skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

زارع‌پور: بیش از ۳۰۰ هزار وب‌سایت به دلیل تحریم‌ها از دسترس مردم خارج است

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

©عکس: سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات می‌گوید بخش زیادی از محدودیت‌های اینترنت کشور به علت تحریم‌هاست و تحریم‌ها ۳۰۰ هزار وب‌سایت را از دسترس مردم ایران خارج کرده است.

به گزارش پیوست، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ویدئویی از نشست خود با فعالان اقتصاد دیجیتال استان زنجان در شبکه اجتماعی ویراستی منتشر کرده است که در آن در پاسخ به انتقاد یکی از حاضران، بخشی از مشکلات اینترنت کشور را مربوط به تحریم‌های آمریکا می‌داند و در مورد تلاش‌های این وزارتخانه برای دور زدن این تحریم‌ها توضیح می‌دهد.

در این ویدئو، شخص منتقد از فیلترینگ و در دسترس نبودن سرویسی به نام Bitbucket گلایه می‌کند که زارع‌پور در پاسخ به آن می‌گوید: این سایت خطای ۴۰۳ می‌دهد و این خطا مربوط به تحریم است. شفاف گفته شده است که کشور شما به خاطر تحریم به این سایت دسترسی ندارد.

او ادامه می‌دهد: تحریم البته مساله دیگری است که باید حل شود و ما برای آن راهکار داریم اما ما نبستیم و فیلتر نیست. آمریکا که مدعی حقوق بشر و حمایت از مردم ایران است بیش از ۳۰۰ هزار سایت و سرویس را روی ما بسته است. خیلی از آنها از ابزارهایی هستند که برای توسعه اقتصاد دیجیتال به آنها نیاز داریم.

زارع‌پور همچنین در مورد سرویس‌های دور زدن تحریم داخلی می‌گوید: در جمعی آقایی به من گفت شما google developer را هم بسته‌اید. این سرویس هم خطای ۴۰۳ می‌دهد. راهکاری که برای آن داریم، ۴۰۳ آنلاین است که ما با کمک بخش خصوصی راه‌اندازی کردیم. ما خودمان در شرکت ارتباطات زیرساخت سرویسی به نام تنظیم ترافیک داریم که خیلی از تحریم‌ها را کاربران متوجه نمی‌شوند.

بهمن ماه ۱۴۰۱ بود که زارع‌پور از راه‌اندازی سرویس ۴۰۳ برای دسترسی به برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگانی خبر داد تا امکان دسترسی به سرویس‌هایی که ایرانیان از آنها محروم شده‌اند را فراهم کنند.

وزیر ارتباطات همچنین در انتهای این ویدئو می‌گوید: ما سمت شماییم و الان ۱۸۰ درجه برعکس روایت می‌شود. البته تقصیر ماست که درست اطلاع‌رسانی نکردیم. این را به عنوان محدودیت دولت جمهوری اسلامی ایران می‌دانند در حالی که محدودیت از سمت ما نیست و حتی برای رفع آن اقدام کردیم.

https://pvst.ir/g74
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو