skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس مرکز تتا: ایراد قانونی باعث مسدودی درگاه پرداخت کارمزد سامانه ستاد شد

۱۴ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مسدودی درگاه پرداخت کارمزد خرید در سامانه ستاد را تایید و علت این اقدام بانک مرکزی را ایراد قانونی در شکل واریز کارمزد به خزانه دولت دانست. بر این اساس، قرار شده است تا رفع اختلال و بازگشایی درگاه پرداخت، برندگان مناقصه مبلغ کارمزد را به حساب مستقیم خزانه واریز کنند.

به گزارش پیوست، امین کلاهدوزان رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی امروز(۱۴ شهریورماه) از مسدودی درگاه پرداخت کارمزد خرید در سامانه ستاد خبر داد. او در پاسخ به پیوست مبنی زمان قطعی درگاه پرداخت کارمزد سامانه ستاد توسط بانک مرکزی عنوان کرد: بانک مرکزی در سه چهار ماه گذشته طی نامه‌ای ابلاغ اعلام کرده بود شیوه وجوه کارمزد سامانه ستاد ایراد قانونی دارد. اما به طور مشخص دو هفته پیش بود که بانک مرکزی درگاه پرداخت کارمزد ستاد را قطع کرد. ورود بانک مرکزی به این حوزه بنا به نظر نهاد نظارتی بوده است. بر همین اساس در چند روز گذشته شاهد اختلال در این بخش از سامانه ستاد هستیم.

رئیس مرکز تتا در واکنش به درستی یا نادرستی روال گذشته واریز کارمزد گفت: اینکه روال گذشته پرداخت کارمزد درست یا نادرست بوده یک موضوع حقوقی و در حال بررسی است و شخصا نمی‌توانم بگویم درست یا نادرست بوده است. بخش پرداخت بانک مرکزی بر اساس نظر نهاد نظارت اعلام کرده این درگاه نمی‌تواند فعال باشد و درگاه را مسدود کرده است. علت ایجاد این مسئله نیز ایراد قانونی در خصوص واریز وجوه کارمزد به حساب شرکت مجری بوده است که مطابق با قوانین وارده بایستی واریز این وجوه از طریق گردش خزانه صورت پذیرد.

اطلاعیه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که در آن تا بازگشایی درگاه پرداخت کارمزد سامانه ستاد حساب خزانه را تعریف کرده است.
اطلاعیه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که در آن تا بازگشایی درگاه پرداخت کارمزد سامانه ستاد حساب خزانه را تعریف کرده است.

او ادامه داد: قطعی درگاه پرداخت کارمزد فقط مربوط به بخش خریدهای کوچک و متوسط سامانه بوده و سایر بخش‌های سامانه ستاد، مانند گذشته در حال فعالیت و خدمات‌دهی هستند.

کلاهدوزان درباره علت مسدودی درگاه پرداخت کارمزد خرید سامانه عنوان کرد: یک مساله قانونی نحوه واریز وجوه به خزانه است و مستقیما باید حساب خزانه واریز شود. در این درگاه وجوه باید به شکل مستقیم به حساب خزانه برود اما مکانیزم تاکنون به شکلی بوده که واریز وجوه به شکل مستقیم به حساب خزانه صورت نگرفته است. بانک مرکزی نیز به درستی روی این شکل از گردش حساب ایراد گرفته و ما نیز به مجری سامانه اعلام کردیم و بایستی این مسیر به سرعت اصلاح شود.

رئیس مرکز تتا گفت: اما دغدغه ما این است که در حدود یک ماهی که طول می‌کشد تا این فرایند اصلاح شود، مردم دچار مشکل نشوند چراکه معاملات دولتی زمان دارند و بعد از آن ابطال می‌شوند. بر این اساس، می‌خواهیم در این مدت به حسابی که در متن ابلاغیه عنوان شده، واریز وجوه کارمزد صورت گیرد. همچنین ما هیچ پیامکی در خصوص سامانه ستاد برای مردم ارسال نخواهیم کرد و هیچ وجهی نباید به غیر از مساله کارمزد خارج از سامانه ستاد به شخص یا شرکتی پرداخت شود.

در این جلسه آرش عسکری مدیر سامانه ستاد نیز به مقاومت شهرداری‌‎ها به خصوص شهرداری تهران در پیوستن به سامانه ستاد خبر داد. او گفت: اکنون نظر حقوقی مجلس نیز به شهرداری ابلاغ شده است و شهرداری‌ها باید بر اساس تکلیف قانونی به سامانه ستاد ملحق شوند. در گذشته نیز سازمان بازرسی ده روز به آقای زاکانی فرصت دادند تا شهرداری تهران به سامانه ستاد متصل شود اما ایشان با گذشت مهلت قانونی نسبت به این تکلیف عمل نکرده‌اند.

مدیر سامانه ستاد درباره قطعی درگاه پرداخت کارمزد ستاد عنوان کرد: ما به طور متوسط در روز هزار معامله کوچک و متوسط در سامانه ستاد داریم و اکنون نیز تمام فرایندها در حال انجام هستند. از این تعداد هر تعدادی که برنده شوند بایستی برای پرداخت کارمزد از طریق حساب معرفی شده عمل کنند تا زمانی که اختلال وارد در این بخش اصلاح نشود این رویه ادامه خواهد داشت.

متن ابلاغیه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی
https://pvst.ir/fvd

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو