skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

انتخابات اتاق بازرگانی روی بستر بلاک‌چینی ققنوس برگزار شد

۲۸ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

انتخابات اتاق بازرگانی

انتخابات اتاق بازرگانی بر بستر بلاک‌چین ققنوس در دو روز برگزار شد که در این انتخابات ۸۰ درصد از واجدین شرایط رای‌دهی، شرکت کردند.

به گزارش پیوست، انتخابات منتخبان هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با پلتفرم بلاک‌چینی ققنوس برگزار شد که حدود ۶۰ نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات بودند که برخی از افراد در تهران حضور نداشتند، حدود ۸۰ درصد میزان مشارکت به ثبت رسیده است.

این انتخابات که توسط اتاق بازرگانی صنایع معادن کشاورزی استان تهران در دوروز برگزار شد و برگزاری این انتخابات به تایید هیات اجرایی و نظارت نیز رسید.

چرا انتخابات روی بلاک‌چین؟

پاندمی کرونا نیاز به برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی را به عنوان یک نیاز، برجسته کرد. با این حال برگزاری الکترونیکی انتخابات با مشکل عدم اعتماد ذینفعان مواجه است. در سال‌های گذشته بلاک‌چین به عنوان یکی از کاربردی‌ترین راه‌حل‌های توسعه یافته برای حل این چالش معرفی شده است.

به گفته مهدی قادری، معاون توسعه محصول ققنوس حل چالش‌ها و نگرانی‌های مربوط به برگزاری انتخابات در دورانی پاندمی و موضوع اعتماد، باعث شد تا ققنوس به عنوان اولین شبکه بلاک‌چین دارای مجوز از سازمان فناوری اطلاعات، سامانه‌ای برای برگزاری انتخابات بر بستر بلاک‌چین ایجاد کند. در این روش با افزایش شفافیت و آمار دقیق، نگرانی شرکت‌کنندگان و ذینفعان برطرف می‌شود.

قادری در ادامه گفت: اولین انتخابات، سازمان نظام صنفی بود که به جز تهران و البرز در ۱۷ استان دیگر هم برگزار شد. تا کنون ققنوس بالغ بر ۲۰۰ انتخابات دیگر با جمع‌آوری بیش‌از یک و نیم میلیون رای برگزار کرده است که بزرگ‌ترین آنها مربوط به سازمان نظام مهندسی ساختمان بود و وزارت راه‌وشهرسازی به عنوان ناظر در این انتخابات حضور داشت.

معاون توسعه محصول ققنوس ادامه داد: همچنین انتخابات کانون‌های کارشناسان رسمی سراسر کشور که توسط شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری نظارت شد، یکی دیگر از این موارد بوده است. در حال حاضر برای بررسی پلتفرم‌های مختلف کار به کارشناسان رسمی دادگستری ارجاع داده می‌شود و همین سازمان نیز درحال استفاده از پلتفرم ققنوس برای برگزاری انتخابات بوده است.

چالش‌های برگزاری انتخابات بلاک‌چینی

وجود فاکتورهای مختلف باتوجه به انتخابات نهاد‌ها و سازمان‌های مختلف با چالش‌هایی مانند زیرساخت اینترنت یا دیگر ابزارهای ارتباطی همراه است. این موارد می‌تواند ارائه دهندگان پلتفرم‌های بلاک‌چینی برای برگزاری انتخابات مانند ققنوس را با مشکلاتی در پروسه برگزاری مواجه کند.

مهدی قادری در این مورد گفت: در انتخابات کانون سردفتران و دفتریاران مشکل اینترنت وجود داشت. ما در سال‌های گذشته سعی کردیم دو مشکل ارتباط از طریق اینترنت و پیامک را پیش ‌از برگزاری با انجام نامه‌نگاری‌ و استفاده از سرویس‌دهندگان با پایداری حداکثری در ارائه خدمات، تا حد ممکن کاهش دهیم. در پلتفرم ققنوس و در بحث احرازهویت از مکانیزم‌های OTP و پیامکی استفاده می‌کنیم که در کنار آنها، بستر اینترنت پایدار، یکی فاکتورهای مهم برای برگزاری است.

او در ادامه گفت: با این حال به‌صورت صد درصدی مشکل حل نشده است. برای مثال در جریان برگزاری یکی از انتخابات‌ که هم‌زمان با سفر هیات دولت به یکی از استان‌ها شده بود، مشکلاتی در پهنای باند اینترنت به وجود آمد، اما می‌توان گفت این چالش‌ها در کمتر از یک درصد از انتخاباتی که برگزار کرده‌ایم ایجاد شده‌اند.

همچنین قادری در مورد نتایج برگزاری انتخابات در این روش گفت: استفاده از پلتفرم ققنوس امکان ثبت رای الکترونیکی برای تمامی افراد فارغ از پراکندگی جغرافیایی را فراهم کرده است که باتوجه به آمارها بعد از استفاده از این روش در برگزاری انتخابات، شاهد رشد دو تا سه برابری شرکت‌کنندگان در انتخابات بوده‌ایم.

معاونت توسعه محصول ققنوس ادامه داد: مکانیزم‌های احراز هویت، از هویت واقعی شرکت‌کنندگان اطمینان حاصل می‌کند. برای مثال در انتخابات کانون سردفتران و دفتریاران، شرکت‌کنندگان با قرارگیری پشت یک دستگاه و وارد کردن اطلاعات هویتی، ویدیویی برای احراز هویت ضبط می‌کردند که این ویدیو با استفاده از هوش‌مصنوعی مطابقت داده می‌شد و استعلام‌های مختلف انجام می‌گرفت.

مهدی قادری در مورد تعدد نهاد‌های استفاده‌کننده از این روش و همچنین هزینه انجام انتخابات بلاک‌چینی گفت: ققنوس تقریبا در هر صنف و ارگانی سابقه برگزاری حداقل یک انتخابات را دارد.تمامی این انتخابات‌‌ها با نظارت قوه‌قضاییه، وزارت‌خانه‌ها یا وزارت‌کشور و برای احزاب، نهادهای کاری‌وکارگری، سازمان‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد در سابقه ققنوس وجود دارد. ما انتخاباتی داشته‌ایم که هزینه برگزاری آن به نسبت چهارسال گذشته با این وضعیت تورم به یک دهم رسیده است. ققنوس فقط ۱۱ محصول دانش‌بنیان دارد که در اهداف سال ۱۴۰۲ پیاده‌سازی راهکارهای بلاک‌چین در سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف در برنامه‌‌های ققنوس وجود دارد.

https://pvst.ir/f5l

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو