skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

تعداد و مبلغ تراکنش‌های الکترونیکی در مرداد ماه کاهش یافت

۱۳ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

گزارش مردادماه شاپرک همزمان کاهش معنادار تعداد و مبلغ تراکنش‌ها را نشان می‌دهد. شبکه پرداخت در مردادماه با کاهش ۲.۲۰ درصدی تعداد تراکنش و کاهش ۴.۲۱ درصدی مبلغ حقیقی تراکنش‌‌ها به نسبت تیر ماه امسال روبه‌رو بوده است.

به گزارش پیوست، گزارش مردادماه شاپرک نشان می‌دهد در این ماه بیش از ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تراکنش به ارزش ریالی ۹ هزار و ۵۱۶ هزار میلیارد ریال در شبکه پرداخت نهایی شده است.

کاهش ارزش اسمی و حقیقی تراکنش‌های شبکه پرداخت در مردادماه

بر اساس گزارش شاپرک شبکه پرداخت در مردادماه نسبت به تیرماه با رشد منفی ۲.۲۰ درصدی در تعداد و کاهش ۱.۸۸ درصدی در ارزش ریالی مواجه بوده است. در واقع، شبکه پرداخت در مردادماه با کاهش در ارزش اسمی و ارزش حقیقی روبه‌رو بوده است. ارزش حقیقی تراکنش‌های شاپرک ۴.۲۱ درصد کاهش داشته است و نشان از تاثیر نزدیک به ۴.۵ درصدی تورم بر ارزش تراکنش‌ها دارد.

وضعیت ابزارهای پذیرش شبکه پرداخت

شاخص ابزار پذیرش فعال سیستمی در مردادماه نشان می‌دهد ابزار پذیرش اینترنتی ۱.۵۲ درصد رشد داشته و ابزار پذیرش موبایلی با کاهش ۰.۰۵ درصدی و کارتخوان فروشگاهی با رشد ۰.۶۵ درصدی روبه‌رو بوده است. در مجموع ابزار پذیرش فعال در شبکه پرداخت ۰.۷۱ درصد رشد داشته است.

همچنین سهم بازار ابزارهای پرداخت نشان می‌دهد این بازار با بیش از ۹۲ درصد در انحصار کارتخوان فروشگاهی است و به ترتیب ابزار پذیرش اینترنتی ۷.۸۲ درصد و ابزار پذیرش موبایلی ۱.۰۴ درصد از بازار ابزار پذیرش را در شبکه پرداخت دارند.

تعداد ابزار پذیرش فعال در شبکه پرداخت

در شاخص سهم تعدادی و مبلغی نشان ابزار پذیرش کارتخوان به ترتیب با کاهش ۰.۲۴ و ۰.۰۴ درصدی روبه‌رو بوده و ابزار پذیرش اینترنتی نیز با افزایش ۰.۱۸ و ۰.۰۳ درصدی در تعداد و مبلغ مواجه بوده است. همچنین ابزار پذیرش موبایلی نیز افزایش بسیار اندکی در سهم تعدادی و مبلغی داشته است. به نظر می‌رسد در ماه مرداد ابزارهای غیرحضوری با کمی اقبال از سوی مردم روبه‌رو شده‌اند و از طرفی کاهش در سهم تعدادی کارتخوان فروشگاهی را می‌توان با اجرای اصلاح نظام کارمزد نسبت داد.

مقایسه سهم تعدادی و مبلغی ابزارهای پذیرش

همچنین در سهم انواع خدمات شاپرکی بیش از ۹۰ درصد بازار به خرید کالا و خدمات مربوط است و بیش از ۴ درصد صرف مانده‌گیری شده است. پرداخت قبض و خرید شارژ نیز ۵ درصد از تعداد تراکنش‌های شاپرک را به خود اختصاص داده است.

عملکرد شرکت‌های PSP

عملکرد ۱۲ شرکت PSP در شاخص مبلغی نشان می‌دهد که به پرداخت ملت با ۲۰.۹۴ در صدر ایستاده است و پرداخت الکترونیک سامان نیز با ۱۸.۷۲ در جایگاه دوم و پرداخت الکترونیک سداد با فاصله‌ای تقریبا ۷ درصدی با ۱۱.۳۶ در جایگاه سوم قرار دارند. گفتنی است میان تجارت الکترونیک پارسیان با ۱۰.۸۴ و پرداخت الکترونیک پاسارگاد با ۱۰.۵۱ رقابت نزدیکی وجود دارد و دیگر شرکت‌های پرداخت الکترونیکی در سهم زیر ۱۰ درصد در حال رقابت هستند. در این میان دو شرکت الکترونیک کارت دماوند و آروند امید با کمترین میزان سهم بازار در انتهای لیست شرکت‌های پرداخت الکترونیکی قرار دارند.

مقایسه عملکرد شرکت‌های پرداخت الکترونیک

همچنین شرکت به پرداخت ملت از مبالغ کارتخوان فروشگاهی بیش از ۱۸.۸۲ درصد است و در ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی نیز به ترتیب بیش از ۳۰ و ۴۰ درصد این بازار را پوشش می‌دهد. همچنین بیشترین اختلاف سهم مبلغی تراکنش ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی با کاهش ۰.۲۸ درصدی به شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد تعلق دارد و سداد نیز در ابزار پذیرش اینترنتی با کاهش ۱.۷۸ درصدی روبه‌رو بوده است. تجارت الکترونیک پارسیان ینز با ۰.۷۰ درصد افزایش بیشترین اختلاف سهم در مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی داشته است.

گزارش مردادماه شاپرک
https://pvst.ir/fv0

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو