skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تستادی: حداقل ۲۰ درصد کارت‌ به کارت‌ها به سرانجام نمی‌رسد

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

گزارش تستادی نشان می‌دهد حداقل ۲۰ درصد از عملیات‌های کارت به کارت در پنج اپلیکیشن‌ بانکی موبایلت، پارسیان من، مهر ایران، ملت و ملی به سرانجام نمی‌رسد.

به گزارش پیوست، تستادی گزارشی با عنوان «بانکداری الکترونیکی؛ زیر ذره‌بین کاربران» درباره میزان کاربردپذیری و سهولت استفاده از سه خدمت پرکاربرد بانکی کارت به کارت، خرید بسته اینترنت و پرداخت قبض در اپلیکیشن‌های پنج بانک‌ سامان، پارسیان، مهر ایران، ملت و ملی منتشر کرده است. جامعه آماری این گزارش ۲۵ نفر بوده‌اند که قبلا با اپلیکیشن یا وب‌سایت بانک موردنظر آشنایی نداشته‌اند. همچنین، تمام شرکت‌کنندگان تنها یک اپلیکیشن را به طور خاص مورد ارزیابی قرار داده‌اند.

گزارش تستادی با تعیین پنج معیار «انجام وظایف خواسته شده»، «مواجهه با مشکلات غیرمنتظره»، «زمان انجام وظیفه» و  «میزان موفقیت هر وظیفه» اپلیکیشن‌های بانکی پنج بانک سامان، پارسیان، مهر ایران، ملت و ملی را ارزیابی کرده است.

امکان ۸۰ درصدی بروز مشکل غیرمنتظره در اپلیکیشن‌‌های بانک ملت و ملی

بر این اساس، بانک ملت در معیار «انجام تمام وظایف خواسته شده» با ۲۰ درصد ضعیف‌ترین عملکرد را میان اپلیکیشن‌های بانکی داشته و بانک سامان و پارسیان با عملکردی ۶۰ درصدی به طور مشترک جایگاه اول را به خود اختصاص داده‌اند. در این میان بانک مهر و ملی نیز با ۴۰ درصد عملکرد در میانه این جدول ایستاده‌اند.

«مواجهه با مشکلات غیرمنتظره» دیگر معیار بررسی شده تستادی بوده است. در این معیار ۸۰ درصد کسانی که در تست اپلیکیشن بانک ملت و ملی شرکت کرده‌اند، «مواجهه با مشکلات غیرمنتظره» را تایید کرده‌اند. در این معیار به ترتیب بانک مهر ۶۰ درصد، پارسیان و سامان نیز ۴۰ درصد با مشکلات غیرمنتظره مواجهه شده‌اند.

نمودار ارزیابی دو معیار «انجام تمام وظایف خواسته شده» و «مواجهه با مشکلات غیرمنتظره»

زمان‌بری و کندی کارت به کارت

در معیار «زمان انجام وظیفه» میانگین زمان در بخش کارت به کارت، بانک ملت با ۴ دقیقه و ۳۹ ثانیه بیشترین زمان و بانک مهر ایران با ۲ دقیقه و ۵ ثانیه کمترین زمان را در انجام این خدمت به خود اختصاص داده‌اند. در خدمت پرداخت قبض به جز بانک ملی، دیگر بانک‌های حاضر در گزارش تستادی، زمانی زیر دو دقیقه در این معیار به دست آورده‌اند. همچنین کاربران برای خرید بسته اینترنت از طریق بانک سامان نیز میانگین ۱ دقیقه و ۴۵ ثانیه زمان گذاشته‌اند و انجام این عملیات در بانک‌های ملی، مهر و پارسیان به ترتیب ۲ دقیقه و ۳ ثانیه، ۲ دقیقه و ۲۶ ثانیه و ۲ دقیقه و ۵۷ ثانیه زمان برده است. در این معیار بانک ملت با ۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه بیشترین زمان را از کاربران گرفته است.

نمودار ارزیابی معیار «زمان انجام وظایف»

ناکامی در انجام کارت به کارت

بررسی کلی این پنچ اپلیکیشن بانکی در معیار «میزان موفقیت هر وظیفه» نشان می‌دهد از میان سه خدمت خرید بسته اینترنت، پرداخت قبض و کارت به کارت بیش‌ترین چالش مربوط به خدمت کارت به کارت بوده و از میان اپلیکیشن‌های بررسی شده هیچکدام نتوانسته به میزان موفقیت ۱۰۰ درصدی در انجام عملیات کارت به کارت دست پیدا کنند و ۲۰ درصد کارت به کارت‌ها به سرانجام نرسیده است.

در معیار «میزان موفقیت هر وظیفه» کاربران اپلیکیشن بام، در انجام دو عملیات بانکی پرداخت قبض و خرید بسته اینترنت موفقیت ۱۰۰ درصدی تجربه کرده‌اند. در حالی که این اپلیکیشن ۸۰ درصد در انجام عملیات کارت به کارت موفق بوده است.

اپلیکیشن پارسیان من نیز در این معیار در بخش‌های خرید بسته اینترنت و پرداخت قبض موفقیت ۱۰۰ درصدی را برای کاربران رقم زده و در بخش کارت به کارت نیز ۶۰ درصد موفق به انجام این خدمت شده است.

همچنین کاربران موبایلت سامان در بخش پرداخت قبض ۱۰۰ درصد موفق بوده و در بخش خرید بسته اینترنت ۲۰ درصد و در کارت به کارت نیز ۸۰ درصد موفق به انجام عملیات شده‌اند.

در اپلیکیشن مهر ایران کاربران به ترتیب در بخش‌های پرداخت قبض ۸۰ درصد، خرید بسته اینترنت ۶۰ درصد و کارت به کارت ۴۰ درصد موفق به انجام عملیات بوده‌اند.

در اپلیکیشن بانک ملت نیز کاربران در پرداخت قبض ۱۰۰ درصد موفق بوده و خرید بسته اینترنت و انجام کارت به کارت به ترتیب ۸۰ و ۴۰ درصد موفق بوده‌اند.

نمودار مقایسه معیار«میزان موفقیت هر وظیفه»

همچنین در این گزارش تاکید شده «ظهور نئوبانک‌ها در سال‌های اخیر، انتظارات کاربران از محیط کاربری اپلیکیشن‌های بانکی را بالا برده است و درصورت به‌روز نبودن و یا پیچیده بودن محیط کاربری اپلیکیشن‌ها، کاربران آن‌ها را به دیگران توصیه نمی‌کنند.» در گزارش تستادی آمده: «از بین اپلیکشن‌های بررسی شده، کاربران کمترین تمایل را به پیشنهاد همراه بانک ملت به دوستان و آشنایان خود داشته‌اند.» همچنین گفته شده کاربران انتظار دارند خدمات مهم و کاربردی مانند کارت به کارت را در صفحه اصلی اپلیکیشن مشاهده کنند. این مورد در همه اپلیکیشن‌ها به جز همراه بانک ملت رعایت شده است.

https://pvst.ir/ewn

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو