skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بانک‌ها در ۴ ماه از طریق کارت‌های اعتباری ۲۱ همت تسهیلات خرد دادند

۱۲ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کارت اعتباری

بانک‌ها در چهارماهه نخست ۱۴۰۲ طبق گزارش بانک مرکزی بیش از ۳۳۳ هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان تسهیلات خرد داده‌اند که از این میزان ۲۱ هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان در قالب کارت‌های اعتباری پرداخته شده است.

به گزارش پیوست، حجم تسهیلات خرد در شبکه بانکی در چهار ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲ بیش از ۳۳۳ هزار میلیارد تومان بوده است. این تسهیلات در قالب کارت‌های اعتباری و تسهیلات خرد از سمت شبکه بانکی به افراد متقاضی تخصیص یافته است و ۲۳ درصد از کل تسهیلات پرداختی شبکه بانکی را شامل می‌شود. از ۳۳۳ همت تسهیلات خرد در شبکه بانکی ۲۱ همت آن از طریق کارت‌های اعتباری پرداخت شده است.

در گزارش بانک مرکزی آمده است، با احتساب پرداخت تسهیلات خرد در قالب کارت‌های اعتباری به بخش خانوار سهم خانوار از تسهیلات بانکی از ۱۷ درصد به ۱۸ درصد افزایش می‌یابد.

بانک مرکزی در خرداد سال جاری با افزایش ۵۰ درصدی سقف تسهیلات خرد در شبکه بانکی در مقایسه با سال گذشته، این سقف را ۳۰۰ میلیون تومان تعیین کرد. سقف تسهیلات خرد در سال گذشته ۲۰۰ میلیون تومان بود. در بخشنامه بانک مرکزی موسسات اعتباری موطف شدند تسهیلات خرد را بر اساس شرایط امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی به مشتری پرداخت کنند.

میزان تسهیلات خرد اعطاشده از سمت بانک‌ها

به نظر می‌رسد بانک مرکزی تمایل دارد مسیر پرداخت تسهیلات را در قالب اعتبارسنجی ببرد و از این طریق پرداخت تسهیلات خرد را افزایش دهد. در گزارش بانک مرکزی به سهم لندتک‌ها از تسهیلات بانک مرکزی اشاره نشده‌ است. هم‌اکنون بخشی از تسهیلات خرد بانک‌ها از طریق خطوط اعتباری که بانک‌ها برای لندتک‌ها تعریف می‌کنند پرداخت می‌شود.

همچنین گزارش بانک مرکزی از تسهیلات پرداختی بانک‌ها نشان می‌دهد در چهارماهه اول ۱۴۰۲ نسبت به چهارماهه ابتدای ۱۴۰۱ پرداخت تسهیلات رشدی معادل ۲۸.۸ درصد داشته است. بر این اساس، پرداخت تسهیلات از حدود ۳۰۳ هزار میلیارد تومان به هزار و ۳۵۷ همت در چهارماهه نخست سال ۱۴۰۲ رسیده است. گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد از میزان تسهیلات پرداختی در حدود هزار و ۱۲۳ همت به کسب‌وکارهای حقوقی و حقیقی و ۲۳.۵ همت نیز به خانوارها پرداخت شده است. در واقع، از حجم تسهیلات در شبکه بانکی بیش از ۸۲ درصد به بنگاه‌های اقتصادی اختصاص یافته و ۱۷ درصد نیز به خانوارها پرداخت شده است.

با این حال، بانک مرکزی درباره کنترل تورم هشدار داده است و با وجود تاکید بر مسیر فعلی پرداخت تسهیلات، از پتانسیل ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز گفته است. بانک مرکزی بر افزایش توان مالی بانک‌ها تاکید کرده و کاهش تسهیلات غیرجاری را هدف قرار داده است.

همچنین بانک مرکزی به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها و افزایش بهره‌وری در تامین سرمایه در گردش تولیدی از ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه گفته است. در واقع بانک مرکزی تلاش دارد مسیر تامین سرمایه بنگاه‌های اقتصادی را از اعتباردهی بانک‌ها به سمت بازار سرمایه ببرد. از طرفی، این گزارش بانک مرکزی نشان از افزایش پرداخت تسهیلات خرد از سمت شبکه بانکی به خانوارها دارد و پرداخت تسهیلات از طریق کارت‌های اعتباری نیز افزایش یافته است.

گزارش عملکرد پرداخت تسهیلات شبکه بانکی
https://pvst.ir/fun

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو