skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

نفوذ بدافزار پگاسوس به گوشی چند‌ روزنامه‌نگار روسی

۲۶ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

اپل با ارسال هشداری به گوشی چندین روزنامه‌نگار روسی، درمورد احتمال نفوذ بدافزار پگاسوس به آنها هشدار داده است. چندین دولت و سازمان مختلف از پگاسوس برای نفوذ و جاسوسی از مخالفان، فعالان اجتماعی و سیاسی استفاده کرده‌اند.

اوایل تابستان گالینا تیمچنکو، روزنامه‌نگار روسی، هشدار نگران‌کننده‌ای از اپل دریافت کرد: گوشی او ممکن است هدف جاسوس‌افزار قرار گرفته باشد.

چندی بعد، متخصصان تکنولوژی و حریم خصوصی فاش کردند که تیمچنکو، رهبر رسانه مستقل Meduza، هدف جاسوس‌افزار بدون کلیک پگاسوس قرار گرفته است.

این اولین گزارشی بود که به استفاده مقامات روسی از جاسوس‌افزار پگاسوس برای روزنامه‌نگاران اشاره می‌کرد. این بدافزار، ساخته‌ی شرکت NSO اسرائیل، به سادگی ارسال یک پیام در iMessages به گوشی قربانی نفوذ کرده و کنترل آن را در دست می‌گیرد؛ حتی نیازی به کلیک روی یک لینک نیست.

نیویورک‌تایمز گزارش داده که چند روزنامه‌نگار مستقل دیگر روسی هم هشدار مشابهی از اپل دریافت کرده‌اند. یکی از این روزنامه‌نگاران (یویگنی الریک)، پس از دریافت هشدار اپل به منابع اطلاعات خود نیز درمورد این مساله هشدار داده است.

عفو بین‌المللی و سازمان‌های دیگری در سال ۲۰۲۱ درمورد استفاده از پگاسوس برای نفوذ به گوشی‌های چندین روزنامه‌نگار، فعال اجتماعی، سیاست‌مدار و مدیران تجاری هشدار داده‌آند.

با این حال گروه NSO با رد این اتهامات اعلام کرده است که این جاسوس‌افزار تنها برای مبارزه با تروریسم و جرایم سازمان‌یافته استفاده می‌شود. اپل به تازگی برای مبارزه با همین جاسوس‌افزار، یک پچ اضطراری منتشر کرد.

 

https://pvst.ir/fxb

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو