skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سفرمارکت دستیار سفر مبتنی بر هوش مصنوعی «ایوا» را راه‌اندازی کرد

سمانه سمیع تحریریه

۱۹ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

سفرمارکت از ایوا دستیار سفر مبتنی بر هوش مصنوعی رونمایی کرد. نسخه وب این سرویس از فردا بیستم آذر فعال خواهد شد و نسخه اندروید این سرویس از یکم دی ماه ارائه می‌شود. مدیرعامل سفرمارکت قابلیت‌های ایوا را امکان تعامل صوتی و نوشتاری با مخاطب، بین‌المللی و چهارزبانه بودن آن و در وهله بعد امکان خرید و مشاوره خدمات سفر عنوان کرد.

به گزارش پیوست مدیرعامل سفرمارکت ‎مهدی نجفی در مراسم رونمایی از دستیار سفر مبتنی بر هوش مصنوعی ‎ایوا عنوان کرد: گردش مالی بازار گردشگری در ایران بیش از ۳۰۰ همت است و فناوری‌ها می‌توانند نقش به سزایی در توسعه این بازار ایفا کنند.
نجفی رونمایی محصول جدید سفرمارکت را در راستای تامین نیازهای جامعه و نیازهای گردشگری در کشور دانست و ادامه داد: ایوا دستیار هوشمند سفر است و صرفه جویی در هزینه و زمان دغدغه اصلی خریداران آنلاین خدمات مسافرتی و همچنین کسب و کارهایی مثل ماست.
او در ادامه به بیان تاریخچه‌ای از خدمات سفرمارکت پرداخت و توضیح داد: ما از سال ۹۰ فعالیت خود را در گردشگری با عنوان ایرسا و با ارائه خدمات به شکل B2B به آژانس‌ها آغاز کردیم. در واقع تاسیس ایرسا را می‌توان به عنوان اولین پلتفرم ارائه خدمات آنلاین فروش سفر در ایران هم دانست.
نجفی در ادامه از تاریخچه پلکانی فعالیت‌های ایرسا صحبت کرد و توضیح داد: در سال ۹۱ ارائه‌دهنده اولین وب‌سرویس بلیط هواپیما در بازار ایران بودیم، در سال ۹۳ اولین قرارداد استفاده از وب‌سرویس ایرسا با بانک گردشگری را منعقد کردیم و از سال ۹۸ علی‌بابا و فلایتیو و چند هلدینگ گردشگری به جمع مشتریان ایرسا اضافه شدند. در سال ۹۸ هم محصول سفر مارکت به بازار معرفی شد.

۳۵ میلیون مسافر و سه هزار آژانس مسافرتی

نجفی در ادامه به تشریح حجم بازار گردشگری در ایران پرداخت و گفت:گردش مالی بازار گردشگری ایران بیش از ۳۰۰ همت است و ۳۵میلیون مسافر،سه هزار آژانس مسافرتی و ۶۰ هزار هتل و اقامتگاه نشان از پتانسیل این بازار برای توسعه دارد. نجفی در ادامه هوش مصنوعی را تهدید بزرگی برای اسم‌‌های بزرگ حوزه گزدشگری عنوان کرد و توضیح داد: هوش مصنوعی  یکی از تهدیدهای پلتفرم‌های بزرگ و مطرح جهان مثل اکسپدیا و بوکینگ است چون وقتی مارکت‌پلیس‌ها و دستیارهای جستجوی هوشمند بتوانند امکان خرید با قیمت بهتر را فراهم کنند، مسلما میزان استفاده از پلتفرم‌ها تحت شعاع قرار می‌گیرد.

نحوه فعالیت ایوا

نجفی در ادامه برخی از امکانات ایوا را تعامل صوتی و نوشتاری با مخاطب، چندزبانه و بین‌المللی بودن و داشتن اطلاعات بازار عنوان کرد و تشریح کرد: مشاوره، برنامه‌ریزی خرید هم از دیگر امکانات ایوا است اما خرید در مرحله بعدی و پس از تست‌ها و اعتماد کافی مخاطبان صورت می‌گیرد، چون در حقیقت هوش مصنوعی یادگیرنده است و  تعامل و استفاده مداوم از آن این قابلیت را توسعه خواهد داد.

او خدمات ایوا را مبتنی بر مدل بازارگاه، منافع مخاطب و سهولت استفاده معرفی کرد و گفت: خدمات پرواز ایوا در حال حاضر آماده بهره‌برداری است در بهمن ماه نیز بخش تور و بعد از آن هتل و اقامت آماده بهره‌برداری خواهد شد.

چشم‌انداز تغییر زمین‌بازی است

طبق گفته نجفی تعیین استانداردهای جدید و ارائه محصولی کاربردی، قابل اطمینان و بر اساس نیاز مخاطب بر مبنای هوش مصنوعی مهم‌ترین هدف و چشم‌انداز ایوا است و با اینکه هزینه‌های این جست‌وجو برای ما در سفرمارکت قابل توجه است اما برای توسعه پلتفرم به آن نیاز داریم. ضمن اینکه حالا برای بازاریابی به جای تبلیغات عام بر رسانه‌ها و مخاطبان دوستدار فناوری تمرکز کرده‌ایم تا بتوانیم راحت‌تر به بازار هدف خود دست یابیم‌.

 

قیمت‌ها دستوری مشکلات را حل نمی‌کنند

در بخش پایانی رویداد نجفی به صورت لایو به نحوه کار با ایوا پرداخت و به سوالات خبرنگاران در این زمینه پاسخ داد.
نجفی در پاسخ به پیوست مبنی بر نیاز کاربران ایرانی که فعلا در حد تهیه و کمبود بلیت باقی مانده توضیح داد: کاربران می‌توانند سفارش خود را ثبت کنند تا ایوا در زمان مورد نظر بلیط را برای آنان تهیه کند، ضمن اینکه سفرمارکت محدود به بازار ایران نیست و برای سفرهای خارجی نیز کاربردی است. اما در واقعیت قیمت دستوری بازار بلیت هواپیما را با چالش مواجه کرده و با اینکه ادعا می‌شود بلیت سی درصد افزایش پیدا کرده اما در بازار آفلاین بلیت‌ها با افزایش قیمت صد در صدی به فروش می‌رسد و تجربه نشان داده مشکلات قیمت با دستور  حل نمی‌شود. او در ادامه پاسخ به پیوست به همکاری با لندتک‌ها و BNPLها اشاره کرد و گفت هم‌ا اکنون هم محصولات سفر مارکت به صورت اعتباری  با همکاری با ازکی و دیجی‌پی به فروش می‌رسد.
او همچنین در زمینه فعال شدن سرویس ایوا توضیح داد ثبت نام استفاده از این سرویس در اپلیکیشن سفرمارکت  از بیستم آذر فعال می‌شود و یکم دی نسخه اندروید ایوا در سفرمارکت لانچ خواهد شد.

نجفی همچنین عنوان کرد به احتمال زیاد و پس از توسعه ایوا و بنا به نیاز مخاطبان ایوا غیر از سفر وارد حوزه‌های دیگر هم خواهد شد.

https://pvst.ir/gmw
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو