skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شکست یک پروژه حمل‌ونقل نوآورانه؛ هایپرلوپ وان تعطیل شد

۳ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

بلومبرگ می‌گوید شرکت حمل‌ونقل نوآورانه‌ای به نام هایپرلوپ وان (Hyperloop One) که قرار بود با خطوط لوله مانند مسافر و بار را با سرعتی مشابه هواپیما از شهری به شهر دیگر منتقل کند، پس از ناکامی در اجرا به کار خود پایان می‌دهد.

به گزارش پیوست، استارت‌آپ هایپرلوپ وان که زمانی در مرکز توجه سرمایه‌گذاران بود از سال ۲۰۱۴ تا به امروز بیش از ۴۵۰ میلیون دلار برای سبک حمل و نقل آینده نگر خود جذب سرمایه‌ کرده است. این شرکت برای آزمایش تکنولوژی خود یک خط انتقال کوچک به نام ویرجین (Virgin) را در نزدیکی لاس‌ وگاس احداث کرد و سال گذشته پس از اینکه کاربری این خط از انسان به انتقال بار تغییر کرد، نام ویرجین هم که از یک سرمایه‌گذار گرفته شده بود، از روی این خط برداشته شد.

حالا شرکت هایپرلوپ بیشتر کارکنان خود را تعدیل نیرو کرده و برای فروش باقی مانده دارایی‌های خود، از جمله ماشین‌آلات و خط آزمایشی، تلاش می‌کند. جالب اینکه سال گذشته و در اوایل سال ۲۰۲۲ این شرکت بیش از ۲۰۰ کارمند جدید را به استخدام خود در آورد و حالا حتی دفتر شرکت در لاس‌ وگاس نیز تعطیل شده است.

شرکت بین‌المللی DP World در دبی، از دو سال پس از آغاز به کار هایپرلوپ و از سال ۲۰۱۶ سهام‌دار عمده شرکت است. درنتیجه به گفته افراد مطلع، دارایی ذهنی این استارت‌آپ به DP World دبی منتقل می‌شود.

هایپرلوپ در ماه آوریل امسال در یک شرکت پوششی ادغام شد و تقریبا تمامی سهام‌ها به قیمتی نزدیک به صفر منتقل شدند. کارکنان در جلسه‌ای مطلع شدند که DP World این تراکنش را به اجرا گذاشته است.

هاپرلوپ وان یک سال پس از سپیدنامه ایلان ماسک درمورد تکنولوژی هایپرلوپ با آغاز به کار خود توجه عموم را به خود جلب کرد. این تکنولوژی در واقع قرار بود با تحول در حمل‌ونقل، پایانی بر ترافیک سنگین باشد.

اما با وجود شکست این استارت‌آپ، همچنان می‌توان به پیشرفت تکنولوژی در این حوزه امید داشت و فعالان دیگری برای تحقق و اجرای گسترده مفهوم هایپرلوپ تلاش می‌کنند. با اینکه هایپرلوپ وان هیچوقت نتوانست یک خط انتقال عملیاتی را در مقیاس بزرگ به اجرا بگذارد اما چندین شرکت دیگر از جمله Hardt Hyperloob، Hyperloop Transportation Technologies و Swisspod Technologies به تلاش در این مسیر ادامه می‌دهند.

نام ایلان ماسک و تبلیغات او برای این طرح باعث شده تا حتی دانش‌آموزان هم به طراحی هایپرلوپ بپردازند و حالا شاهد روند ساخت یک خط انتقال آزمایشی هستیم. بورینگ کامپانی، شرکت ساخت تونل و نوآوری حمل‌ونقل ایلان ماسک، نیز پروژه‌های مرتبطی را در این حوزه دنبال می‌کند.

 

https://pvst.ir/gqi

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو