skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تولیدکنندگان سخت‌افزار: کاهش مالیات بدون تخصیص ارز تاثیری در تولید ندارد

۸ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

نرخ مالیات واحدهای تولیدی با هدف حمایت از تولید داخل، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش یافت. اما فعالان این حوزه معتقدند با وجود مشکلاتی مثل کمبود ارز و نبود سرمایه این کاهش مالیات تاثیر چشمگیری در قیمت تمام‌شده و روند بازار کالاهای IT نخواهد داشت.

به گزارش پیوست، بر اساس لایحه سال ۱۴۰۳، در راستای سیاست‌های حمایت از تولید، نرخ مالیات موضوع ماده (۱۰۵) قانون مالیات‌های مستقیم اشخاص حقوقی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارتخانه‌های ذی‌ربط در فعالیت‌های تولیدی معادل ۱۰ واحد درصد کاهش پیدا می‌کند. این بخشودگی علاوه‌ بر سایر معافیت‌ها، بخشودگی‌ها و مشوق‌های قانونی اشخاص مذکور است.

محمدهادی سبحانیان، رئیس سازمان امور مالیاتی، با اشاره به لایحه دولت درباره کاهش مالیات واحدهای تولیدی گفت: از آنجا که اعتقاد دولت بر کاهش نرخ مالیات بر فعالیت‌ واحدهای تولیدی است، نرخ مالیات فعالیت‌های تولیدی از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد. نظام مالیاتی نیز درصدد است تا در خدمت تولید و فعالیت‌های مولد و سرمایه‌گذاری در کشور حضور داشته باشد.

به‌ نظر می‌رسد نرخ مالیات واحدهای تولیدی با هدف رونق تولید، در سال آینده ۱۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. به همین ترتیب، دولت برای دومین سال متوالی نرخ مالیات این قشر را کاهش داده است.

در همین راستا معاون امور مالیاتی اداره کل مالیات استان قزوین هم گفته بود علاوه‌ بر کاهش ۱۰ درصدی نرخ مالیات واحدهای تولیدی، بسته‌های تشویقی زیادی در زمینه معافیت‌های مالی وجود دارد؛ مثلاً معافیت‌های نرخ ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم که اگر صنایع داخل شهرک صنعتی باشند می‌توانند از معافیت مالیاتی به نرخ صفر استفاده کنند که این میزان در داخل شهرک صنعتی هفت سال و خارج از شهرک پنج سال است. همچنین واحد‌های صنعتی که در مناطق کمترتوسعه‌یافته باشند مشمول این قانون می‌شوند که داخل شهرک صنعتی ۱۳ سال و اگر خارج شهرک باشند می‌توانند از ۱۰ سال مالیات به نرخ صفر استفاده کنند.

چیزی که به‌ نظر می‌رسد، حمایت دولت از تولید داخلی است اما عده‌ای از فعالان این حوزه معتقدند این معافیت به‌راحتی اعمال نمی‌شود و اگر بشود هم تاثیر چندانی در قیمت تمام‌شده که به دست مصرف‌کننده می‌رسد، ندارد. اما از طرفی عده‌ای دیگر معتقدند این کاهش مالیات می‌تواند به تولیدکنندگان در تولید با هزینه پایین‌تر کمک کند، اما این منوط به اجرایی شدن بی‌چون و چرای این تبصره است.

شرایط تولیدکنندگان از واردکنندگان سخت‌تر است

حمید توسلی، رئیس هیات مدیره شرکت بهین تکنولوژی، درباره تاثیر کاهش مالیات بر واحدهای تولیدی گفت: انجام چنین اقداماتی در جهت تولید مثبت است و در کاهش هزینه‌های تولیدکننده و حتی واردکننده موثر است. تولیدکنندگان مسائل و مشکلات زیادی دارند، زیرا علاوه‌ بر چالش‌های تامین قطعات، مشکلات تامین و تخصیص ارز را هم دارند. به همین دلیل وضعیت واردکنندگان نسبت به تولیدکنندگان خیلی راحت‌تر است.

حمید توسلی، رئیس هیات مدیره شرکت بهین تکنولوژی
حمید توسلی، رئیس هیات مدیره شرکت بهین تکنولوژی

به گفته توسلی، واردات و تولید دو بخش جدا از هم نیستند، بلکه برای تامین نیازهای کشور این دو هم‌راستا هستند. توسلی گفت: البته باید توجه داشته باشیم که بسیاری از تولیدکنندگان نمی‌توانند نیازهای کشور را برطرف کنند زیرا عمق ساخت بالایی ندارند. به طور کلی اگر تولیدکننده توانست تامین کالا کند، باید از آن حمایت شود.

توسلی معتقد است شاید کاهش مالیات به واحدهای تولیدی کمک کند اما چالش اصلی مالیات نیست، بلکه موضوع تامین سرمایه و سرعت بخشیدن در تامین و تخصیص ارز است. تامین ارز باید به زیر ۲۰ روز کاهش پیدا کند. البته چنین قوانینی می‌تواند برای تولیدکننده مثبت باشد.

به گفته توسلی، با کاهش مالیات، قیمت تمام‌شده برای مصرف‌کننده هم باید کاهش پیدا کند اما تاثیر آن خیلی کم است. زیرا با تورم ۴۰ درصد مصرف‌کننده تفاوت قیمت را نمی‌تواند درک کند.

مدیرعامل بهین تکنولوژی درباره تعداد بالای تولیدکنندگان در چند سال اخیر گفت: خیلی از تولیدکنندگان روی کاغذ تولیدکننده هستند و در واقعیت فعالیت تولیدی ندارند. برای سنجش کار تولیدکنندگان، باید مرز تولید و غیرتولید مشخص شود و مجوز تولید به کسی بدهند که واقعاً تولیدکننده است؛ همچنین به عمق ساخت هم توجه شود.

به گفته توسلی، به‌ غیر از کاهش مالیات، حمایت دولت از تولید داخل به این شکل است که در یک مناقصه دولتی، سازمان‌های دولتی فقط حق دارند کالای ساخت داخل بخرند نه خارجی.

کاهش مالیات در قیمت نهایی تاثیر ندارد

علی توشه‌جو، مدیرعامل شرکت داده‌پرداز رایانه متین، درباره بی‌نتیجه بودن کاهش مالیات گفت: وقتی تورم بالاست، مالیات معنی ندارد. تورم سیاست‌های مالی دولت است. بخش زیادی از تورم در مالیات پرداخت می‌شود و نباید عدد مالیات آن‌قدر بالا باشد.

علی توشه‌جو، مدیرعامل شرکت داده‌پرداز رایانه متین
علی توشه‌جو، مدیرعامل شرکت داده‌پرداز رایانه متین

به گفته توشه‌جو، اگر رقابت باشد بازار به تعادل می‌رسد اما وقتی نه‌تنها رقابت وجود ندارد بلکه بازرگان و تولیدکننده با مشکلات ارز مواجه‌اند، اصلاً نباید مالیات به این شکل اعمال شود، زیرا به‌ دلیل مشکلات ارزی تولید کم شده است پس کاهش مالیات نمی‌تواند خیلی موثر باشد.

مدیرعامل داده‌پراز رایانه متین گفت: شرکت‌ها به‌ دلیل کمبود توانایی مردم در خرید، قیمت را کاهش می‌دهند اما در این شرایط وقتی کاهش مالیاتی اتفاق می‌افتد فقط برای تولیدکنندگان است، نه واردکنندگان. باید کاهش مالیات برای تولیدکنندگان هم اعمال شود.

به اعتقاد توشه‌جو، کاهش مالیات از طرف دیگر به نفع دولت جبران می‌شود، زیرا وقی مالیات را کاهش می‌دهند، از طرفی هزینه استاندارد را بیشتر دریافت می‌کنند. همچنین هزینه تولید و منابع انسانی هم بالاست و در نهایت قیمت تمام‌شده بالا می‌رود و اثر مالیات را از بین می‌برد.

حمایت در قالب حرف نباشد

در همین راستا مسعود معزی‌نیا، مدیرعامل شرکت فهیم مشاور، در این باره معتقد بود حمایت دولت از تولیدکنندگان می‌تواند کمک‌کننده و موثر باشد، اما اگر در قالب حرف نباشد. قبل‌تر هم دولت درباره کاهش مالیات صحبت کرده بود اما نتیجه‌بخش نبوده است.

مسعود معزی‌نیا، مدیرعامل شرکت فهیم مشاور
مسعود معزی‌نیا، مدیرعامل شرکت فهیم مشاور

به گفته معزی‌نیا، اگر کاهش مالیات اعمال شود، می‌تواند به کاهش هزینه‌ها کمک کند؛ زیرا تولیدکننده هزینه‌ها را روی تولید می‌آورد و وقتی قیمت تمام‌شده کمتر شود روی قیمتی که برای مصرف‌کننده عرضه می‌شود موثر است. اگر مالیات کم شود اما تورم و کمبود ارز کنترل نشود، نمی‌تواند موثر باشد.

معزی‌نیا گفت حدود ٧٠ درصد مواد اولیه ارزبری دارند. اگر مالیات کم شود روی قیمت تمام‌شده موثر خواهد بود. هر موردی که روی قیمت تمام‌شده موثر باشد کاهش آن برای مصرف‌کننده مفید است، اما این کاهش قیمت خیلی چشمگیر نیست.

مدیرعامل فهیم مشاور در آخر توضیح داد: اگر مالیات کاهش پیدا کند روی سود شرکت تاثیر خواهد داشت، و همین سود می‌تواند مزیت رقابتی با شرکت‌های خارجی ایجاد کند. اما به طور کلی به دلیل مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد، این قانون تفاوت چشمگیری ایجاد نمی‌کند.

https://pvst.ir/h3d

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو