skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

۷ طرح طی یک‌سال وارد سند باکس بانک مرکزی شد گزارش عملکرد یک‌ساله سند باکس بانک مرکزی منتشر شد

۲۵ مرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

دبیرخانه سندباکس گزارش مشروح اقدامات انجام گرفته در محیط آزمون تنظیم‌گری بانک مرکزی را منتشر کرد، طبق این گزارش در مجموع ۷ طرح در سندباکس بانک مرکزی پذیرش شده‌اند.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی انفورماتیک، بعد از راه‌اندازی و رونمایی رسمی محیط آزمون تنظیم‌گری بانک مرکزی در تیر ماه ۱۴۰۱، گزارش مشروح اقدامات انجام گرفته در این پروژه توسط دبیرخانه سندباکس منتشر شد.

بر اساس این گزارش، محیط‌ آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بانک مرکزی با استناد به مواد ۱۰ و ۱۱ قانون پولی و بانکی کشور و با توجه به مصوبه جلسه شماره ۸۸ کمیسیون عالی تنظیم مقررات شورای عالی فضای مجازی و همچنین مصوبه هیات عامل بانک مرکزی شکل گرفت.

مطابق چارچوب مقرراتی مصوب، کلیه فعالیت‌های سندباکس بانک مرکزی تحت هدایت و نظارت شورای راهبری صورت گرفته و اولین جلسه این شورا در خرداد ماه ۱۴۰۱ با حضور معاونت فناوری‌های نوین، نماینده معاونت نظارت، نماینده معاونت حقوقی و امور مجلس، نماینده کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی و مدیرعامل شرکت ملی انفورماتیک به عنوان دبیرخانه و مجری سندباکس بانک مرکزی تشکیل شد.

در این جلسه مقدمات و الزامات برای عملیاتی کردن و در دسترس عموم قرار گرفتن سندباکس بانک مرکزی شامل نظام‌های اجرایی و فرآیندهای عملیاتی، ساختارها، و زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌ا‌فزاری برای دریافت و بررسی طرح‌ها و ایده‌های تدوین‌شده توسط دبیرخانه سندباکس و نیز موضوعات قابل پذیرش در دوره اول سندباکس مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد. مبتنی بر مصوبات اولین جلسه شورا، رونمایی و آغاز به کار رسمی سندباکس بانک مرکزی در تیرماه ۱۴۰۱ با حضور رییس کل وقت بانک مرکزی و فعالان فین‌تک با معرفی سایت محیط آزمون تنظیم گری بانک مرکزی به آدرس https://cbisandbox.nicholding.ir/ صورت گرفت.

همگام با رونمایی، نخستین فراخوان پذیرش طرح ها در سندباکس، در تیرماه ۱۴۰۱ منتشر شد که طی بازه زمانی دو ماهه، طرح‌های متقاضی با موضوعات لندتک، پی‌تک، رگ‌تک و سوپ‌تک مورد پذیرش و ارزیابی اولیه قرار گرفتند.

با تشکیل جلسات کمیته فنی تخصصی و با حضور هریک از متقاضیان، طرح‌های رسیده بررسی و ۲ طرح پس از تایید شورای راهبری وارد محیط آزمون تنظیم‌گری بانک مرکزی شدند. نخستین طرح با موضوع لندتک بر اساس معیارهای مربوط به مخاطرات کسب‌وکاری، حقوقی، امنیتی و فنی تدوین شده در مراحل مختلف مورد پایش و ارزیابی قرار گرفت.

این طرح طبق روال معمول سندباکس‌های جهانی به مدت ۶ الی ۸ ماه تحت کنترل و نظارت تیم فنی و ارزیابی محیط آزمون قرارداشت که بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته و با تاکید بر احصا و ارزیابی مخاطرات و مقرره‌نویسی مبتنی بر کاهش این مخاطرات، مستند تصمیم، نهایی و مورد تایید کمیته فنی تخصصی قرار گرفت.

بدیهی است این مستند تصمیم زمینه به‌روزرسانی قوانین و مقررات تسهیلات یاری و لیزینگ را در کشور فراهم کرده که این مستند همراه با پیوست‌های فنی تهیه شده در خصوص عملکرد طرح در طی دوره آزمون در محیط سندباکس، در خردادماه سال جاری برای شورای راهبری ارسال شده و تصویب نهایی آن در دستور کار جلسه آتی شورای راهبری قرار گرفته است. با اجرایی شدن این تصمیم فضای کاری برای بخش عمده‌ای از مدل های کسب‌وکاری و بازیگران زیست بوم لندتک شفاف‌سازی شده و امکان توسعه هرچه بیشتر فعالیت‌های این گروه از فناوران مالی وجود خواهد داشت.

طرح دوم فراخوان اول با موضوع رمزارز با توجه به پیچیدگی‌ها و ابعاد مختلف فنی و حقوقی آن در سطح کشور همچنان در محیط آزمون تحت پایش و ارزیابی است و با تایید و تصویب کمیته فنی وارد بازه زمانی ارزیابی ۶ ماهه دوم خود شده است.

بالغ بر ۲۲ سند محتوایی مطابق با الگوهای بین‌المللی با هدف یادگیری، اطلاع‌رسانی و آموزش رویکردها، مفهوم و فرآیندهای سندباکس تهیه و در این درگاه در اختیار مخاطبان قرار گرفته، همچنین برای تشریح بهتر رویکردهای جهانی در خصوص این موضوع مستند راهنمای بین‌المللی محیط‌های آزمون تنظیم‌گری فناوری‌های مالی با همکاری شرکت ملی انفورماتیک و انتشارات راه پرداخت منتشر شد.

طی یک سال اخیر به منظور بررسی طرح و ارزیابی طرح‌ها و تسریع در رسیدن به خروجی تاکنون ۲ جلسه شورای راهبری و بالغ بر ۱۸ جلسه کمیته فنی تخصصی با حضور نمایندگان بخش خصوصی و فعالان حوزه فین‌تک برگزار شده است.

در فراخوان دوم نیز ۵ طرح با موضوعات لندتک، رمیتنس و سوپ‌تک به دبیرخانه سندباکس ارسال شده که مورد ارزیابی قرار گرفته و تا کنون یکی از طرح‌ها مورد پذیرش برای ورود به محیط آزمون قرار گرفته است.

https://pvst.ir/foy

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو