skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رویداد ایران دیجیتال به بررسی فیلترینگ، 5G و هوشمندسازی انرژی می‌پردازد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۶ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

چهارمین رویداد هفته ایران دیجیتال به میزبانی گروه طیف برگزار خواهد شد. توسعه اینترنت ثابت، 5G و کیفیت اینترنت از محورهای این رویداد است.

به گزارش پیوست، گروه علمی تحلیلی طیف، چهارمین رویداد هفته دیجیتال ایران را نهم تا یازدهم آبان ماه برگزار می‌کند. در این رویداد، پنل‌هایی با موضوع مدل اقتصادی توسعه ارتباطات، تحلیل سیاست‌های حاکم بر فیلترینگ و کیفیت اینترنت در کشور، واگذاری باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز و چشم انداز توسعه نسل پنجم تلفن همراه و هوشمندسازی مصرف انرژی با تاکید بر حوزه گاز و برق برگزار خواهد شد.

محمد کشوری، دبیر رویداد هفته ایران دیجیتال و مدیر گروه علمی تحلیلی طیف در نشست خبری این رویداد در مورد از سیاست ترافیک نیم‌بها انتقاد کرد و گفت: نیم‌بها بودن ترافیک داخلی برای کاربر عایدی خاصی ندارد زیرا مبلغ قابل توجهی نمی‌شود. از سویی برای پلتفرم هزینه‌زاست و بهتر است این مبلغ به تقویت محتوا و زیرساخت‌ها اختصاص یابد.

او همچنین در اننقاد از کیفیت اینترنت و فیلترینگ توضیح داد: باید قبول کنیم کاربران از کیفیت اینترنت راضی نیستند. اکنون نیاز به استفاده از فیلترشکن زیاد شده است و حتی استفاده از فیلترشکن برای نوجوانان نیز قبحی ندارد. فیلترشکن امروز بخشی از زندگی روزمره مردم است.

به گفته وی اگر ۳۰ الی ۴۰ درصد پوشش‌های فیبر نوری در کشور به اشتراک فعال تبدیل شوند نرخ مطلوبی است.

کشوری در مورد عقب‌ماندگی اینترنت ثابت در ایران گفت: چهار پنجم ترافیک دنیا اینترنت ثابت است در حالی که این نسبت در ایران یک سوم است.

او در مورد 5G به عنوان یکی از نشست‌های این رویداد گفت: در 5G چند مسأله داریم. یکی اینکه خیلی معتقدند باید شبکه ثابت را به جای آن توسعه دهیم. توسعه 5G در درازمدت صورت می‌گیرد و علاوه بر این 5G قابلیت‌هایی دیگری دارد و مزیتش فقط سرعت بالاتر نیست.

مدیر گروه طیف در رابطه با واگذاری فرکانس‌های مورد نیاز نیز گفت: فرکانس ۷۰۰-۸۰۰ هم در این میان مهم‌ است و با توجه به هم‌سویی دولت و صداوسیما زمان خوبی است که تعیین تکلیف شود.

او واگذاری فرکانس ۳۵۰۰ را نیز لازمه توسعه 5G در کشور دانست.

به گفته کشوری بررسی چالش‌های کیفیت اینترنت نیز یکی دیگر از محورهای این رویداد خواهد بود.

آنطور که او در این نشست خبری اعلام کرد، در رویداد هفته ایران دیجیتال افرادی از نهادهای دولتی و حاکمیتی، اپراتورها و پلتفرم‌ها حضور خواهند داشت.

https://pvst.ir/g8h
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو