skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اتاق بازرگانی: محیط کسب‌وکار در زمستان ۱۴۰۱ نامساعدتر شد

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اتاق بازرگانی ایران به دنبال پایش محیط کسب‌وکار در زمستان ۱۴۰۱ اعلام کرد که محیط کسب‌وکار در زمستان گذشته نسبت به پاییز سال ۱۴۰۱ وضعیت نامساعدتری داشته است.

به گزارش پایگاه خبری اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی ایران، مرکز پژوهش‌های اتاق ایران در گزارشی، پایش ملی محیط کسب‌وکار در زمستان ۱۴۰۱ را منتشر کرد که بر اساس آن محیط کسب‌وکار کشور در زمستان گذشته توانست نمره ۶.۱۱ را دریافت کند. از آنجایی که این عدد در فصل پاییز برابر با ۶.۰۵ بوده پس باید از نامساعدتر شدن محیط کسب‌وکار در زمستان نسبت به فصل گذشته آن خبر داد.

در زمستان ۱۴۰۱ فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، به ترتیب سه مؤلفه غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، دشواری تأمین مالی از بانک‌ها و بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار را نامناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب‌وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه‌ها ارزیابی کردند.

بر اساس یافته‌های این طرح در زمستان ۱۴۰۱ استان‌های مرکزی، فارس و سمنان به ترتیب دارای مساعدترین وضعیت محیط کسب‌وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی بوده‌‌اند.

همچنین میانگین ظرفیت فعالیت (واقعی) بنگاه‌های اقتصادی شرکت‌کننده در فصل زمستان ۱۴۰۱ معادل ۴۴.۲۲ درصد بوده که نسبت به همین میزان در پاییز ۱۴۰۱ (۴۳.۵۱ درصد) تغییر محسوسی نداشته ‌است.

با نگاهی به نتایج این پایش در زمستان ۱۴۰۱، وضعیت محیط کسب‌وکار در بخش خدمات (۶.۱۵) در مقایسه با بخش‌های صنعت (۵.۹۴) و کشاورزی (۵.۹۹) نامناسب‌تر ارزیابی شده‌ است.

در بین رشته فعالیت‌های اقتصادی برحسب طبقه‌بندی استاندارد ISIC.rev4، رشته فعالیت‌های آب رسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت های تصفیه، املاک و مستغلات و حمل‌ونقل و انبارداری دارای بدترین وضعیت محیط کسب‌وکار و رشته فعالیت‌های آموزش، اداری و خدمات پشتیبانی و استخراج معدن،  بهترین وضعیت محیط کسب وکار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت‌های اقتصادی در کشور ثبت کرده‌اند.

طبق نظریه عمومی کارآفرینی شین، شاخص ملی محیط کسب‌وکار ایران در زمستان سال گذشته، عدد ۶.۲۳ (عدد ۱۰ بدترین ارزیابی است) به دست آمده‌ که نسبت به نتیجه ارزیابی فصل گذشته (پاییز ۱۴۰۱ با میانگین ۶.۱۲) بدتر است. میانگین ارزیابی محیط اقتصادی عدد ۶.۵۵ را نشان می‌دهد که در ارزیابی فصل گذشته برابر با عدد ۶.۵۰ بوده و میانگین ارزیابی محیط نهادی ۵.۹۷ است که در فصل گذشته این عدد ۵.۸۱ ارزیابی شده بود.

همچنین محیط علمی آموزشی با عدد ۵.۳۸ و محیط مالی با عدد ۸.۲۳ به ترتیب مساعدترین و نامساعدترین محیط‌ها بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین بوده‌اند. لازم به ذکر است که شاخص شین به دلیل درنظر گرفتن وزن عوامل مختلف در محاسبه از دقت بیشتری نسبت به شاخص کل کشور برخوردار است.

متن کامل گزارش اتاق بازرگانی را از اینجا دریافت کنید.
https://pvst.ir/ewm

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو