skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

سایه تورم روی پرداخت الکترونیکی افتاد: کاهش ۱۰ درصدی ارزش تراکنش‌ها در طول یک‌سال

۱۳ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴ دی ۱۴۰۲

ارزش حقیقی تراکنش‌های شبکه پرداخت در آذرماه طبق گزارش شاپرک با کاهش ۱.۵ درصدی نسبت به آبان روبه‌رو بوده است. همچنین این گزارش از تاثیر ۱۰ درصدی تورم در ارزش تراکنش‌ها نسبت به آذرماه سال گذشته خبر می‌دهد. این کاهش در ارزش حقیقی تراکنش‌ها در دو مقطع یادشده با افزایش ارزش اسمی تراکنش‌ها همراه بوده است اما نتوانسته به کاهش تاثیر تورم بر ارزش تراکنش‌ها کمک کند.

به گزارش پیوست، طبق گزارش آذرماه شاپرک تعداد تراکنش‌ها نسبت به آبان‌ماه امسال، ۳ میلیون افزایش داشته و همچنین مبلغ تراکنش‌ها ۱۴ هزار میلیارد تومان در این ماه افزایش داشته است. افزایش تعدادی تراکنش‌ها در آذرماه در حالی بوده که در ماه‌های آبان و مهر به ترتیب تعداد تراکنش‌ها ۲۹ و ۶۱ میلیون کاهش را تجربه کرده بود. بر این اساس، تعداد و مبلغ تراکنش‌ها نسبت به ماه گذشته ۰.۰۶ درصد و ۱.۳۴ درصد رشد داشته است.

مقایسه میزان تغییرات در تعداد و مبلغ تراکنش‌های شاپرک در آذرماه نسبت به آبان‌ماه سال جاری
مقایسه میزان تغییرات در تعداد و مبلغ تراکنش‌های شاپرک در آذرماه نسبت به آبان‌ماه سال جاری

همچنین تعداد و مبلغ تراکنش‌های شاپرک نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۸.۹۸ و ۲۵ درصد افزایش داشته است. افزایش تعداد و مبلغ تراکنش‌ها در حالی رخ داده است که ارزش حقیقی تراکنش نسبت به ماه گذشته با محاسبه اثر تورمی بر تراکنش‌ها با کاهش ۱.۵۱ درصدی روبه‌رو بوده و ارزش اسمی تراکنش‌ها نیز تنها ۱.۳۴ درصد بوده است. همچنین آمارهای شاپرک از کاهش بیش از ۱۰ درصد ارزش حقیقی تراکنش‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.

مقایسه ارزش اسمی و حقیقی تراکنش‌های شاپرک در آذرماه و آبان‌ماه سال جاری، که نشان از کاهش بیش از یک و نیم درصدی ارزش حقیقی تراکنش‌ها به دلیل تورم دارد.
مقایسه ارزش اسمی و حقیقی تراکنش‌های شاپرک در آذرماه و آبان‌ماه سال جاری، که نشان از کاهش بیش از یک و نیم درصدی ارزش حقیقی تراکنش‌ها به دلیل تورم دارد.

در این ماه رشد ابزارهای پذیرش با کاهش کلی ۰.۴۷ درصدی روبه‌رو بوده که دلیل اصلی آن کاهش رشد ۰.۷۹ درصدی کارتخوان فروشگاهی در شبکه پرداخت بیان شده است. با کاهش سهم کارتخوان فروشگاهی، دو ابزار پذیرش اینترنتی و پذیرش موبایلی به ترتیب با رشد ۲.۶۶ و ۲.۷۸ درصد روبه‌رو بوده است.

بررسی تعداد کل ابزارهای پذیرش اینترنتی
بررسی تعداد کل ابزارهای پذیرش اینترنتی

با این حال، کارتخوان فروشگاهی همچنان سهم بازار بیش از ۹۱ درصدی دارد و دو ابزار پذیرش اینترنتی و پذیرش موبایلی به ترتیب نزدیک به ۶ درصد و ۲.۳۷ درصد از کل بازار پرداخت را در اختیار دارند. همچنین در این ماه متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی ۳۶۷ تراکنش بوده است که نسبت به ماه گذشته ۱.۹۷ واحد رشد کرده است. بر اساس این گزارش تعداد ابزار پذیرش فعال سیستمی به بیش از ۱۱ میلیون و ۲۵۳ هزار در آذرماه رسیده است.

در شاخص سهم مبلغی شرکت‌های PSP شرکت به پرداخت ملت و پرداخت الکترونیک سامان(سپ) با یک درصد اختلاف به ترتیب بیشترین سهم بازار را در اختیار دارند. به پرداخت با ۲۰.۶۴ و سپ با ۱۹.۰۶ درصد در جایگاه نخست و دوم در میان شرکت‌های پرداخت الکترونیکی قرار گرفته‌اند. بر اساس گزارش شاپرک در سهم مبلغی نسبت به ماه گذشته جابجایی میان شرکت‌های PSP رخ نداده است.

مقایسه سهم مبلغی و تعدادی شرکت‌‌های psp از بازار ابزارهای پذیرش
مقایسه سهم مبلغی و تعدادی شرکت‌‌های psp از بازار ابزارهای پذیرش

در شاخص سهم شرکت‌های PSP از بازار تراکنش‌ها به پرداخت با ۱۸.۵۴ بیشترین درصد از مبالغ بازار کارتخوان فروشگاهی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. این شرکت در ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی نیز به ترتیب با ۲۹.۴۹ و ۴۴.۸۶ درصد نیز بالاترین سهم را در این ابزارهای پذیرش از مبلغی در اختیار دارد. اما در این گزارش بیشترین اختلاف سهم مبلغی به پرداخت الکترونیک سامان تعلق دارد. این شرکت در این ماه ۰.۴۹ درصد در مبلغ تراکنش‌های ابزار کارتخوان فروشگاهی سهم بازار به دست آورده است و از ۱۷.۳۶ در آذرماه به ۱۷.۸۵ درصد در آبان ماه رسیده است.

همچنین پرداخت الکترونیک پاسارگاد نیز با کاهش ۰.۹۹ درصدی در سهم مبلغی ابزار پذیرش اینترنتی بیشترین کاهش سهم را در این ابزار پذیرش تجربه کرده است. تجارت الکترونیک پارسیان نیز با ۰.۷۶ درصد کاهش دارای بیشترین اختلاف سهم در مبلغ تراکنش ابزار پذیرش موبایلی شده است. گزارش شاپرک حاکی از عملکرد ضعیف دو شرکت الکترونیک کارت دماوند و فراپردازان آروند امید با کمترین میزان مبلغ و تعداد تراکنش‌ها در ابزارهای سه گانه پذیرش بوده است.

https://pvst.ir/guz

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو