skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تامین مالی استارت‌آپ‌ها بیش از ۳۰درصد کاهش یافته است

سمانه سمیع تحریریه

۲۳ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تامین مالی اســتارت‌آپ‌ها، پـس از ثبت رکورد تاریخی در سال ۲۰۲۱ با بیش از ۳۰درصد کاهش در ســال ۲۰۲۲ مواجه شــده و بیشترین کاهش در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ رخ داده است.

به گزارش پیوست، هلدینگ سرمایه‌گذاری مکس، گزارشی با عنوان «وضعیت فعلی اکوسیستم استارت‌آپی در جهان» را در بهمن‌ماه ۱۴۰۲ منتشر کرده است.

این گزارش  بر اساس پژوهشی از«StartupBlink» درباره وضعیت کنونی اکوسیستم جهانی استارت‌آپ‌ها همراه با مرور روندها و رویدادهای کلیدی این اکوسیستم در یک سال اخیر تدوین شده است و  در چهار سرفصل  وضعیت اقتصاد جهانی استارت‌آپ‌ها، روندهای صنعت استارت‌آپ،روندهای اجتماعی و وضعیت ژئوپلیتیک ارائه شده است.

کاهش تامین مالی استارت‌آپ‌ها،فروپاشی بانک سیلیکون‌ولی، و تعدیل کارکنان بخش فناوری اطلاعات بخش‌هایی از فصل اول این گزارش است.

در فصل اول این گزارش آمده است افزایش تورم و در پی آن افزایش ســریع نرخ بهره، استارت‌آپ‌ها را به شــدت تحت تاثیر قرار داده و برخلاف  ســال ۲۰۲۱ که در ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها حبابی شکل گرفته بود، حالا  ارزش‌گذاری تعداد زیادی از استارت‌اپهای بورسی و غیربورسی در حال ارزیابی مجدد است.

بعضی از این استارت‌اپ‌ها حتی تا ۹۰درصد از ارزش بازار خود را از دست داده‌اند و این موضوع به خودی خود نشان‌دهنده عمق رکود فعلی و عدم رغبت به دارایی‌های پرریسک است.د ر این فصل وضعیت فعالیت تک‌شاخ‌ها در صنایع مختلف نیز به صورت تفصیلی بیان شده است.

در ادامه این گزارش آمده است تامین مالی اســتارت‌آپ‌ها، پــس از ثبت رکــوردی تاریخی در ســال ۲۰۲۱ با بیش از ۳۰درصد کاهش در ســال ۲۰۲۲ مواجه شــده است.اگرچه رقم تامین مالی استارت‌اپ‌ها همچنان بیشتر از سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۱۹ است، اما بیشترین کاهش در نیمه دوم ۲۰۲۲ رخ داده است که از رکودی فزاینده در اکوسیستم سرمایه‌گذاری حکایت دارد.

۲۰۰ هزار نفر تعدیل

در بخش دیگر این گزارش به تعداد نیروهای تعدیل‌شــده بخــش فناوری اطلاعات اشاره شده و آمده است تعدیل در چهارونیم ماه نخســت ۲۰۲۳ به ۲۰۰ هــزار نفر رســیده و در همان مقطع از رقم ۱۶۴ هــزار و ۵۹۱ نیـروی تعدیل شــده در کل سـال ۲۰۲۲ فراتر رفــته است.

بررسی رویکردهای اجتماعی تأثیرگذار بر روند فعالیت استارت‌اپ‌ها در جهان، بررسی مهم‌ترین روندهای صنعت هم از بخش‌های دیگر این گزارش هستند،  اوج‌گیری هوش مصنوعی و خیز بلند استارت‌اپ‌ها در حوزه اقلیمی و غیره هم از موضوعاتی است که در این گزارش به آن پرداخته شده است.

در فصل آخر این گزارش رویکردهای ژئوپلیتیکی و تاثیر آن بر اکوسیستم استارت‌اپی به چالش کشیده شده است و موضوعاتی مانند روندهای ضد جهانی‌سازی و تفکیک اکوسیستم‌ها و اوج‌گیری هاب‌های منطقه‌ای هم از سایر مسائلی است که در این گزارش به آن پرداخته شده است.

دانلود گزارش کامل نگاهی به وضعیت اکوسیستم استارت‌آپی در جهان

https://pvst.ir/h7x
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو