skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

نیوزیلند از شرکت‌های بزرگ آمریکایی مالیات می‌گیرد

۷ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

براساس قانون جدیدی که این هفته در نیوزیلند به تصویب رسید، این کشور از سال ۲۰۲۵ از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی مالیات خدمات دیجیتال دریافت می‌کند. کشور‌های مخلتف جهان دریافت مالیات از شرکت‌های بزرگ دیجیتالی را در اولویت قرار داده‌اند. طبق برآورد دولت، دریافت مالیات از شرکت‌های بزرگ دیجیتالی در یک دوره چهارساله بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای این کشور درآمد دارد.

به گزارش پیوست به نقل از بلومبرگ، براساس این قانون شرکت‌هایی که در سال بیش از ۷۵۰ میلیون یورو (۸۱۰ میلیون دلار) از خدمات دیجیتال بین‌المللی خود درآمد دارند و بیش از ۳.۵ میلیون دلار نیوزیلند (۲ میلیون دلار) از کاربران این کشور کسب درآمد می‌کنند باید به دولت این کشور مالیات بپردازند.

نیوزیلند هم همانند فرانسه و انگلستان مالیاتی ۳ درصدی برای درآمد خدمات دیجیتال شرکت‌ها در این کشور در نظر گرفته است و انتظار می‌رود در یک دوره چهارساله بیش از ۲۲۲ میلیون دلار نیوزیلند از این طرح درآمد داشته باشد.

بحث پرداخت مالیات و فعالیت شرکت‌های بزرگی مثل فیسبوک و گوگل به یکی از نگرانی‌های دولت‌های سراسر جهان تبدیل شده است. دولت‌ها می‌گویند غول‌های عمدتا آمریکا شبکه اجتماعی و حوزه دیجیتال با وجود بهره‌برداری از بازار، مالیات چندانی را در سطح بین‌المللی پرداخت نمی‌کنند.

گرنت رابرتسون، وزیر اقتصاد نیوزیلند، می‌گوید: «روشن است که چارچوب مالیات بین‌المللی نتوانسته با تغییرات مدرن کسب‌وکارها و دیجیتالی شدن تجارت همپایی کنند. این مشکل کشور‌های مختلف سراسر جهان را درگیری کرده است. با استقبال هرچه بیشتر کسب‌وکارهای خارجی به مدل‌های تجاری دیجیتال، قدرت ما برای دریافت مالیات محدود شده و بار آن بر دوش گروه‌های کوچکتر مالیات دهندگان است.»

دولت نیوزلند پیش از این برای توافق چندجانبه با سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) وارد مذاکره شده اما به گفته رابرتسون سرعت پیشرفت این مذاکرات پایین است.

او می‌گوید: «در حالی که به تلاش برای یک توافق چندجانبه ادامه می‌دهیم، اما نمی‌شود جدای از آن دست روی دست بگذاریم. به همین دلیل مقرراتی را آماده کردیم که در صورت عدم موفقیت فرایند OECD جای خالی را پر می‌کنند.»

https://pvst.ir/ftl

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو