skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فناوری

معصومه صیادی نویسنده میهمان

آموزش ترید: چطور برای معامله ارزهای دیجیتال برنامه‌ریزی کنیم

معصومه صیادی
نویسنده میهمان

۲۳ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ فروردین ۱۴۰۳

با وجود اینکه در سال‌های اخیر ارزهای دیجیتال محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. با این وجود، نوسانات زیادی که در این بازار وجود دارد. یک برنامه معاملاتی مؤثر برای ارزهای دیجیتال تحمل ریسک، سبک معاملاتی و درک شما را از احساسات بازار، قوانین ورود و خروج و اسپرد معاملات را نیز در نظر می‌گیرد. در نظر گرفتن این موارد شما را به عنوان یک تریدر حرفه‌ای تعریف می‌کند و یک نقشه راه برای روش تجارت شما ارائه می‌دهد.

برنامه معاملاتی ارزهای دیجیتال چیست؟

به طور خلاصه، طرح معاملاتی مجموعه‌ای از قوانین است که معامله‌گران برای دستیابی به حداکثر سود تجاری تدوین می‌کنند. یک طرح معاملاتی اطلاعات ضروری در مورد معاملات آتی، مانند زمان، حجم، اهداف سود و غیره را ثبت می‌کند. هر معامله‌گر یک طرح معاملاتی منحصر بفرد را ایجاد می‌کند که اهداف مالی، منابع، سبک ترجیحی و سطح مهارت آنها را برآورده می‌کند.

وقتی که صحبت از تجارت ارزهای دیجیتال به میان می‌آید، داشتن یک طرح معاملاتی اغلب تنها چیزی است که شما را از ضررهای زود هنگام ایمن نگه می‌دارد. در حالی که ارزهای دیجیتال می‌توانند معامله گران را با پاداش‌های بالقوه بالا وسوسه کنند، این ابزارهای مالی بسیار در نوسان هستند، بنابراین، هر گونه رفتار نسنجیده در این بازار عواقب شدیدی همراه خواهد داشت.

برنامه‌های معاملاتی به شما در مواقعی که احساس می‌کنید، سردرگم شده‌اید یا اینکه بیش از حد احساساتی هستید و نمی‌توانید تصمیم‌های منطقی بگیرید راهنمایی خواهد کرد و به شما اجازه می‌دهد معاملات قبلی خود را برای مراجعات بعدی پیگیری و تجزیه و تحلیل کنید.

چند دلیل برای داشتن یک برنامه معاملاتی

دلایل زیادی برای داشتن یک طرح معاملاتی ارز دیجیتال وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم.

۱- ایجاد یک تجارت ساده‌تر

داشتن یک برنامه مکتوب تجارت را برای شما ساده‌تر می‌کند. یک طرح تجاری که در آن شرایط ورود شما به تجارت، ریسک‌هایی که می‌خواهید در هر موقعیت بپذیرید، نسبت ریسک به پاداش، معاملاتی که باید اجتناب کنید و بسیاری از موارد دیگر را شامل می‌شود. داشتن همه این موارد به شما کمک می‌کند تا استرس خود را در هنگام معامله کاهش دهید و تصمیمات منطقی‌تری بگیرید.

۲- سنجش عملکرد

از آنجایی که طرح معاملاتی شما شامل ابزارها و استراتژی‌های فنی مختلف و معیارهای اساسی است که می‌خواهید در تصمیم‌گیری‌های تجاری خود بگنجانید، می‌تواند به شما در ارزیابی استراتژی‌ها کمک کند. دنبال کردن یک برنامه تجاری و ثبت آن در مجله تجاری خود به شما کمک می‌کند که تصمیمات تجاری خود را ارزیابی و آنها را بهبود ببخشید.

۳- انظباط و دقت تجارت

پیروی از یک برنامه معاملاتی شما را تمرکز تجارت شما را بالا می‌برد و به شما کمک می‌کند تا معاملات خود را با دقت بهتری انجام دهید. علاوه بر این، پیروی از قوانینی که خودتان تنظیم کرده‌اید شما را از انجام معاملات هیجانی نجات می‌دهد.

بر طبق قوانین مشخصی که در طرح معاملاتی خود دارید، می‌توانید در نوسانات ارزهای دیجیتال معاملات هیجان محور کمتری را تجربه کنید.

انتخاب سبک‌های معاملاتی

سبک‌های معاملاتی مختلفی وجود دارد و هر کدام با رویکرد و شخصیت شما مطابقت دارد را می‌توانید انتخاب کنید. اشخاصی که از سبک اسکالپینگ استفاده می‌کنند هر معامله را برای چند ثانیه تا چند دقیقه نگه می‌دارند. معامله‌گران روزانه در بازه زمانی یک روز معامله می‌کنند. معامله‌گران نوسانی موقعیت‌های معاملاتی را در طی چند روز تا چند هفته پس از ترند نگه می‌دارند، در حالی که معامله‌گران مبتنی بر پوزیشن معاملات خود را برای هفته‌ها و ماه‌ها و حتی سال‌ها حفظ می‌کنند.

چگونه یک برنامه معاملاتی ایجاد کنید

در ادامه به چندین مورد که باید در ایجاد یک طرح معاملاتی خود به آنها توجه کنید آورده شده است. این موارد عبارتند از:

1- اهداف و رویکردهای معاملاتی خود را مشخص کنید

اولین کاری که برای ایجاد یک برنامه معاملاتی ارزهای دیجیتال باید انجام دهید این است که اهداف خود را تعیین کنید. این مرحله ممکن است برای برخی از معامله گران مهم نباشد، اما معامله‌گران بی‌تجربه اغلب با عجله از آن صرف‌نظر می‌کنند تا هر چه زودتر به سودآوری برسند. اما اگر اهداف خود را به خوبی مشخص نکنید، تعیین زمان بسته شدن تجارت دشوار است و باعث می‌شود تا فرصت‌های خروج خوب را از دست بدهید.

بنابراین قبل از اینکه شروع به معامله کنید، به آنچه که می‌خواهید از معامله به دست آورید فکر کنید. آیا می‌خواهید روی معاملات بلند مدت با بازدهی بالاتر تمرکز کنید؟ یا اینکه می‌خواهید بر روی معاملات روزانه با سود کمتر تمرکز کنید؟ آیا تمایل دارید تا از ابزارهای مالی کم ریسک یا از ابزارهایی با ریسک بالاتر استفاده کنید؟ انتظارات شما از سود هفتگی، ماهانه و سالیانه شما چقدر است؟

۲- از تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال استفاده کنید

یک معامله در صورتی امکان‌پذیر است که فرصت‌های معاملاتی بالقوه در آن سنجیده شود. منابع، ابزارها و شاخص‌های مختلفی وجود دارد که به شما کمک می‌کنند که اطلاعات مهمی ‌در مورد شرایط فعلی بازار به دست آورید. تحلیل‌های بنیادی که بر حرکت بازار تأثیر می‌گذارند را مطالعه کنید. در مورد معاملات ارزهای دیجیتال این عوامل شامل معیارهای بلاک‌چین، میزان سهام ارز دیجیتال، نرخ هش وغیره است. با تجزیه و تحلیل اطلاعات، می‌توانید میزان ارزش یک ارز دیجیتال را تعیین کنید و درباره اینکه آیا می‌خواهید آن را معامله کنید یا نه تصمیم گیری کنید.

در تحلیل تکنیکال مطالعه عملکرد قیمت فعلی و مقایسه آن با داده‌های تاریخی ضروری است. از جمله اصولی که در تحلیل تکنیکال بیان می‌شود این است که تاریخ تکرار می‌شود. بنابراین، شما از طریق رکوردهای حرکات قبلی قیمت می‌توانید پیش بینی‌هایی در مورد حرکات بازار داشته باشید.

تنوع زیادی از اندیکاتورها براساس تحلیل‌های تکنیکال وجود دارد که پارامترهای مختلف را اندازه‌گیری می‌کنند: شاخص‌های حجم، شاخص‌های روند، شاخص‌های حرکت و … تنها چند نمونه از آنها هستند.

۳- انتخاب ارزهای دیجیتال برای تجارت

بعد از اینکه شما نحوه استفاده از تحلیل ارزهای دیجیتال را به خوبی فرا گرفتید. وقت آن است که ارز دیجیتالی را که می‌خواهید معامله کنید را انتخاب کنید. دو نکته اصلی برای انتخاب ارز دیجیتال برای معامله وجود دارد.

ترند بازار: نتایج تحلیل شما از حرکت قیمتی ارزهای دیجیتال، به شما کمک می‌کند تا در مورد انتخاب نوع ارز دیجیتال تصمیم منطقی‌تری اتخاذ کنید.

نوسان: ارزهای دیجیتال دارای نوسان زیادی هستند. اطلاع از میزان نوسان یک ارز دیجیتال می‌تواند به شما کمک کند تا شانس خود را در صورت معامله آن بالا ببرید.

۴- تنظیم نقاط ورود و خروج

مرحله بعدی که افراد باید به آن توجه داشته باشند نقاط ورود و خروج از یک معامله است. در این مرحله شما باید مهارت‌های تکنیکال خود را به کار ببرید. اما قبل از تصمیم‌گیری برای ورود به یک معامله باید مطمئن شوید که امکان خروج از آن وجود دارد.

نقطه ورود شما قیمتی است که با آن یک ارز دیجیتال را خریداری می‌کنید و نقطه خروج شما قیمتی است که در آن ارز دیجیتال را می‌فروشید. در انتخاب نقاط ورود و خروج خود سعی کنید منطقی باشید. اگر نقطه خروج خود را بیش از حد بالا قرار دهید، خطر عدم رسیدن به آن و از دست دادن فرصت‌های دیگر وجود دارد.

۵- توسعه استراتژی مدیریت ریسک

مهمترین بخش هر طرح تجاری توسعه استراتژی مدیریت ریسک است. با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال درحال نوسان هستند داشتن یک برنامه برای مدیریت ریسک ضروری است.

در مدیریت ریسک ابتدا باید در مورد میزان سرمایه خود تصمیم‌گیری کنید. چه مقدار از سرمایه خود را می‌خواهید برای ریسک اختصاص دهید؟ در این زمینه توصیه افراد این است که بیش از ۵ درصد از سرمایه خود را برای معاملات به خطر نیندازید.

مرحله بعدی قرار دادن سفارشات stop-loss است. این سفارشات می‌توانند پس از رسیدن قیمت به یک سطح مشخص موقعیت‌های شما را ببندند. به همین دلیل اگر هیچ سودی از معامله به دست نیاورید ضرر زیادی نیز نخواهید کرد. همچنین استفاده از سفارش‌های حد سود (take-profit) یا سفارشات لیمیت (limit) هنگام برنامه‌ریزی خروج نیز می‌تواند مفید باشد. زیرا این سفارشات به طور خودکار معاملات شما را متوقف می‌کنند.

۶- پیاده سازی و نظارت

پس از اینکه برنامه معاملاتی خود را طرح‌ریزی کردید زمان اجرای آن فرا می‌رسد. در ابتدا بهتر است آن را بر روی معاملات کوچک تست کنید تا ببینید که آیا آن معامله واقعاً کار می‌کند یا خیر. اگر از برنامه خود در معاملات کوچک مشکلی نداشتید همین برنامه را می‌توانید برای معاملات بزرگتر نیز استفاده کنید.

در یک برنامه معاملاتی وفادار ماندن به قوانینی که برای خود تعیین کرده‌اید اهمیت دارد. معامله ارزهای دیجیتال معمولاً استرس‌زا و سخت است. در چنین شرایطی داشتن یک برنامه معاملاتی می‌تواند به شما کمک کند تا بر روی اهداف خود تمرکز بهتری داشته باشید.

7- ارزیابی و تنظیم برنامه

هیچ چیز در این دنیا کامل نیست. بنابراین، برنامه معاملاتی شما نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود و صورت لزوم می‌توانید آن را به طور کامل و از نو طراحی کنید. یکی از راه‌های نظارت بر طرح معاملاتی خود ثبت سوابق معاملاتی است.

نتیجه‌گیری

هیچ برنامه معامله‌ای دقیقی برای ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات زیاد آنها وجود ندارد. طرح معاملاتی شما می‌تواند یک یادداشت طولانی باشد که گام‌های دقیق برای معاملات در آن قید شده باشد یا اینکه یک یادداشت کوچک درباره ارزهای دیجیتالی باشد که می‌خواهید بر روی آنها سرمایه گذاری کنید و تعیین میزان سرمایه مورد نظر برای این کار باشد. به خاطر داشته باشید، کلید موفقیت یک برنامه معاملاتی ارز دیجیتال پایبندی به آن است.

منابع: fbs.com و bybit

https://pvst.ir/hn7

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو