skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بازار گوشی‌های هوشمند در بدترین وضعیت یک دهه گذشته اما با پیشتازی اپل

۲۶ مرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تحقیقات شرکت کانترپوینت (Counterpoint) نشان می‌دهد با توجه به تعداد محموله‌های گوشی هوشمند در سال ۲۰۲۳، باید انتظار بدترین عملکرد بازار در یک دهه گذشته را داشت اما فروش آیفون همچنان خوب است. بازار گوشی‌ به دلیل کاهش تقاضا در چین و آمریکا با تنش مواجه شده است اما به نظر گوشی‌های گران‌قیمت، که اپل سهم مهمی از آن را در اختیار دارد، عملکرد خوبی را به ثبت می‌رسانند.

به گزارش پیوست به نقل از CNBC، با وجود رکود کلی بازار گوشی‌های هوشمند، اپل احتمالا از لحاظ تعداد محموله‌های ارسالی بزرگترین بازیگر امسال خواهد بود و فروش آیفون همچنان خوب است.

گفتنی است که محموله‌های ارسالی در واقع مساوی خرید نیستند و به تعداد گوشی‌های گفته می‌شود که فروشندگان برای خرده‌فروشان ارسال می‌کنند.

براساس تحقیقات کانترپوینت، محموله‌های انتظار می‌رود که محمومله‌های ارسالی گوشی هوشمند در سال ۲۰۲۳ با ریزش ۶ درصدی نسبت به سال گذشته به ۱.۱۵ میلیارد دستگاه کاهش یابد.

گزارش کانترپوینت می‌گوید: «آسیا یکی از بزرگترین موانع رشد مثبت است زیرا موانعی از مانع بهبود اقتصاد چین از آغاز سال جاری شده و این منطقه به طور کلی شاهد رکود بازارهای نوپا است.»

اقتصاد کشور چین در سال جاری ضعیف‌تر از انتظارات ظاهر شده و مصرف‌کنندگان علاقه چندانی به هزینه و خرید بیشتر ندارند.

میانگین تعداد گوشی‌های به فروش رسیده در چین که پیشتر و در دوران اوج به میانگین ۴۵۰ میلیون دستگاه رسیده بود حالا به ۲۷۰ میلیون دستگاه در سال کاهش یافته است. کارن چاوهان، یکی از تحلیلگران ارشد کانترپوینت می‌گوید همین مساله یکی از دلایل اصلی رکود بازار جهانی است.

همچنین گزارش کانترپوینت نشان می‌دهد آمریکای جنوبی هم با عملکرد «نا امید کننده» در نیمه اول سال ۲۰۲۳ احتمالا احتمالا بیش از ده درصد رکود را در سال کامل تجربه می‌کند.

به گفته این شرکت تحقیقاتی: «با وجود بازار کار قدرتمند و کاهش تورم، مصرف‌کنندگان برای ارتقای دستگاه‌هایشان تردید دارند.»

اپل در وضعیت خوبی است

با وجود رکود کلی بازار، وضعیت فروش دستگاه‌های گران‌قیمت همچنان خوب است.

اپل در حال حاضر برای عرضه نسل بعدی پرچمدار خود-آیفون ۱۵– در ماه سپتامبر آماده می‌شود و درنتیجه به گفته کانترپوینت عملکرد خوبی را تا پایان سال به ثبت می‌رساند.

جف فیلدهک، رئیس تحقیقات آمریکای شمالی کانترپوینت، در یک بیانیه خبری گفت: «اما ما با اشتیاق سه ماهه چهارم را زیر نظر داریم زیرا عرضه آیفون ۱۵ پنجره‌ای برای ارائه دهندگان است تا مصرف‌کنندگان ارزشمند را از آن خود کنند و از آنجایی که مالکان آیفون ۱۲ زیاد شده‌اند تبلیغات تهاجمی را شاهد هستیم که اپل را در وضعیت خوبی قرار داده است.»

به گفته چاوهان، این شرکت انتظار دارد که محموله‌های اپل با اختلاف نسبت به سال گذشته افزایش یابند و از آنجایی که چین و دیگر کشور‌های آسیایی شاهد گرایش بیشتر به سمت گوشی‌های گران‌قیمت هستند و مردم حاضرند برای گوشی‌های رده بالا هزینه کنند، وضعیت خوبی برای اپل پیش‌بینی می‌شود.

گوشی‌های آیفون اپل باعث شده تا این شرکت جایگاه مهمی را در بازار گوشی‌های گران‌قیمت به خود اختصاص دهد.

تحقیقات کانترپوینت نشان می‌دهد این غول آمریکایی برای اولین بار در سال جاری بیشترین تعداد محموله‌های ارسالی را نسبت به دیگر شرکت‌ها خواهد داشت. سامسونگ در سه ماهه دوم امسال بزرگترین بازیگر بازار بود.

فیلدهک می‌گوید: «این اولین باری است که اپل تا این اندازه به جایگاه اول نزدیک می‌شود. صحبت از فاصله‌ای به اندازه فروش چند روز است، اگر فرض کنیم اپل مثل سال گذشته به مشلکات تولید برخورد نکند، احتمال پیش‌تازی تقریبا پنجاه پنجاه است.»

اپل وارد بازارهای جدیدی شده و هند یکی از نقاط تمرکز اصلی این شرکت در سال ۲۰۲۳ است و غول آمریکایی در تلاش است تا بر روی اشتیاق کاربران به خرید دستگاه‌های گران‌قیمت سرمایه‌گذاری کند.

به گفته چاوهان، توان رشد اپل در بازار هند یکی از فاکتورهای مهمی است که جایگاه پیشتاز این شرکت در بازار امسال را تثبیت می‌کند.

چاوهان در مصاحبه با CNBC گفت: «واکنش مردم به آیفون ۱۵ و میزان رشد بازارهای غیرآیفون هم مشخص می‌کند که آیا اپل توان جلو افتادن از سامسونگ را دارد.»

 

https://pvst.ir/fp5

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو