skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ورود اشخاص حقوقی به سامانه مودیان ۴۲ درصد افزایش پیدا کرد

۲۳ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: حجم ورودی اشخاص حقوقی در سامانه مودیان نسبت به گذشته ۴۲ درصد رشد کرده است. با اجرای کامل قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، نظام مالیاتی و اقتصاد کشور سامان خواهد یافت.

به گزارش پیوست، محمدهادی سبحانیان، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در برنامه صف اول گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال آینده، از محل افزایش یک درصد نرخ مالیات بر ارزش‌افزوده ۶۰ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد جدید به‌دست بیاید. این درآمد ناشی از افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده صرف متناسب سازی حقوق بازنشستگان و اقشار آسیب پذیر جامعه خواهد شد.

محمدهادی سبحانیان، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور
محمدهادی سبحانیان، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور

به گفته سبحانیان، مالیات پرداختی حدود ۵۰ درصد مشاغل، صفر است و بطور میانگین مالیات اخذ شده از برخی دیگر از اصناف و مشاغل به شرح زیر است: دفاتر اسناد حدود ۱۴.۵ میلیون تومان، رستوران‌ها ۹ میلیون تومان، طلاوجواهر ۹.۹ میلیون تومان، هنرمندان ۶ میلیون تومان، لوازم خانگی ۶ میلیون تومان است که گویای عدم فشار بر مودیان و اصناف خرد و حرکت به سمت مالیات ستانی عادلانه است. در حالی که یک کارمند در سال ۱۷ تا ۱۸ میلیون تومان مالیات می‌پردازد.

سبحانیان با اشاره به سهم درآمدهای مالیاتی گفت که در دولت سیزدهم، بیش از ۵۰ درصد از منابع بودجه‌ای از محل درآمد‌های مالیاتی است و سهم درآمد‌های نفتی در بودجه به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است.

سبحانیان در مورد افزایش درآمد‌های مالیاتی در لایحه بودجه ۱۴۰۳ نیز گفت: نرخ درآمد‌های مالیاتی به‌ویژه در زمینه تولید، نه‌تنها افزایش پیدا نمی‌کند، بلکه در دو سال اخیر ۷ واحد درصد نیز کاهش داشته است، بنابراین این رشد از محل شناسایی مودیان جدید صورت می‌گیرد.

سبحانیان همچنین در مورد اصناف و اشخاص حقوقی برای پیوستن به سامانه مودیان توضیح داد: میزان حضور در سازمان مودیان از اول امسال تا پایان آذر رشد ۴۲ برابری داشته و از ۱۹۵۰ شخص حقوقی به ۸۳ هزار مودی رسیده و ارسال صورتحساب الکترونیکی از ۴۵۰ هزار در روز به ۷ میلیون مورد افزایش یافته است. همچنین صورتحساب نوع ۱ شامل اقلام و خریدار و فروشنده از ۱۶۰ هزار فقره به ۱.۰۸ فقره در روز رسیده است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی همچنین گفت: افرادی که مجموع فروش سالانه آنها بیش از ۱۷ میلیارد تومان است باید در سامانه مودیان حضور پیدا کنند و کمتر از این رقم را بدون ارائه صورتحساب می‌توانند مالیات در نظر گرفته شده را بپذیرند و پرداخت کنند.

سبحانیان در مورد پیش بینی درآمد مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده گفت: قرار است درآمد مالیاتی از ۷۵۰ همت سال جاری با رشد ۴۹ درصدی به هزار و ۱۲۰ همت در سال آینده افزایش یابد که البته از محل شناسایی مودیان جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی محقق خواهد شد.

او در مورد حساب‌های تجاری گفت: حسابی که فعال اقتصادی به سازمان مالیاتی معرفی کرده و به پرونده الصاق شده است حساب تجاری است، اما کسانی از حساب‌های غیرتجاری برای تجارت استفاده می‌کنند که با الگوریتم‌های هوش مصنوعی شناسایی شده و به جرم کتمان درآمد و فرار مالیاتی مشمول جریمه خواهند شد.

او ادامه داد: برنامه دولت این نیست که با افزایش نرخ‌های مالیاتی به افزایش درآمد‌های مالیاتی برسد. افزایش درآمد‌های مالیاتی با تمرکز بر دانه درشت‌ها و فراریان مالیاتی محقق خواهد شد. تحقق درآمد‌های مالیاتی با تمرکز بر شناسایی مودیان جدید و جلوگیری از فراریان مالیاتی خواهد بود.  اکنون مودیان مالیاتی با یک دستگاه کارتخوان اندرویدی در کمتر از یک دقیقه می‌توانند صورتحساب الکترونیکی ارسال کنند.

https://pvst.ir/gy3

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو