skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

صبا رضایی نویسنده میهمان

ارزش معاملات تجارت الکترویکی در ۶ ماهه ابتدای سال ۷۵ درصد رشد کرد

صبا رضایی
نویسنده میهمان

۲۴ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۵ مهر ۱۴۰۲

امین کلاهدوزان رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ©عکس از دیجیاتو

ارزش اسمی معاملات تجارت الکترونیکی در ۶ ماهه ابتدایی امسال به هزار و ۳۴۵ همت رسید که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد ۷۵ درصدی را تجربه کرده است.

به گزارش پیوست، معاون تجارت و خدمات وزارت صمت، علیرضا شاه‌میرزایی با اعلام این خبر در مراسم آیین بزرگداشت روز ملی تجارت الکترونیکی گفت: متوسط تراکنش‌های تجارت الکترونیکی در ۴ ماهه ابتدایی امسال ۷۳۴ هزارتومان بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۳۷ درصد رشد را تجربه است، همچنین ۱۸۳  هزار واحد دارای اینماد فعال بوده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته ۴۵ درصد رشد کرده است.

شاه میرزایی گفت: ارزش معاملات الکترونیکی دولتی نیز در نیمه نخست سال جاری ۵۰۲ هزارمیلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۱۲ درصد رشد کرده است. تعداد گواهی امضای الکترونیکی صادرشده ۱.۵ مییلیون مورد بوده که نسبت به ۶ ماهه نخست سال گذشته ۸۶ درصد رشد داشته است.

با یک پلتفرم چینی برای صادرات کالا قرار داد امضا کردیم

همچنین در این مراسم مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت نیز روی استفاده از پلتفرم‌های بین‌المللی برای توسعه بازار صادراتی تاکید کرد. او گفت: برای افزایش ارزش کالاهای صادراتی لازم است تا از بستر پلتفرمی استفاده کنیم تا از طریق آن بتوانیم محصول نهایی را به دست مصرف‌کننده برسانیم و این کار در تمام جهان انجام می‌شود اما ما به علت تحریم‌ها و همچنین غفلت در این موضوع تا حدودی عقب هستیم.

ضیغمی گفت: بنابراین با توجه به اهمیت استفاده از پلتفرم‌های دیجیتالی برای صادرات در یکسال گذشته سازمان توسعه تجارت ایران با چند پلتفرم از جمله تیک‌تاک، ویچت و … مذاکراتی انجام داده و با یک از پلتفرم‌های بزرگ در چین توافقنامه‌ای به امضاء رساندیم تا بتوانیم از بستر این پلتفرم برای صادرات کالا بهره بگیریم.

او افزود: بنابراین تا کنون توانسته‌ایم ۴ محصول از جمله زعفران و گلاب را در بستر این پلتفرم عرضه کنیم که البته از این بستر برای صادرات سایر کالاها نیز می‌توان استفاده کرد و این موضوع یک فرصت برای ما به شمار می‌رود ضمن اینکه می‌توانیم در ادامه این مسیر پلتفرم‌های داخلی را به پلتفرم‌های خارجی وصل کنیم تا پلتفرم‌های ما در قالب مراکز تجارت نماینده بخش قابل توجهی از برندهای ما باشند و مسائل آنها را پیگیری کند.

او افزود: ارزش صادرات کالاهایی مانند زعفران و انجیر به ازای هر تن ۸۰۰ دلار است اما اگر از بستر پلتفرم‌های دیجیتالی برای صادرات آن استفاده کنیم ارزش صادراتی کالاها افزایش می‌یابد به طوری که ارزش صادراتی همین کالاها به ازای هر تن به ۱۸۰۰ دلار می‌رسد.

شاخص‌های تجارت الکترونیکی در ۶ ماهه ابتدایی امسال

«امین کلاهدوزان» رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نیز در این مراسم اعلام کرد: «نسبت به سال گذشته رشد بسیار خوبی در حوزه تجارت الکترونیکی داشتیم و تنها در بخش معاملات تجارت الکترونیکی رشدی تقریباً ۷۵ درصدی را نسبت به شش‌ماهه سال ۱۴۰۱ شاهد بودیم که این آمار بدون در نظر گرفتن معاملات دولتی در این بازار است.»

او در خصوص نام‌گذاری مراسم روز تجارت الکترونیکی گفت: با توجه به اینکه شرکت‌های فعال در حوزه تجارت الکترونیکی در ۷ روز هفته و به‌صورت ۲۴ ساعته مشغول به فعالیت هستند به نام ۲۴*۷ معروف شده‌اند که این نام مورد تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی هم قرار گرفته است و به همین دلیل امروز که ۲۴ مهرماه است این مراسم برگزار و از همه کسب و کارهای فعال در این حوزه تقدیر می‌شود.

تجارت الکترونیکی در ایران ۲۰ سال سابقه دارد

سعید محمدی، نایب رئیس انجمن تجارت الکترونیکی در این مراسم با اشاره به قدمت تجارت الکترونیکی در کشور گفت: ۲۰ سال است که تجارت الکترونیکی در کشور شکل گرفته است، شکل‌گیری تجارت الکترونیکی در ایران سبقه بیشتری نسبت به ترکیه و کشورهای همسایه دارد اما میزان سرمایه‌گذاری که در ایران در این حوزه صورت گرفته است کمتر از کشورهای دیگر است.

طبق گفته او فقط در پلتفرم ترندیول ترکیه ۲.۵ میلیارد دلار را در یک راند سرمایه‌گذاری شده است اما این میزان سرمایه‌گذاری هیچ‌وقت در ایران صورت نگرفته است که شاید این مشکلات با فراهم شدن امکان عرضه سهام شرکتهای در بورس برطرف شود.

او ادامه داد: «آن زمان که در مصر، ترکیه و عربستان شاهد هیچ فعالیتی در حوزه تجارت الکترونیکی نبودیم، ایران قدم‌های خوبی برای رشد این حوزه برداشت. درحال‌حاضر بیش از ۱۰۰ هزار فروشگاه اینترنتی در کشور فعالیت می‌کنند که در هیچ صنعت دیگری شاهد این حجم فعال اقتصادی و رقابت نیستیم. با این وجود سهم ایران از کشورهای منطقه در زمینه تجارت الکترونیکی کمتر از است.

محمدی گفت: سهم خرده فروشی ‌آنلاین از تجارت الکترونیکی ۲۰ درصد است و این سهم در آمریکا ۱۵ درصد اما با وجود سابقه فعالیت در ایران سهم خرده فروشی آنلاین از تجارت الکترنیکی ۴ درصد است.

او با اشاره به اینکه ساختار الکترونیکی غیرشفاف سهم خرده فروشی را کاهش داده گفت: بسیاری از خرده فروشان در بستری غیرشفاف و پلتفرم‌های شبکه های اجتماعی به فروش کالا می پردازند. از سویی دیگر ممنوعیت عرضه برخی کالاها برای پلتفرم های شفاف مشکل ساز شده است.

دولت به وظایف قانونی خود در زمینه سلامت الکترونیکی عمل نکرد

مهدی خدادادی،دبیر ‌کمیسیون سلامت دیجیتال نصر نیز در این مراسم به زمان شروع کسب و کارهای سلامت‌الکترونیکی در کشور در قالب فروش نرم افزار های زیرساختی برای آزمایشگاه ها و برخی مراکز درمانی از اوخر دهه ۶۰ اشاره کرد و گفت: در دهه ۷۰ اولین نرم افزارهای مدیریت بیمارستانی HIS توسعه پیدا کرد و اوایل دهه ۸۰ با شکل گیری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، کمیسیون سلامت الکترونیکی نیز با فعالان قدیمی این حوزه تشکیل شد.

طبق گفته او از اواسط دهه هشتاد در دولت نهم، فرآیندهای ایجاد زیرساخت برای شروع سلامت الکترونیکی ملی با احداث دیتاسنتر وزارت بهداشت و تهیه اسناد بالا دستی تا پایان دهه ۸۰ پیش رفت و در اوایل دهه ۹۰هم‌زمان با برنامه پنجم توسعه اولین تکالیف جدی دستگاه‌های اجرایی در خصوص سلامت الکترونیکی تهیه و ابلاغ شد که از مهمترین آنها می توان به استقرار پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان اشاره کرد.

خدادادی با اشاره به اینکه این تکلیف قانونی تا پایان برنامه پنجم توسعه به بهره برداری نرسید، اما چند بار به‌صورت نمادین افتتاح شد گفت: در میانه دهه ۹۰ برنامه ششم توسعه مجددا توسعه و استقرار پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان مورد تاکید و نیز اجرا نسخه نویسی الکترونیکی را به دستگاه های اجرایی تکلیف کرد.

مهدی خدادادی
مهدی خدادادی،دبیر ‌کمیسیون سلامت دیجیتال نصر

از نظر او درست است که پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان هنوز به‌صورت کامل به بهره برداری نرسیده است اما اقدام مهم و عملی برنامه ششم توسعه اجرای نسخه الکترونیکی در سراسر کشور بود. در همین میانه دهه ۹۰ بود که استارت‌آپ‌های سلامت از راه رسیدن و شروع به خدمات متنوعی در این حوزه کردند که با توجه به جنس خدمات ارایه شده، جایگاه‌یابی قانونی آنها تا به امروز به طول انجامیده است.

طبق گفته او از آنجایی که سلامت در تمامی کشورهای دنیا حاکمیتی است و وضع قوانین نیز در اختیار حاکمیت است متاسفانه مسئولان علی رغم وجود اسناد بالا دستی مانند ماده ۲۲تصویب نامه ۵ تیر ۱۴۰۱ هیات وزیران در خصوص تهیه آئین‌نامه فعالیت کسب و کارهای سلامت دیجیتال با مهلت زمان قانونی مهر ۱۴۰۱، اهتمام لازم را در این زمینه را انجام نداده‌‌اند.

او گفت: سلامت دیجیتال در این سه دهه درست است مسیر کندی را طی کرده ، اما تا امروز گام های خوب و موثری برداشته شده است و اقدامات بسیار خوبی در پیش نویس برنامه هفتم توسعه برای حوزه سلامت دیجیتال پیش بینی شده است.

برندگان جایزه تجارت الکترونیکی

در ادامه این مراسم از برگزیدگان تجارت الکترونیکی تقدیر شد. دیجی کالا، هاست ایران، آچاره، اسنپ ساپلای، زیبال، موبایل ۱۴۰، خود ان وفا، علی بابا، دکتر ساینا و فیدیبو از برگزیدگان این مراسم بودند.

 

https://pvst.ir/g5h

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو