در توسعه اکثر مدل‌های زبانی موجود غالبا از داده‌های انگلیسی و زبان‌های فراگیر دیگر مانند آلمانی، اسپانیایی و فرانسوی استفاده شده و سهم زبان فارسی در توسعه مدل‌های زبانی جهانی تنها به چندهزارم درصد خلاصه می‌شود، اقدام پارت می‌تواند گامی مهم برای زنده نگه داشتن این زبان در دنیای تکنولوژی باشد.

مدل‌های زبانی کاربردهای گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف دارند. از جمله این کاربردها می‌توان به چت‌ بات‌ها و اپلیکیشن‌های گفت‌وگومحور، خلاصه‌سازی متون، ترجمه ماشینی و تولید محتوای متنی اشاره کرد. لذا پیش‌بینی می‌شود بهره‌برداری از این مدل‌های بومی‌شده، باعث ارتقای کیفیت محصولات داخلی مبتنی بر هوش مصنوعی شده و مقدمه‌ای برای پیدایش سرویس‌های نوآورانه‌ای در حوزه‌های مختلف باشد.

مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت با بهره‌گیری از تجربه چندساله خود در توسعه و ارائه راهکارهای هوشمند و عرضه بیش از ۱۰۰ سرویس هوشمند به کاربران و کسب‌وکارهای مختلف، اکنون قصد دارد با به‌کارگیری مدل‌های زبانی جدید، گامی تعیین‌کننده در جهت تحول در حوزه چت‌بات‌ها و محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی فارسی بردارد. انتظار می‌رود افزایش تدریجی ظرفیت این مدل‌ها، موجب ظهور محصولات نوآورانه و برتر فارسی‌زبانان در سطح بین‌الملل شود. لذا در این مسیر، حمایت مستمر و هدفمند از گسترش مدل‌های بومی بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.

https://pvst.ir/h96

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو