skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

بررسی بودجه ۱۴۰۳-۱

نیم‌درصد بودجه دستگاه‌ها به امنیت شبکه اختصاص می‌یابد

میثم قاسمی تحریریه

۱ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۴ آذر ۱۴۰۲

تمام دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌های دولتی و سازمان‌هایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند موظف خواهند شد حداقل نیم‌درصد از بودجه خود را در سال ۱۴۰۳ را به موضوع امنیت شبکه و مقابله با حملات سایبری اختصاص دهند.

به گزارش پیوست، در لایحه بودجه ۱۴۰۳ که برای بررسی و تصویب به مجلس ارسال شده است، یک تبصره به موضوع ارتباطات و فناوری اطلاعات اختصاص یافته که این تبصره ۴ بند دارد. ۳ بند از این تبصره به موضوع توسعه فیبر نوری اختصاص دارد و یک بند به ارتقا امنیت سایبری دستگاه‌های دولت پرداخته است.

در بند «الف» از تبصره ۱۳ لایحه بودجه سال آینده آماده است که کلیه دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌های دولتی و سازمان‌هایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند مکلف‌اند حداقل نیم‌درصد از اعتبارات هزینه‌ای یا تملک دارایی‌های سرمایه‌ای خود در سال ۱۴۰۳ را به ارتقای سطح امنیت شبکه، امنیت زیرساخت‌ها و امنیت سامانه‌های خود و پیشگیری موثر از وقوع حوادث امنیتی رایانیکی (سایبری) در دستگاه خود اختصاص دهند.

آیین‌نامه اجرایی این بند به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

توسعه فیبر نوری

۳ بند دیگر تبصره ۱۳ لایحه بودجه سال آینده به موضوع فیبر نوری اختصاص دارد که موضوع اول وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

در بند «ب» آمده است مانده حساب توسعه فیبر نوری (موضوع بند س تبصره ۷ قانون بودجه سال جاری) پس از آغاز به کار صندوق توسعه به حساب این صندوق واریز می‌شود تا صرف حمایت از اپراتورهای فیبر نوری شود. این مبالغ، معاف از مالیات است.

حساب توسعه فیبر نوری با هدف کمک به اپراتورهای فیبر نوری تاسیس شده و حق‌السهم اپراتورهای همراه و ثابت به جای واریز به خزانه دولت به این حساب واریز می‌شود. قرار است صندوق توسعه فیبر نوری به جای این حساب ایجاد شود.

در بند «پ» به یکی از دیگر از موضوعات مورد اهمیت در زمینه فیبر نوری، یعنی همکاری شهرداری‌ها با اپراتورها مورد توجه قرار گرفته است. هرچند در سال جاری بخشی از مشکلات اپراتورها در این زمینه برطرف شده؛ اما همچنان در کلان‌شهرها مشکلات پابرجا هستند و از سوی دیگر در حالی که کمیسیون تنظیم مقررات، تعرفه حفاری و نصب تجهیزات را تعیین کرده؛ اما برخی شهرداری‌ها درخواست دریافت مبالغ بیشتری دارند که این موضوع با واکنش شدید وزیر ارتباطات در یکی از شهرهای استان فارس همراه شد. حالا در لایحه بودجه تاکید شده است شهرداری‌ها موظف هستند مجوز حفاری و نصب تجهیزات را حداکثر ۱۵ روز پس از ارسال درخواست از سوی اپراتور، صادر کنند و تنها در چارچوب تعرفه‌های مصوب رگولاتوری، از اپراتورها هزینه دریافت کنند.

در بند «ت» این تبصره نیز به همکاری نکردن توانیر با اپراتورها توجه شده است. در سال جاری و علی‌رغم تلاش‌هایی که از سوی وزارت ارتباطات و اپراتورها برای حصول توافق با شرکت‌های برق و وزارت نیرو برای استفاده از امکانات آنها در جهت توسعه فیبر نوری انجام شد، نتیجه‌ای به دست نیامد. اکنون در لایحه بودجه آمده است که وزارتخانه‌های ارتباطات و نیرو مکلف هستند ضوابط، استانداردها و تعرفه استفاده از دکل‌های برق برای عبور فیبر نوری را ظرف ۲ ماه تهیه و به تصویب هیات وزیران برسانند.

در صورت تصویب این بندها، روند توسعه فیبر نوری در کشور، شتاب بیشتری خواهد گرفت.

https://pvst.ir/ggj
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو