skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

تحریریه پیوست

انتخاب سردبیر

پرداخت جرایم رانندگی و مالیات در اعتبارسنجی و دریافت وام تاثیرگذار خواهد بود تغییر مدل امتیازدهی اعتباری اشخاص حقیقی در شورای سنجش اعتبار بانک مرکزی تصویب شد

تحریریه پیوست

۳۱ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳ تیر ۱۴۰۲

مدل امتیازدهی اعتباری اشخاص حقیقی بازنگری شد و در مدل جدید اعتبارسنجی علاوه بر نحوه بازپرداخت تسهیلات، وضعیت پرداخت مالیات و جرایم رانندگی نیز در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

به گزارش پیوست، در مدل جدید که قرار است تا یک ماه آینده در شبکه بانکی کشور به اجرا درآید و جایگزین مدل فعلی اعتبارسنجی و امتیازدهی اعتباری اشخاص حقیقی شود سابقه اشخاص در پرداخت چک، سابقه محکومیت‌های مالی اشخاص، وضعیت پرداخت مالیات و حتی مواردی مانند پرداخت یا عدم پراخت جرایم راهنمایی و رانندگی مورد بررسی خواهد گرفت و رفتار افراد در این موارد در تعیین امتیاز اعتباری‌شان تاثیرگذار خواهد بود.

طبق اعلام بانک مرکزی، مدل امتیازدهی اعتباری اشخاص حقیقی به تصویب شورای سنجش اعتبار رسیده است.

معاون نظارت بانک مرکزی به روابط عمومی این بانک گفت: از آنجا که افزایش سهم تسهیلات خرد در شبکه بانکی، به عنوان یکی از اهداف مهم بانک مرکزی و شبکه بانکی مورد توجه قرار دارد، گام‌ها و اقدامات متنوعی در نظر گرفته شده است که به تدریج عملیاتی و اجرایی می‌شوند، یکی از این گام‌ها، بازنگری و اصلاح مدل اعتبارسنجی افراد حقیقی در راستای افزایش دقت و نیز پوشش آماری امتیازدهی اعتباری افراد ضرورت داشت.

معاون نظارت بانک مرکزی، ابوذر سروش
معاون نظارت بانک مرکزی، ابوذر سروش

ابوذر سروش ضمن تشریح ویژگی‌های مدل جدید امتیازدهی اعتباری گفت: مدل جدید بر اساس تجربیات جهانی و با استفاده از شاخص‌های بانک جهانی و پنج شرکت معتبر بین‌المللی در زمینه اعتبارسنجی و مدل‌سازی بر اساس یادگیری ماشین تهیه شده و نسبت به مدل قبلی بهبود قابل ملاحظه‌ای یافته است.

معاون نظارت بانک مرکزی افزایش پوشش آماری افراد برای اختصاص رتبه اعتباری و نیز افزایش دقت مدل را مهم‌ترین ویژگی نسخه جدید برشمرد و گفت: در مدل قبلی صرفاً افرادی که از بانک‌ها تسهیلات دریافت کرده بودند مورد بررسی قرار می‌گرفتند و لذا امتیاز اعتباری برخی از اشخاص که سابقه دریافت تسهیلات از بانک‌ها را نداشتند شفاف نبود اما در نسخه جدید با افزایش فاکتورهای لحاظ‌شده، درجه پوشش و نیز دقت مدل بهبود یافته است.

سروش با بیان اینکه با همکاری و هماهنگی نهادهای ذی‌ربط تنوع اطلاعاتی در نسخه جدید بیشتر شده است گفت: در طراحی این مدل از شاخص‌های متنوعی استفاده شده است که مواردی مانند رفتار اشخاص در بازپرداخت تسهیلات، سابقه اشخاص در پرداخت چک، سابقه محکومیت‌های مالی اشخاص، وضعیت پرداخت مالیات و حتی مواردی مانند پرداخت یا پراخت نکردن جرایم راهنمایی و رانندگی را می‌توان مهم‌ترین شاخصه‌های مورد بررسی برای تعیین امتیاز اعتباری به شمار آورد.

معاون نظارت بانک مرکزی تاکید کرد: نسخه جدید طی یک ماه آینده عملیاتی شده و برای اجرا در اختیار شبکه بانکی قرار خواهد گرفت.

او با ابزار امیدواری مبنی بر اینکه از این پس با اجرای این مدل، دسترسی عادلانه اشخاص به اعتبارات و تسهیلات بانکی بیش از پیش خواهد شد افزود: به‌روزرسانی مدل امتیازدهی اعتباری بر اساس ظرفیت‌های اطلاعاتی در بازه‌های زمانی مشخص در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.

https://pvst.ir/f6f

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو