skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

این هفته با هوش‌ مصنوعی؛ رقابت در حوزه هوش مصنوعی شدت می‌گیرد

مهدی خدابنده نویسنده میهمان

۳۰ مرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۰ دقیقه

اخبار هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به موضوعی تبدیل شده است که اکنون دیگر در همه مشاغل و هر زمینه‌ای، از برگزاری مسابقه هوش مصنوعی در کاخ سفید گرفته تا تاکسی‌ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در سان‌فرانسیسکو، انتظار آن را می‌کشیم. اخیرا نیز کشور‌های عربستان و امارات برای تقویت کشور خود در حوزه هوش مصنوعی، هزاران چیپ قدرتمند انویدیا را سفارش داده‌اند که نشان دهنده رقابت شدید بین کشور‌ها و نه فقط غول‌های تکنولوژی است.

به گزارش پیوست؛ صنعت هوش مصنوعی به سرعت در حال پیش‌رفت است و دنبال کردن اخبار جدید کاری دشوار است، مگر اینکه یک هوش مصنوعی این کار را برای شما انجام دهد. در پیوست هر هفته مهم‌ترین اخبار هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را برای شما آماده می‌کنیم تا بدون دردسر به مهم‌ترین اخبار این حوزه – نه همه آنها –  دسترسی داشته باشید.

آمازون شروع به بهره برداری از هوش مصنوعی مولد برای «تقویت» بررسی محصولات خواهد کرد

این ویژگی خلاصه‌ای کوتاه از قابلیت‌های محصول و نظرات ذکر شده توسط مشتری در قسمت بررسی‌ها را به خریداران نشان می‌دهد تا در وقت آنها صرفه‌جویی شود.

اما نگرانی‌هایی در این زمینه وجود دارد، چرا که برخی از نظر دهندگان، چه به دلیل اطلاع رسانی به دیگر خریداران و چه برای انتقاد از محصول، وقت خود را برای ساختن نقدهایی اختصاص می‌دهند که نه تنها به کاربران ایده کلی خوبی از محصول می‌دهد، بلکه در بسیاری از مواقع آنها را از خرید محصولاتی که به دردشان نمی‌خورد باز می‌دارد. و این نگرانی وجود دارد که این خلاصه‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی باعث از دست رفتن اصل مطلب و تحریف این بررسی‌ها و نظرها شود.

آمازون از هوش مصنوعی در خلاصه سازی نظرات استفاده می‌کند

زنی که هشت‌ماهه باردار بود پس از تشخیص چهره به اشتباه دستگیر شد

به دلیل خطایی در فناوری تشخیص خودکار چهره که توسط دپارتمان پلیس دیترویت استفاده می‌شد، خانم وودروف، به اشتباه و به اتهام سرقت و دزدی از خودرو دستگیر و بازداشت شد. این ششمین مورد گزارش شده از اتهام غلط به دلیل فناوری تشخیص چهره است و همه قربانیان این اتهامات تا کنون افراد سیاه‌پوست بوده‌اند. با وجود آزادی خانم وودروف و بسته شدن پرونده، او شکایتی به دلیل بازداشت غلط علیه شهر دیترویت به دادگاه دیترویت ارائه کرده است.

کاخ سفید در راستای افزایش امنیت سیستم‌های دولتی مسابقه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی برگزار می‌کند

کاخ سفید اعلام کرده است که مسابقه‌ای سایبری با جوایز چندمیلیون دلاری‌ به منظور تشویق به استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی و اصلاح آسیب‌پذیری‌های امنیتی در زیرساخت‌های دولتی آمریکا برگزار خواهد کرد.

در میان نگرانی‌ها درباره گسترش استفاده از چنین فناوری‌ای توسط هکرها، این مسابقه توسط سازمان پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاع آمریکا (DARPA) رهبری می‌شود و در طی دو سال حدود ۲۰ میلیون دلار جایزه به برندگان این مسابقه داده خواهد شد. شرکت‌های فناوری بزرگ آمریکایی چون Google، Anthropic، Microsoft و OpenAI قرار است سیستم‌های خود را در این چالش شرکت دهند. این مسابقه اولین قدم رسمی برای مقابله با تهدید‌های در حال افزایش با توجه به پیشرفت هوش مصنوعی است. بنیاد امنیت منبع باز (OpenSSF) تضمین می‌کند که کد نرم‌افزار برنده به سرعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مسابقه هوش مصنوعی در کاخ سفید

اسپاتیفای ویژگی دی‌جی مبتنی بر هوش مصنوعی خود را به صورت جهانی گسترش می‌دهد

اسپاتیفای ویژگی «دی‌جی» مبتنی بر هوش مصنوعی خود را به صورت جهانی گسترش می‌دهد، که تجربه موسیقی کاربران را از طریق انتخاب موسیقی و توضیحات صوتی شخصی‌سازی می‌کند. این توضیحات که توسط یک صدای مصنوعی ارائه می‌شود، شامل اطلاعات زمینه‌ای درباره آهنگ‌ها و هنرمندان خاص بر اساس عادات گوش دادن قبلی کاربر است. این ویژگی ابتدا در امریکای شمالی راه‌اندازی شده بود و بعدا به انگلستان و ایرلند گسترش یافت. این ویژگی هنوز در مرحله بتا قرار دارد، اما در حال حاضر برای مشترکان پریمیوم در حدود ۵۰ بازار، از جمله سوئد، استرالیا، زلاند نو، غنا، نیجریه، پاکستان، سنگاپور و آفریقای جنوبی، در دسترس است.

دی‌جی هوش مصنوعی اسپاتی‌فای

ربات‌ها در حل تست‌های «آیا شما یک ربات هستید؟» بهتر از انسان‌ها عمل می‌کنند

یک مطالعه انجام شده توسط محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نشان می‌دهد که ربات‌ها در حل تست‌های کپچا (CAPTCHA) سریع‌تر و دقیق‌تر از انسان‌ها عمل می‌کنند. محققان تست‌های کپچا در ۲۰۰ وب‌سایت محبوب جهان آزمایش کردند و متوجه شدند انسان‌ها بین ۹ تا ۱۵ ثانیه برای حل تست‌های کپچا با متن‌های غیرواضح زمان نیاز دارند و دقت آن‌ها بین ۵۰ تا ۸۴٪ است، در حالی که ربات‌ها همان تست را در کمتر از یک ثانیه و با دقت ۹۹.۸٪ انجام می‌دهند. نتایج این تحقیق باعث به‌وجود آمدن نگرانی‌هایی در مورد اثربخشی این تست‌های شناسایی ربات می‌شود و نشان می‌دهد که احتمالا باید روش‌هایی با رویکرد‌ پویا و تحلیل‌ رفتاری، بیشتر به کار گرفته شوند.

هوش مصنوعی در حل کپچا

شرکت Everypixel آماری تخمینی از تعداد عکس‌های تولید شده با مدل‌های مختلف هوش مصنوعی منتشر کرد

طبق این آمار کاربران بیش از ۹۱۶ میلیون عکس با مدل Dall-E 2 متعلق به شرکت OpenAI، بیش از ۹۶۴ میلیون عکس با مدل میدجرنی، بیش از یک میلیارد عکس با مدل Firefly متعلق به شرکت Adobe و به لطف متن باز بودن مدل‌های مختلف مبتنی بر هوش مصنوعی Stable Diffusion بیش از ۱۲.۵ میلیارد عکس با این مدل تولید شده است.

در این آمار به مقایسه این تعداد عکس نیز پرداخته شده است و جالب است بدانید که حدود ۱۵۰ سال طول کشید تا انسان ۱۵ میلیارد عکس ثبت کند در حالی که این به لطف هوش مصنوعی طی ۱.۵ سال بیش از ۱۵ میلیارد عکس ساخته شد.

هوش مصنوعی ساخت عکس

اخبار کوتاه

الگوریتم هوش مصنوعی نزدیک شدن سیارکی به زمین را شناسایی کرد

یک الگوریتم هوش مصنوعی سیارکی خطرناک با عرض ۶۰۰ فوت که احتمالا در حال حرکت به سمت زمین است را کشف کرده است، این امر نشان‌دهنده اثربخشی این الگوریتم در تشخیص اشیا نزدیک به زمین و سنگ‌های فضایی با پتانسیل تهدید زمین است.

هوش‌ مصنوعی از تجربیات ذهنی بجای داده‌های واقعی برای تسریع یادگیری استفاده می‌کند

محققان از دانشکده مهندسی Samueli دانشگاه UCLA یک مدل هوش مصنوعی به نام GedankenNet توسعه داده‌اند که از تجربیات ذهنی و قوانین فیزیک برای بازسازی تصاویر میکروسکوپی بدون نیاز به داده‌های واقعی یا اشیا آزمایشی بهره می‌برد.

معرفی دیتا‌ست جدید برای آموزش مدل‌های زبانی بزرگ

موسسه آلن برای هوش مصنوعی مجموعه‌ای بزرگ از متون به نام Dolma را برای مدل‌های زبانی بزرگ (LLMs) مشابه با ChatGPT منتشر کرده است که استفاده از آن رایگان و بازرسی (Incpect) آن نیز آزاد است.

ربات‌های شستشوی ظرف و بازکننده‌ی در:

محققان در دانشگاه ETH زوریخ یک روش برای آموزش ربات‌ها به انجام وظایفی مانند بازکردن درها و راه‌رفتن از آنها و بیشتر توسعه داده‌اند. این تیم می‌گوید این سیستم می‌تواند برای کار‌های مختلف در حالات مختافی آموزش ببینید، اما به منظور سادگی، آزمایش‌ها را روی یک چهارپایه انجام دادند که می‌توانید ویدیو آن را در اینجا ببینید.

DeepSeed-Chat: آموزش RLHF ساده، سریع و مقرون به صرفه

سیستم DeepSpeed-Chat سیستمی است که آموزش RLHF (نوعی آموزش مدل هوش مصنوعی که در آن مشارکت انسان به طور غیر مستقیم برای تنظیم دقیق یک مدل استفاده می شود) برای مدل‌های مشابه ChatGPT را ارائه می‌دهد و تجربه آموزش و استنتاج این مدل‌ها را آسان‌تر می‌کند. این سیستم کارایی و مقایس‌پذیری مدل‌ها را بهینه‌سازی کرده و امکان آموزش مدل‌هایی با صدها میلیارد پارامتر و هزینه کمتر را فراهم می‌کند.

تشخیص سرطان با یادگیری ماشینی

مهندسان و پژوهشگران سرطان از دانشگاه جانز هاپکینز، تکنولوژی یادگیری عمیق به نام BigMHC را توسعه داده‌اند که با دقت زیادی ساختار‌های پروتئینی مربط با سرطان را پیش‌بینی می‌کند، این امر ممکن است در توسعه درمان‌های سرطان و ایمنی درمانی به کمک آن انجام شود.

استفاده از کلان داده‌ها برای تولید مواد غذایی بهتر: آیا هوش مصنوعی می‌تواند به تغذیه سیاره کمک کند؟

به گفته محققان دانشگاه کوئینزلند، هوش مصنوعی می‌تواند با تبدیل کلان داده‌ها به دانش عملی به توسعه گیاهان و حیوانات با عملکرد بالا برای پایداری و سودآوری بهتر مزرعه کمک کند.

دانشمندان از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی برای هدایت توسعه واکسن استفاده می‌کنند

دانشمندان از آزمایشگاه ملی شمال‌غربی آمریکا (PNNL) و دانشکده پزشکی هاروارد (HMS) از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی با هدف تولید واکسن‌های جدید با سرعت بیشتر و هزینه کمتر، برای جستجو در ادبیات علمی و ایجاد پایگاه دانش برای هدایت تصمیم‌گیران در توسعه واکسن، استفاده می‌کنند.

تبدیل ChatGPT به یک دستیار شیمی

شیمی‌دانان امیدوارند که هوش مصنوعی، به ویژه مدل ChatGPT، در جستجوی ادبیات علمی و پیش‌بینی نتایج آزمایشی به کمک دانشمندان رفته و فرآیند زمان‌بر توسعه مواد جدید را تسریع بخشد.

چت‌بات، مربی زندگی

نتایج اطلاعات بدست آمده از هوش‌ مصنوعی نشان می‌دهد چت‌بات‌ها ابزاری موثر در بهبود فعالیت بدنی، رژیم غذایی و خواب هستند و پتانسیل ایجاد انقلابی در ارائه مراقبت‌های بهداشتی و رسیدگی به بیماری‌هایی دارند که به دلیل سبک زندگی روزمره بسیاری از انسان‌ها درگیر آنها هستند.

چقدر مطمئن هستیم؟ گنجاندن اشتباهات انسانی در سیستم‌های یادگیری ماشین

محققان در حال توسعه روشی هستند تا ابهام و اشتباه انسانی را به سیستم‌های یادگیری ماشین اضافه کنند، با هدف افزایش اعتماد و ایمنی برنامه‌های هوش مصنوعی که انسان‌ها و ماشین‌ها به صورت همزمان از آنها استفاده می‌کنند.

عربستان و امارات نمی‌خواهند در حوزه هوش‌مصنوعی عقب بمانند

عربستان و امارات به منظور تقویت اقتصاد و پیشتازی در حوزه هوش مصنوعی هزاران چیپ قدرتمند انویدیا که هرکدام قیمتی حدود ۴۰هزار دلار دارد را سفارش داده‌ند.

ربات انسان‌نمای unitree بین ۳ تا ۱۰ سال آینده عرضه تجاری خواهد شد

شرکت چینی Unitree که به ربات‌های چهار پای خود معروف است، نسخه ازمایشی اولین ربات انسان‌نمای خودش با نام Unitree H1 را عرضه کرده که ۱.۸ متر قد و ۴۷ کیلوگرم وزن دارد.

طبق گفته شرکت Unitree این ربات‌ها به سنسورهای مختلف از جمله LiDAR برای درک محیط و ۲ پردازنده اینتل i7-1265U مجهز خواهند بود و می‌توانند با سرعت ۱.۵ متر بر ثانیه حرکت کند. ربات‌های H1 بین ۳ تا ۱۰ سال آینده عرضه تجاری شده و قیمتی زیر ۹۰ هزار دلار خواهند داشت.

شیائومی از نسل دوم سگ رباتیک خود یعنی CyberDog 2 رونمایی کرد

این سگ رباتیک نسبت به نسل اول کوچیکتر و سبک‌تر است. این ربات هوشمند به ۱۹ سنسور مختلف از جمله Lidar، فراصوت، عمق سنج، دوربینهای متنوع و غیره برای درک محیط اطراف و چیپ هوش مصنوعی برای پردازش اونها مجهز شده و از طریق دستورات صوتی، بلوتوث و وای‌فای می‌توان آن را کنترل کرد.

هوش مصنوعی Agent-1 با توانایی «اجرای نرم‌افزار مشابه انسان» به بازار عرضه می‌شود

به گفته مت شومر از مدیرعامل‌های شرکت‌های HyperWriteAI و OthersideAI که این مدل را توسعه داده‌اند، مشکل مدل‌های فعلی هوش مصنوعی مانند GPT-4 و حتی مدل‌های نسل بعدی که هنوز عرضه نشده‌اند این است که نمی‌توانند با برنامه‌ها ارتباط بگیرند و ریسپانسیو نیستند.Agent-1 نیز با هدف اجرای نرم‌افزارها مشابه انسان طراحی شده است و ابتدا به عنوان یک افزونه مرورگر به بازار عرضه خواهد شد.

تیم کوک می‌گوید:‌ اپل در حال به‌کار‌گیری هوش مصنوعی در همه محصولات است

تیم کوک، مدیر عامل اپل اعلام کرده است که هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی «عملا در هر محصولی که این شرکت می‌سازد تعبیه شده است، زیرا این نگرانی وجود دارد که اپل در رقابت هوش مصنوعی عقب‌مانده است.

چت بینگ مایکروسافت به مرور در مرورگرهای شخص ثالث شامل دستگاه‌های موبایل نیز در دسترس خواهد بود

چت بینگ مایکروسافت، به زودی در مرورگرهای شخص ثالث شامل دستگاه‌های موبایل نیز در دسترس خواهد بود که به کاربران اجازه می‌دهد از ربات چت هوش مصنوعی در پلتفرم‌های مختلف استفاده کنند و با ابزارهای هوش مصنوعی داخلی مرورگرهای دیگر رقابت کنند.

استبلیتی ای آی (Stability AI) مدل زبانی بزرگ StableCode را معرفی کرده است

این مدل زبانی بزرگ (LLM) به کاربران کمک می‌کند تا کد برنامه‌نویسی به زبان‌های مختلفی تولید کنند. در حال حاضر این مدل زبانی از زبان‌های برنامه‌نویسی Python، Go، Java، JavaScript، C، markdown و C++ پشتیبانی می‌کند.

نگرانی‌ها

مدل‌های زبانی هوش مصنوعی تعصبات سیاسی دارند

طبق یک مطالعه که نگرانی‌های سیاسی مختلف مدل‌ها و توانایی آن‌ها در تشخیص گفتارهای نفرت‌انگیز و اطلاعات نادرست را مورد بررسی قرار داده است، مدل‌های زبانی هوش مصنوعی دارای تعصبات سیاسی هستند که می‌تواند آسیب زننده باشد و تلاش‌هایی برای رفع این تعصبات همچنان در حال انجام است.

سوگیری سیاسی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی دستور غذاهایی پیشنهاد می‌کند که باعث ایجاد گاز کلر می‌شود

برنامه برنامه‌ریز غذا با هوش مصنوعی یک سوپرمارکت نیوزلند به دلیل توصیه دستورالعمل‌هایی که می‌تواند گاز کلر کشنده و سایر ترکیب‌های خطرناک ایجاد کند، مورد انتقاد قرار گرفته است.

 

 

https://pvst.ir/fq4

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو