skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

رئیس نصر کشور: ۷۰ درصد شرکت‌هایی که از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند شکست می‌خورند

سمانه سمیع تحریریه

۳۰ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱ آذر ۱۴۰۲

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور می‌گوید ۷۰ درصد شرکت‌هایی که از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند شکست می‌خورند و عدم توازن در توزیع امکانات تهران را با فاجعه مواجه خواهد کرد‌.

به گزارش پیوست، سیدحسن هاشمی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در دومین روز از دهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با رویکردی انتقادی به بیان مشکلات ایجاد شده از تمرکزگرایی در تهران پرداخت و گفت: ما در همایش سال گذشته از جانب نصر از موضوع منطقه آزاد مجازی صحبت کردیم اما دولتمردان به حرف ما توجه نکردند و زودتر از ما امارات اقدام به این کار کرد. امیدوارم امسال حرف‌های ما شنیده و به آن توجه شود. چون تمرکزگرایی و پایتخت محوری در نهایت خود پایتخت‌نشینان را با معضل‌های عمده و فاجعه مواجه می‌کند.ترافیک تهران بیانگر همین موضوع است.

هاشمی در ادامه توضیح داد: از بحث اینماد شروع می‌کنم ۴۴ درصد دارندگان اینماد در تهران هستند، حتی آمار البرز هم باید در عمل در تهران دیده شود و در واقع درصد البرز به تهران اضافه می‌شود.

او ادامه داد: معافیت مالیاتی و امکانات متمرکز در تهران باعث شده است ۲۰ درصد شرکت‌ها به تهران مهاجرت کنند و همین عدم توازن در عدالت میان استان‌ها رشد نامتوازن را ایجاد کرده است‌.

طبق گفته هاشمی در سهم استان‌ها از تراکنش‌های بانکی تهران ۳۴ درصد تراکنش‌های بانکی را به خود اختصاص داده است و طبق گزارش اکوایران ۶۰ درصد تسهیلات مربوط به تهران است. او توضیح داد: این اسیب به خود پایتخت وارد می‌شود و حالا تهران به حالت انفجار رسیده است.

دولتمردان فاجعه مهاجرت به تهران را فراموش کرده‌اند

هاشمی در بخشی از صحبت‌های خود به تاثیرات تمرکزگرایی در صنعت فناوری اطلاعات هم پرداخت و توضیح داد: از ۹ هزار و ۳۵۴ شرکت دانش‌‌بنیان کشور ۵۰ درصد تهران و ۵ درصد در استان البرز هستند. من معتقدم دولتمردان مهاجرت به پایتخت را فراموش کرده‌اند‌.

او افزود: از ۱۰۹ خانه خلاق ۵۴ تا در تهران هستند. من هیچ مشکلی با توسعه تهران ندارم و بسیار هم خوب است. اما باید در همه استان‌ها همین‌گونه باشد. رفتار متناقض در برخورداری شرکت‌های مستقر در پارک‌های فناوری اطلاعات از معافیت‌های قانونی مشکل کمی نیست. با وجود تصریح قانون بر معافیت‌های مالیاتی و بیمه‌ای شرکت‌های عضو پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات در سراسر کشور فقط شرکت‌های مستقر در تهران از آن بهره‌مند شده‌اند.

هاشمی در ادامه به تاثیرات تصمیمات کلان کشور اشاره کرد و گفت: تصمیمات در کشور روی تمام افراد و زیست‌بوم تاثیر می‌گذارد. اما همچنان نگاه‌ها جزیره‌ای است. با این شکل تصمیمات که امکانات در تهران متمرکز شده است نوآوری و رقابت‌پذیری حتی درآمد دولت و صادرات هم کاهش پیدا می‌کند. نتیجه همه این تصمیم‌های اشتباه می‌شود تورم ۴۰ درصدی در کشور.

رئیس نصر کشور گفت: تمرکزگرایی توسعه زیرساخت‌ها را نیز دچار بحران می‌کند همین حالا تهران با مشکل فیبر نوری مواجه شده است. اگر رشد متوازن ایجاد نشود همه به پایتخت می‌آیند. من از دولتمردان می‌خواهم تبعات مهاجرت داخلی را نادیده نگیرند و تصمیمات را جزیره‌ای نگیرند. در مبانی تحلیل نشان داده است ریسک شرکتی که از شهرستان به پایتخت بیاید بسیار بالاست احتمال ۲ درصد پیروزی وجود دارد و احتمال شکست ۷۰ درصد برآورد شده است.

https://pvst.ir/gg1
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو