skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیرعامل پست بانک: نرخ نکول وام وجوه اداره شده حوزه ICT حدود ۸ درصد است

سمانه سمیع تحریریه

۱۱ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

مدیرعامل پست بانک می‌گوید از محل وجوه اداره شده نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان منابع داشته‌اند که ۳۷۵ میلیارد تومان آن را براساس مصوبه وزارت ارتباطات با نرخ ترجیحی حداکثر ۹ درصد، تسهیلات پرداخت کرده‌ا‌ند. او همچنین نرخ نکول وام وجوه اداره شده را حدود ۸ درصد عنوان می‌کند.

به گزارش پیوست بهزاد شیری مدیرعامل پست بانک ایران در رویدادی با عنوان «نشستی با فعالان جوان اقتصادی و بانکی» به ارائه گزارش عملکرد پست بانک پرداخت. او در بخش ابتدایی نشست از مسیر کاری خود در پست بانک صحبت کرد و یادآور شد که پست بانک سال‌های زیادی زیان‌ده بوده و از یکی دو سال گذشته توانسته از زیان‌دهی خارج شود.

مدیرعامل پست بانک در پاسخ به پیوست مبنی بر وضعیت وام وجوه اداره شده پست بانک، توضیح داد: پست بانک، بانک عامل پرداخت وام وجوه اداره شده در صنعت ICT‌ است و یکی از خدمات ما عاملیت وجوه اداره شده و تبصره‌های ۱۶ و ۱۸ قانون بودجه است. از زمانی که اداره بانک را به دست گرفتم عاملیت وجوه وزارت صمت، کار رفاه اجتماعی، کشاورزی را کنار گذاشتم. گفتم اگر قرار است بانک تخصصی باشیم باید تمام عاملیت وجوه وزارت ارتباطات را به عهده بگیریم و خوشبختانه حمایت‌ وزرا در هر دوره با ما بود و بانک عامل را حمایت کردند و به این شکل هم وجوه اداره شده، هم تبصره ۱۶ و ۱۸ را داشتیم. ما از حوزه وجوه اداره شده نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان منابع داشتیم که ۳۷۵ میلیارد تومان آن را به دستور وزارت ارتباطات و مصوبه وزارت ارتباطات و با نرخ ترجیحی حداکثر ۹ درصد دوره بازپرداخت حداقل سه ساله و حداکثر پنج ساله تسهیلات پرداخت کردیم.

او ادامه داد: نرخ نکول در این بخش نزدیک ۸ درصد است. نرخ نکول خودمان ۲.۸ درصد است. دلیل آن هم این موضوع است: نرخ وجوه اداره شده نرخ حمایتی است، برای اینکه از بخشی حمایت شود که مشکل فروش و عدم بازار دارد و قرار است با این وام سروسامان بگیرد. منهای این هشت درصد همه منابع بازگشت پیدا کرده و دوباره در چرخه پرداخت تسهیلات به فعالان اقتصادی اختصاص پیدا کرده است.

او در زمینه اینکه این وام به چه کسانی تعلق پیدا کرده هم گفت: این وام به گروه‌های مختلفی تعلق پیدا کرده است و جزئیات و بند به بند این قوانین، سقف وام، کف وام و غیره در سایت توان آفرین موجود است. مضاف بر اینکه تبصره ۱۸ عمدتا برای حمایت از توسعه خدمات فیبرنوری است که ما حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از این محل در این ۹ ماه تسهیلات پرداخت کرده‌ایم‌ که نقدی حدود ۶۰۰ میلیارد تومان و نزدیک ۶ همت هم اوراق است که باید بفروشیم و تسهیلات را به فعالان حوزه فناوری اختصاص دهیم و عمدتا آن را باید به توسعه فیبرنوری تسهیلات بدهیم.

شیری در ادامه به چالش‌های پست بانک اشاره کرد و گفت: پست بانک یک بانک دولتی، توسعه‌ای، تخصصی و در عین حال بورسی است که سهامدار عام دارد و یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های آن هم توسعه ارتباطات بانکی در مناطق روستایی است، تمام این سرفصل‌ها به خودی خود کار در پست بانک را پیچیده و سخت‌تر از سایر بانک‌ها می‌کند. اما با تمام این تفاسیر پس از صادرات، ملت و تجارت بیشترین شعب بانکی را داریم. در حوزه نیروی انسانی هم ۸۶۷۷ هم در شعب پست بانک در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند که نسبت زنان و مردان شاغل در پست بانک پنجاه، پنجاه است. این برای بانکی مثل ما که بسیاری از شعب آن در نقاط دور افتاده هستند، آمار بسیار مهم و جذابی است. ضمن اینکه برای توسعه به هزار نفر نیروی انسانی دیگر نیز نیاز داریم که فعلا مجوز آن صادر نشده است.

اثرات اقتصادی و اجتماعی پست بانک

شیری در ادامه از اثرات اقتصادی و اجتماعی پست بانک صحبت کرد و افزود: بسیاری از تاثیرات مثبتی که پست بانک بر اقتصاد کشور می‌گذارد در اعداد و ارقام نمی‌آید، مثل اینکه حضور یک بانک در دورافتاده‌ترین روستاها، چگونه باعث کاهش رفت و آمدها به مراکز شهر می‌شود و باعث کاهش سفرهای روستایی می‌شود. این اثرات اقتصادی پست بانک هرگز دیده نشده اما هیچ کس نمی‌توان منکر آن شود. علاوه بر اینکه از سال ۹۸ تا کنون از یازده خدمت حالا موفق شده‌ایم پنجاه خدمت را به صورت آنلاین ارائه دهیم و از سیاست‌های مهم ما بهداشت اعتباری بوده چون ما به اعتبارسنجی در تسهیلات اهمیت زیادی می‌دهیم.

پست بانک به دنبال تاسیس PSP است

شیری در بخش دیگری از ارائه این گزارش در ارتباط با متوسط سرانه توقف هر خودپرداز صحبت کرد و توضیح داد: در بانک ۹۷ به طور متوسط هر دستگاه از ۳۰ روز ۸روز خدمات نمی‌داد و ما حالا این عدد را متوسط ۳۴ ساعت در ماه رسانده‌ایم.علاوه بر اینکه به دنبال تاسیس PSP هستیم چون می‌خواهیم حوزه پرداخت خود را توسعه دهیم.خلا هلدینگ فناوری و بازوی سرمایه‌گذاری را نیز به شدت احساس می‌کنیم اما ممکن است اینها را برون سپاری کنیم و در حال تدوین برنامه‌هایی در این حوزه هستیم که به زودی از آن صحبت خواهیم کرد.

https://pvst.ir/gug
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو