skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

آموزش خرید ارز مسافرتی و ارز حج تمتع در پیام‌رسان بانکی بله راهنمای دریافت ارز همراه زائران از بانک ملی

تحریریه پیوست

۱۷ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۴ خرداد ۱۴۰۲

 امکان خرید ارز مسافرتی و ارز حج تمتع از طریق این پیام‌رسان بانکی فراهم شد. کاربران سیستم عامل اندروید برای خرید ارز مسافرتی و ارز حج تمتع از طریق اپلیکیشن بله می‌توانند به بخش «بانک من» رفته و عملیات خرید خود را تکمیل کنند.

به گزارش روابط عمومی پیام‌رسان بله، به منظور خرید ارز حج تمتع، کاربر باید مشخصات فردی (مشخصات ثبت شده در گذرنامه)، تاریخ و شعبه مدنظر برای تحویل ارز خود را ثبت و سپس مشخصات ارز مورد نیاز (نوع و تعداد ارز) را تعیین کند تا مبلغ نهایی به نمایش درآید، سپس با پرداخت نهایی، رسید پرداخت صادر خواهد شد و در نهایت متقاضی می‌تواند در زمان مشخص برای تحویل ارز به شعبه ارزی تعیین شده مراجعه کند.

در این اپلیکیشن، زمان فروش ارز حج تمتع ۲۴ساعته‌ بوده و حداکثر تا ۵ روز پیش از اعزام به حج، می‌توان خرید ارز را انجام داد.

خرید ارز حج تمتع محدودیت سنی ندارد اما پیش از آن زائر باید در سامانه سماح ثبت‌نام کرده باشد.

سقف فروش ارز به زائران حج تمتع ۵۰۰ دلار بوده و نرخ آن معادل نرخ اعلامی از سوی بانک مرکزی است. خرید ارز در بله، به زودی در نسخه وب و در روزهای آتی برای کاربران iOS نیز فعال خواهد شد.

علاوه بر این، متقاضیان دریافت ارز حج تمتع، می‌توانند به شعب ارزی بانک ملی ایران در سراسر کشور مراجعه کنند.

نحوه دریافت ارز حج تمتع از پیام‌رسان بانکی بله

ابتدا برنامه پیام‌رسان بله را به‌روزرسانی کنید. (لینک برنامه بله در کافه بازار) پس از به‌روزرسانی و نصب برنامه به بخش بانک من در پایین صفحه مراجعه کنید. در این صفحه می‌توانید آیکون ارز حج تمتع را ببینید.

دریافت ارز مسافرتی حج تمتع در پیامرسان بانکی بله

بعد از اینکه وارد این قسمت شدید مراحل دریافت دلار مسافرتی و ارز همراه زائران نمایش داده می‌شود.

قیمت دلار مسافرتی برای حجاج و ارز همراه زائران

قیمت دلار برای حجاج براساس نرخ اعلام شده از سوی بازار متشکل ارزی محاسبه می‌شود که حدود ۲۰ درصد کمتر از نرخ دلار در بازار آزاد است است. برای اطلاع از نرخ دلار برای حجاج می‌توانید به سایت بازار متشکل معاملات ارزی ایران مراجعه کنید و نرخ دلار اسکناس را ببینید. این سهمیه با عنوان رسمی ارز همراه زائران شناخته می‌شود.

البته حجاج به‌طور مستقیم اسکناس دریافت نمی‌کنند و به آنها حواله ارزی داده می‌شود. هنگام عزیمت به خانه خدا و زمان پرواز (در فرودگاه) این حواله‌ها را می‌توان به اسکناس تبدیل کرد.

سهمیه ارز مسافرتی حجاج برای حج تمتع

سهمیه ارز مسافرتی حجاج در سال ۱۴۰۲ معادل ۵۰۰ دلار است که از سوی بانک ملی اختصاص پیدا می‌کند. بنابراین سایر بانک‌ها نقشی در ارائه ارز همراه زائران ندارند. دریافت این سهمیه هیچ محدودیتی اعم از سنی و جنسی و غیره ندارد. بنابراین حتی کودکانی که به خانه خدا مشرف می‌شوند می‌توانند از سهمیه ۵۰۰ دلاری ارز در سال جاری استفاده کنند. البته این مقدار در سال‌های گذشته کمتر بود و معادل ۲۰۰ یورو حساب می‌شود.

نرخ دلار در بازار متشکل ارزی ثابت نیست و معمولاً بین ۴۱ تا ۴۳ هزار تومان در نوسان است. اگر نرخ دلار در این بازار را ۴۲ هزار تومان فرض کنیم هر یک از حجاج برای دریافت سهمیه ۵۰۰ دلاری باید مبلغ ۲۱ میلیون تومان بپردازد تا حواله ارزی را دریافت کند.
البته الزامی به دریافت کامل این سهمیه نیست و حجاج در صورت تمایل می‌توانند تقاضای مبلغ کمتری داشته باشند مثلاً فقط ۲۰۰ دلار از این سهمیه را دریافت کنند ولی امکان درخواست بیشتر از ۵۰۰ دلار ممکن نیست.

سهمیه ارز مسافرتی حج تمتع با کارمزد سه در هزار با نرخ ریالی محاسبه می‌شود. متقاضی دریافت ارز همراه زائران باید اول راهی شعب ارزی بانک ملی شود و در قدم بعدی مدارکی مثل عضویت در کاروان و معرفی‌نامه و الباقی مدارک مثل پاسپورت را به بانک ارائه بدهد. همانطور که در این خبر ذکر شده امکان دریافت حواله در پیام‌رسان بانکی بله نیز فراهم شده است.
https://pvst.ir/f2s

2 نظر

  1. سلام همسرم الان ۵۰۰دلار خرید کرد با برنامه بله از حسابش پول کم شد ولی هیچ پیامی نیامد برایش هیچی
    تو رو خدا بگید چیکار کنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو