skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آغاز عملیات اجرایی پروژه ملی فیبر نوری مبین‌نت در شهرستان مراغه

۱۵ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

آیین آغاز عملیات اجرایی پروژه ملی فیبر نوری منازل و کسب‌وکارهای شرکت ارتباطات مبین‌نت در شهرستان مراغه برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت ارتباطات مبین‌نت، در راستای ایجاد پوشش فیبر نوری برای بیش از سه میلیون خانوار در سطح کشور، عملیات اجرایی پروژه در اولین شهرستان استان آذربایجان شرقی آغاز شد.

محمد فرزاد، مدیرکل ICT آذربایجان شرقی درباره این پروژه گفت: امیدواریم فاز اول این پروژه را در دهه فجر بهره‌برداری کنیم. فیبر نوری یک اختیار نیست بلکه یک الزام است؛ اقتصاد دیجیتال نیز صرفا یک انتخاب نیست و یک الزام است و همه باید به سوی آن حرکت کنیم. ما در سال‌های گذشته به نسبت ۳۰ به ۷۰ درصد، مخابرات سیار و ثابت داشتیم. در دولت سیزدهم به این بلوغ فکری رسیدند که همگام با تکنولوژی‌ها و استانداردهای روز دنیا حرکت کنیم و از سرویس فیبر نوری در منازل و کسب‌وکارهایمان استفاده کنیم. ضریب نفوذ اقتصاد دیجیتال در حال حاضر  ۶.۹ درصد در کشور است و تا پایان دولت سیزدهم این عدد بنا به دستور وزیر ارتباطات باید به ۱۰ درصد برسد و الزام اصلی این امر فیبر نوری است.

در ادامه علیرضا صیدی، مدیرعامل مبین‌نت گفت: شهرستان مراغه اولین شهرستانی است که در استان آذربایجان شرقی پروژه فیبر نوری را در آن آغاز کردیم و درصدد هستیم در آینده نزدیک، سایر شهرها را نیز تحت پوشش این پروژه قرار دهیم. حدود  ۷۰ درصد ترافیک مصرفی مشترکین بیشتر در حوزه موبایل بوده و توسعه شبکه در حوزه ارتباطات سیار صورت گرفته که با پروژه ملی فیبر نوری، این آمار بالعکس شده و در آینده ۷۰ درصد ترافیک شبکه کشور به شبکه فیبر نوری منتقل می‌شود.

مدیرعامل مبین‌نت درباره پروژه فیبر نوری مراغه توضیح داد: ما پروژه فیبر نوری مراغه را در دو فاز ۶۰ کیلومتری برنامه‌ریزی کردیم و در این دو فاز، حدود ۱۰۰ میلیارد تومان در این شهر سرمایه‌گذاری خواهیم کرد. بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، فاز اول به بهره‌برداری می‌ٰرسد و سپس حفاری فاز دوم آغاز می‌شود. با پیاده‌سازی پروژه فیبر نوری و در کنار آن پروژه هوشمند‌سازی شهر مراغه، مردم طعم شیرین فناوری را چشیده و تحول دیجیتال را لمس می‌کنند و برای استفاده از آن پیش‌قدم می‌شوند؛ زمانی که موبایل برای اولین بار وارد کشور شد اکثر جامعه آن را یک کالای تجملاتی می‌دانستند اما پس از گذشت زمان این نگاه تغییر کرد. من یقین دارم پروژه فیبر نوری مخصوصا در شهر مراغه آینده این شهر را تا ده‌ها سال آینده تضمین می‌کند زیرا صنعت فناوری اطلاعات پیشران همه صنایع است.

داوود اسدیان، معاون استاندار آذربایجان شرقی فرماندار درباره این پروژه ادامه داد: دولت سیزدهم تصویب کرده که حدود ده‌هزار میلیارد تومان جهت هوشمندسازی شهرها هزینه کند. تمام بستر‌های اقتصادی، علمی، آموزشی، تجارت، امنیت و دیگر صنایع در بستر شبکه اینترنت معنا پیدا می‌کند. مراغه آماده است و بدنه دولت در این شهر با تمام وجود آمادگی دارد تا در پروژه هوشمندسازی شهرها جزو اولین‌ها باشد. یکی از دستاوردهای این پروژه برای دولت، شکست انحصار یک شرکت بود و توانست چندین شرکت را در این پروژه دخیل کند. توسعه کشور با انحصار یک شرکت به وجود نمی‌آید و همت همه بخش‌ها لازم است.

در پایان این مراسم، آیین آغاز عملیات اجرایی فیبر نوری مراغه برگزار و عملیات حفاری این شهر از سه نقطه شروع شد.

https://pvst.ir/gm5

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو