skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه معاملات غیرمجاز ارزی و تبلیغ آن در فضای مجازی را جرم اعلام کرد

۳۱ مرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

معاملات غیرمجاز ارزی و تبلیغ آن در فضای مجازی، جرم است

کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه یا کارگروه فیلترینگ معاملات غیرمجاز ارزی و تبلیغ آن در فضای مجازی، را جرم اعلام کرد.

به گزارش پیوست، براساس مصوبه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه دادستانی کل کشور «هر گونه معاملات غیرمجاز ارزی در فضای مجازی نظیر خرید و فروش، حواله، صلح و همچنین معاملات فردایی ارز، کارگزاری ارزی و تبلیغ امور مذکور در فضای مجازی، بدون مجوز بانک مرکزی» در فهرست مصادیق محتوای مجرمانه قرار گرفت.

طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی این تصمیم در جلسه ۱۳۸ کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گرفته شده است. بر این اساس «هر گونه معاملات غیرمجاز ارزی در فضای مجازی نظیر خرید و فروش، حواله، صلح و همچنین معاملات فردایی ارز، کارگزاری ارزی و تبلیغ امور مذکور در فضای مجازی، بدون مجوز بانک مرکزی» به عنوان بند «هـ۱۲» فهرست مصادیق محتوای مجرمانه تصویب شد. این بند از فهرست مصادیق مجرمانه بیشتر اعمالی را جرم‌انگاری کرده است که منجر به یک جرم رایانه‌ای می‌شود.

فهرست محتوای جرم‌انگاری شده

از دیگر مواردی که کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه آن را جرم‌انگاری کرده است می‌توان به انتشار یا توزیع و در دسترس قرار دادن یا معامله داده‌ها یا نرم افزارهایی که صرفاً برای ارتکاب جرایم رایانه‌ا به کار می‌رود اشاره کرد. همچنین فروش، انتشار یا در دسترس قرار دادن غیرمجاز گذرواژه‌ها و داده‌هایی که امکان دسترسی غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی دولتی یا عمومی را فراهم می‌کند.

همچنین انتشار یا در دسترس قرار دادن محتویات آموزش دسترسی غیرمجاز، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه ای، تحریف و اخلال در داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابراتی نیز از سوی این کارگروه جرم تشخیص داده شده است.

آموزش و تسهیل سایر جرایم رایانه ای و  انتشار فیلترشکن‌ها و آموزش روش‌های عبور از سامانه‌های فیلترینگ از دیگر مواردی است که کارگروه فیلترینگ پیشتر آن را جرم‌انگاری کرده بود.

انجام هرگونه فعالیت تجاری و اقتصادی رایانه‌ای مجرمانه مانند شرکت‌های هرمی، فعالیت‌های غیرمجاز مرتبط با بازار اوراق بهادار و تبلیغ و یا ایجاد مراکز قمار در فضای مجازی و بکارگیری و وارد کردن کلمات کلیدی (tag) نامرتبط با محتوای سایت یا سوء استفاده از نرم افزارهایی نظیرپاپ آپ که منجر به بازکردن اجباری صفحات غیرمرتبط با درخواست بازدید کننده شده و درنتیجه موجب اتلاف وقت و هزینه بازدیدکنندگان و افزایش متقلبانه رتبه سایت و کسب درآمد و امتیاز برای مالک سایت می‌شود نیز جرم تشخیص داده شده است.

جعل پایگاه‌های اینترنتی بانک‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و عمومی و هر گونه استفاده غیرمجاز از نشان‌های نظامی، انتظامی و دولتی نیز در فضای مجازی جرم است.

با توجه به این مصوبه تبلیغ معاملات غیرمجاز ارزی در فضای مجازی که اغلب با سوءاستفاده از عنوان «صرافی» صورت می‌پذیرد جرم‌انگاری شده و با اعلام بانک مرکزی، برخورد لازم از سوی دادستانی کل کشور با این فعالیت‌ها انجام خواهد شد.

https://pvst.ir/fqa

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو