skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

امضای الکترونیکی برای دریافت تمامی خدمات ثبتی الزامی شد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۶ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

©عکس از خانه ملت

مجلس اخذ گواهی امضای الکترونیکی را برای دریافت تمامی خدمات ثبتی الزامی کرد.

به گزارش پیوست، نمایندگان مجلس، امروز (۱۶ آبان ۱۴۰۲) در جریان بررسی برنامه هفتم توسعه، با بند پ ماده ۱۰۸ این لایحه موافقت کردند. در این بند که اخذ گواهی امضای الکترونیکی در آن الزامی شده آمده است: «احراز هویت اشخاصی که امضای ایشان برای دریافت تمامی خدمات ثبتی از قبیل دریافت خدمت از دفاتر اسناد رسمی، دفاتر ازدواج و طلاق و ادارات ثبت شرکت‌ها لازم است منوط به اخذ گواهی امضای الکترونیکی موضوع ماده (۳۱) قانون تجارت الکترونیکی مصوب سال ۱۳۸۲ است.»

همچنین اتباع خارجی فاقد حساب کاربری در سامانه ابلاغ الکترونیک قوه قضائیه، محکومان و متهمان در زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها و خدمات این بند در خارج از کشور از این بند مستثنی شده‌اند.

نمایندگان با تصویب بند ث ماده ۱۱۳ این لایحه نیز به سازمان ثبت احوال حکم کردند از سال دوم اجرای قانون برنامه هفتم، گواهی انحصار وراثت بر اساس داده‌ها و اطلاعات موجود از قبیل پایگاه اطلاعات سببی و نسبی و بدون نیاز به درخواست وراثت و ذی‌نفعان ظرف ۲۰ روز پس از وفات، صادر و به وراث و ذی‌نفعان ابلاغ شود.

سازمان ثبت احوال کشور نیز موظف است گواهی حصر را بلافاصله پس از صدور به صورت آنلاین و آنی به سازمان ثبت اسناد و املاک، نیروی انتظامی، سازمان امور مالیاتی، سازمان بورس و اوراق بهادار، بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های اجرایی متقاضی اعلام کند. سازمان ثبت اسناد نیز باید گواهی حصر وراثت را بلافاصله پس از دریافت در سامانه جامع اسناد و املاک ثبت و در استعلام‌های بعدی منعکس کند.

https://pvst.ir/gc6
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو