skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بند رصد و پایش داده‌های مردم در برنامه هفتم، مجددا در کمیسیون تلفیق بررسی می‌شود

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۲۹ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

©عکس از خانه ملت

غلامرضا نوری قزلجه، نماینده بستان‌آباد در خصوص بند ب و پ ماده ۷۵ برنامه هفتم توسعه که رصد و پایش سبک زندگی مردم را مدنظر دارد می‌گوید: بخش زیادی از این بند باید حذف شود تا دغدغه‌های حریم خصوصی مردم رفع شود. طبق گفته او این ماده برنامه هفتم به کمیسیون تلفیق ارجاع شده است.

به گزارش پیوست، بندهای ب و پ ماده ۷۵ این برنامه در جلسه علنی امروز (۲۹ مهر ۱۴۰۲) جهت بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق رفت.

در بند ب ماده ۷۵ این برنامه آمده است: «به‌منظور احصا دقیق و برخط داده‌های آماری موردنیاز به جهت تسهیل پردازش، تحلیل دقیق و ایجاد بستر مناسب برای آینده‌پژوهی روندهای سبک زندگی جامعه ایرانی و همچنین انتشار آنها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هماهنگی مرکز آمار ایران مکلف است نسبت به راه‌اندازی سامانه رصد، پایش و سنجش مستمر شاخص‌های فرهنگ عمومی و سبک زندگی مردم اقدام نماید.»

در ادامه ذکر شده است دستگاه‌های اجرایی و دارندگان پایگاه‌های داده موضوع این بند باید نسبت به ارائه مستمر و جامع داده‌ها به این سامانه به صورت برخط اقدام کنند. این مساله نگرانی‌هایی در خصوص حریم خصوصی کاربران ایجاد کرده است.

نوری قزلجه: بخش زیادی از این بند باید تغییر کند

غلامرضا نوری قزلجه، نماینده بستان آباد در مجلس در این خصوص به پیوست گفت: من در جلسه امروز روی اصل ۲۵ که هرگونه ضبط مکالمات را ممنوع می‌کند پافشاری کردم. این اصل بنابر اقتضائات آن زمان ضبط مکالمات تلفنی و افشای مخابرات تلگرافی را ممنوع کرده بود و اکنون می‌توان آن را به فضای مجازی و ارتباطات جدید تعمیم داد. خوشبختانه این بند به کمیسیون برگشت که اصلاح شود.

به باور او اما تنها تاکید بر اصل ۲۵ قانون اساسی نمی‌تواند این دغدغه‌ها را رفع کند. او در این رابطه گفت: من به صرفا اضافه شدن اصل ۲۵ به این بخش نیز ایراد وارد کردم. در فراز پایانی این اصل آمده است «مگر به حکم قانون». این موضوع در مورد اراذل و اوباش، جانیان و متخلفان است و به شکل موردی توسط قاضی اجازه داده می‌شود که مراسلات و مکالمات شخص ضبط شود ولی با آمدن این بخش در قانون برنامه نباید اینطور تلقی شود که با رعایت اصل ۲۵ می‌شود در حریم شخصی افراد تجسس کرد. ادبیات بند (ب) که در بخش اول به موضوعات پژوهشی می‌پردازد درست است اما در صورتی که وارد رصد آنلاین سبک زندگی مردم شود و این امکان وجود داشته باشد که اطلاعات شخصی افراد هم مورد سو استفاده قرار بگیرد متن باید اصلاح شود. بنابراین بخش زیادی از این متن باید حذف شود.

محمد مهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد و نماینده مردم در جلسه امروز مجلس اما باور داشت با رعایت اصل ۲۵ می‌توان دغدغه‌ها را رفع کرد. او گفت: ما اساساً با درج عبارت «با رعایت اصل ۲۵  قانون اساسی» که نایب مجلس به آن اشاره کرد کاملا موافقیم که بر اساس آن نباید وارد حوزه مسائل شخصی شویم ضمن اینکه این بند در رابطه با مصوبات شورای عالی که ما بر اساس آن فعالیت می‌کنیم بسیار به ما کمک خواهد کرد.

همچنین عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس در رابطه با دلیل ارجاع این بند به کمیسیون تلفیق گفت: اگر دراین بند بنویسیم که با رعایت اصل ۲۵ قانون اساسی صورت گیرد یعنی نباید به حریم شخصی افراد ورود کنیم ضمن اینکه سبک زندگی و فرهنگ عمومی هر دو عام هستند یعنی به هیچ عنوان به استناد این بند نباید به اطلاعات اشخاص ورود پیدا کنیم بنابراین بند مذکور را جهت بررسی‌های بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع می‌دهیم.

https://pvst.ir/g6p
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو