skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کسب‌وکارها ماهانه چقدر کارمزد می‌پردازند؟

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

کارمزد خرید

بیش از ۹۰ درصد صاحبان دستگاه‌های کارتخوان از ابتدای خردادماه مشمول پرداخت کارمزد خواهند شد. بررسی‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد میزان کارمزدی که کسب‌وکارها ماهانه باید به ازای تراکنش‌های خرید بپردازند کمتر از متوسط مبلغ هر تراکنش‌ است.

به گزارش پیوست، در اجرای گام اول دریافت کارمزد از پذیرندگان یا دارندگان دستگاه‌‌های کارتخوان ۲۳۹ کدصنف از ۲۸۰ صنف تعریف‌شده مشمول پرداخت کارمزد خواهند شد. بانک مرکزی برای اجرای نظام کارمزد سه گام پیش‌بینی کرده است که در اولین گام صنوفی که میانگین مبلغ تراکنش‌‌شان بیش از ۴۰۰ هزار تومان است مشمول پرداخت کارمزد خواهند شد و باید به ازای هر تراکنشِ تا سقف ۶۰۰ هزار تومان، ۱۲۰ تومان و برای مبالغ بیشتر باید ۲ ده‌هزارم (۰.۰۰۰۲) مبلغ تراکنش تا سقف چهار هزار تومان کارمزد پرداخت کنند.

بررسی‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد سقف کارمزد ماهانه‌ای که هر کدام از این کسب‌وکارها باید پرداخت کنند چندان زیاد نیست و هنوز بیشترین میزان کارمزد را بانک‌ها پرداخت خواهند کرد. بانک‌ها به ازای هر تراکنش تا سقف ۱۶ هزار تومان کارمزد می‌پردازند.

پلتفرم‌های اینترنتی مشمول گام اول اجرای این طرح می‌شوند.

متوسط مبلغ کارمزد کسب و کارهای مختلف
متوسط مبلغ کارمزد کسب‌وکارهای مختلف

بررسی صورت‌گرفته از سمت بانک مرکزی نشان می‌دهد به‌ عنوان مثال صنف لوازم یدکی اتومبیل روزانه به صورت میانگین هشت تراکنش روی دستگاه‌‌های کارتخوان‌شان انجام می‌شود که متوسط مبلغ هر تراکنش تقریباً ۴۲۹ تومان است، بدین ترتیب هزینه کارمزد روزانه‌شان ۹۶۰ تومان خواهد شد و ماهانه باید ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان کارمزد بدهند.

همچنین متوسط مبلغ تراکنش‌های پوشاک بزرگسال طبق بررسی‌های شاپرک تقریباً ۳۸۹ هزار تومان است و با احتساب متوسط پنج تراکنش در روز این صنف باید روزانه ۶۰۰ تومان کارمزد پرداخت کنند و میزان کارمزد ماهانه‌شان تقریباً ۱۸ هزار تومان خواهد شد.

گام دوم اجرای این نظام پیش‌بینی شده است که به فاصله یک ماه با گام اول اجرایی خواهد شد. در آن گام تمامی اصناف به‌جز نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها و بقالی‌ها مشمول پرداخت کارمزد خواهند شد.

بررسی‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد متوسط مبلغ تراکنش‌ها در فروشگاه‌ها و دکه‌های سیگار ۱۲۵ هزار تومان است که میانگین تعداد تراکنش‌ها در این دکه‌ها به ۲۷ تراکنش می‌رسد از همین رو آنها باید روزانه سه هزار و ۲۴۰ تومان کارمزد پرداخت کنند که میزان کارمزد ماهانه‌شان تقریباً حدود ۹۷ هزار تومان خواهد بود.

https://pvst.ir/ewf

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو