skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

۳ نهاد مختلف تدوین هوش مصنوعی را در دستور کار خود دارند

۱ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

هوش مصنوعی

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و به‌نوعی شورای عالی انقلاب فرهنگی سه نهادی هستند که در حال حاضر تدوین و نهایی‌سازی سند هوش مصنوعی را در دستور کاری خود دارند.

به گزارش پیوست، در شرایطی سه سند هوش‌ مصنوعی از سوی نهادهای مختلف در حال تدوین است که در لایحه برنامه هفتم توسعه پیش‌بینی شده است مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۶ ماه پس از نهایی شدن برنامه هفتم توسعه زمان دارند تا با همکاری سایر دستگاه‌ها اقدام به تدوین سند هوش مصنوعی کنند.

هرچند در لایحه برنامه هفتم توسعه این وظیفه بر عهده وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی گذاشته شده اما معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از دو سال پیش مقدمات تدوین این سند را فراهم و پیش‌نویس سند را برای تصویب و نهایی شدن به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کرده است.

در این سند چهار هدف کلان، پنج راهبرد اصلی، ۳۰ شاخص کلان، حدود ۱۴۰ اقدام و ۱۵۰ فعالیت یا پروژه و ۱۷۵ شاخص خرد در نظر گرفته شده که در حال‌ حاضر به شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی ارائه و میزهای تخصصی برای بررسی، ذیل شورا تشکیل شده است. پیش‌نویس سند تدوین‌شده از سوی معاونت علمی به صورت کامل منتشر نشده است؛ تنها پیش‌نویس سند هوش مصنوعی که تاکنون منتشر شده سندی است که پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه کرده و برای برررسی به مرکز ملی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده است.

در این سند ۱۴ سیاست و ۱۱ هدف کلان در نظر گرفته شده و همچنین وظایف تمامی دستگاه‌ها و نقش ‌آنان را در توسعه هوش مصنوعی مشخص کرده است. در سند تدوینی از سوی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ذی‌نفعان اصلی هوش مصنوعی مشخص شده‌اند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در تدوین سندی در حوزه هوش مصنوعی را ذیل سند مهندسی فرهنگی و سند نقشه جامع علمی کشور طراحی شود.

متولی‌گری نهایی‌سازی تدوین هوش مصنوعی میان نهادهای مختلف محل اختلاف نظر است؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی بهترین مکان برای نهایی‌سازی سند ملی هوش مصنوعی را این نهاد می‌داند و در مقابل لایحه برنامه هفتم توسعه این وظیفه را به مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات واگذار کرده است.

برخی پیش‌بینی می‌کنند تمامی پیش‌نویس سندها در نهایت تبدیل به یک سند خواهد شد اما هنوز سرانجام این پیش‌نویس‌ها مشخص نیست.

https://pvst.ir/g73

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو