skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ورودی

مهدیه نوروزیان؛ مخاطره در دیجیتالی کردن خدمات بانکداری

مهدیه نوروزیان معاون برنامه‌ریزی و توسعه داتین

چهره‌‌ مصمم ما برای گسترش فراگیری مالی

مهدیه نوروزیان؛ مخاطره در دیجیتالی کردن خدمات بانکداری
مهدیه نوروزیان
معاون برنامه‌ریزی و توسعه داتین

۸ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

شماره ۱۲۰

رفتارهای ما نتیجه شیوه‌ای هستند که جهان و رخدادها در نظرمان نمود پیدا می‌کنند و معنایی که ما به آنها می‌دهیم. زمستان ۱۴ سال پیش بود که من به «واحد راهکارهای بانکی» فناپ پیوستم؛ واحدی که دو سال بعدتر با نام «شرکت داتین» متولد شد. داتینِ سال‌های اولیه، ویژگی‌هایی داشت که از بنیان‌گذاران و اولین تیم‌های تشکیل‌دهنده آن نشأت گرفته بود و چهره ویژه‌ای به آن می‌بخشید: جوانی «تلاشگر و پویا» متعهد به کار شبانه‌روزی، اخلاق کاری حرفه‌ای، خلق نتیجه و یادگیری از اشتباهات. گروهی از افراد که عزم جدی برای تولید راهکار جامع بانکی بومی و راه‌اندازی آن در بانک پاسارگاد داشتند و در نهایت هم موفق شدند با اتکا به استعداد و تلاش افراد تیم و البته حمایت بزرگ‌ترها، به این هدف دست پیدا کنند و با کسب اعتماد بانک پاسارگاد قدم در مسیر استقلال کسب‌وکاری در قالب شرکت جدید بگذارند.

با تاسیس شرکت مستقل، روح و انرژی تازه‌ای در همه افراد جریان پیدا کرد؛ توسعه محصولات بانکی جدید بر اساس نیاز صنعت بانکی آغاز شد؛ کسب‌وکار شرکت توسعه پیدا کرد؛ سامانه بانکداری متمرکز در بانک‌های توسعه تعاون، گردشگری، قرض‌الحسنه رسالت و رفاه کارگران (سامانه مصارف) مستقر و واحد راهکارهای بیمه‌گری فناپ نیز با شرکت داتین ادغام شد. در این دوره، سازمان در آستانه رشد و تغییرات ساختاری زیادی بود اما شتابی برای آن نداشت و در عوض، مراقب ایجاد بنیان‌های اساسی سازمانی مثل چشم‌انداز و ماموریت، پایه‌های حاکمیت شرکتی و هویت برند خود نزد مشتریان بود و اینکه چه میزان از ارزش‌های سازمانی «حرفه‌ای‌گری، اخلاق‌مداری و مشتری‌مداری» در شرکت جاری می‌شوند. چهره سازمانی این دوره از داتین بیشتر به فردی «کمال‌گرا و محتاط» شبیه بود که نیت رشد و توسعه کسب‌وکار خود داشت و در عین حال اهمیت زیادی برای ایجاد هدف مشترک جمعی و ارتباطات افراد قائل بود؛ افرادی که در برهه‌های حساس بعدی نشان دادند از هیچ تلاش و همکاری‌ای برای موفقیت جمعی فروگذار نمی‌کنند.

سال‌های ۹۷ و ۹۸ برای داتین نقطه عطفی بود که طی آن، مهاجرت مدیرعامل سابق با آغاز پروژه عظیم استقرار راهکار جامعی بانکی داتین در بانک سپه همزمان شد. با انتصاب مدیرعامل جدید، تغییر ترکیب اعضای هیات‌مدیره و تغییرات ساختاری، سازمان آرایشی جدید با چهره‌ای «مصمم و هدفمند» یافت که در بحبوحه پاندمی کرونا و به اتکای تلاش تک‌تک همکاران، توانست ظرف ۱۴ ماه راهکار جامع بانکی خود را در بانک سپه مستقر کند و نگاه صنعت بانکی کشور را به توانمندی سرمایه‌های انسانی جوان این حوزه تغییر دهد.

همچنین، در نتیجه‌ی ایجاد زیرساخت‌های دورکاری و پیوستن سرمایه‌های انسانی از سراسر کشور، داتین هزارنفری شد و با ادغام تیم‌های تولید تعدادی از محصولات سرزمین هوشمند پاد، به یک شرکت ۱۷۰۰ نفری متشکل از واحدهای کسب‌وکاری متفاوتی تبدیل شد که هر یک بر حوزه مشخصی از خدمات مالی تمرکز داشته و مسیر سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپا و مستعد صنعت مالی را آغاز کرده است.

حالا می‌خواهیم به افق‌های جدیدی فکر کنیم تا فراتر از ارائه راهکارهای جامع بانکی و بیمه‌گری، نقش‌آفرینی بیشتری در توسعه اقتصادی کشورمان داشته باشیم. «فراگیری مالی» آن ‌چیزی‌ است که به آن فکر می‌کنیم تا همه افراد جامعه بتوانند به خدمات مالی هوشمند دسترسی آسان پیدا کنند و جمع بزرگی از هموطنان‌مان با استفاده از خدمات مالی فناورانه، به مسیر رشد و توسعه کسب‌وکار و زندگی شخصی‌شان بپردازند.

این آرمان یک دگردیسی همه‌جانبه و چندلایه در اکوسیستم مالی و اقتصادی است که لازمه نزدیک شدن به آن، تلاشی همه‌جانبه و طولانی از سوی نقش‌آفرینان متعدد صنعت مالی است؛ تلاشی که در بستر و زمینه‌ای بسیار دشوار و پرچالش، با سرمایه انسانی رو به کاهش و با افق‌هایی مبهم و بعضاً ناامید‌کننده به آن ادامه می‌دهیم؛ تلاشی که به‌رغم همه چالش‌ها و رنج‌ها، در جست‌وجوی کشف و خلق معنای کار خود می‌کنیم تا ردپایی از کار کردن و زندگی خود بر جا بگذاریم.

این مطلب در شماره ۱۲۰ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۱۲۰ پیوست
دانلود نسخه PDF
https://pvst.ir/h30

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو