skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

خرید مردم در فروردین نسبت به اسفند ۲۹ درصد کاهش یافت

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

ارزش ریالی تراکنش‌های شبکه پرداخت در فروردین نسبت به اسفند(۱۴۰۱) بیش از ۲۹ درصد کاهش داشته است. بر این اساس، مردم در فرودین ۲۹ درصد نسبت به ماه گذشته کمتر خرید کرده‌اند. همچنین تعداد تراکنش‌ها نیز با کاهش بیش از ۱۲ درصد نسبت به ماه گذشته همراه بوده است.

به گزارش پیوست، بر اساس گزارش فروردین شاپرک تعداد تراکنش‌ها نسبت ماه گذشته (اسفند ۱۴۰۱) با کاهش ۱۲/۸۸ درصدی روبه‌رو بوده و تعداد تراکنش از ۴ میلیارد و ۲۳۹ میلیون به ۳ میلیارد و ۶۹۳ میلیون رسیده است. تعداد تراکنش در فروردین‌ ۱۴۰۲ نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۱۵/۵۵ درصد رشد داشته و از ۳ میلیارد و ۱۹۶ میلیون به ۳ میلیارد و ۶۹۳ میلیون رسیده است.همچنین، ارزش تراکنش‌ها در فروردین نسبت به دوره مشابه سال گذشته، از نظر ریالی نزدیک به ۶۰ درصد رشد داشته است. ارزش تراکنش‌ها در فروردین‌ امسال بیش از ۸۲۱ هزار همت بوده که نسبت به اسفند سال گذشته ۲۹/۷۵ درصد کاهش داشته است.

مقایسه آمار ماهانه تراکنشهای شاپرک
مقایسه آمار ماهانه تراکنشهای شاپرک

 

بررسی تعداد ابزارهای فعال پذیرش نشان می‌دهد تعداد کارتخوان فروشگاهی از ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار در اسفند به ۹ میلیون و ۸۵۹ هزار در فروردین رسیده و ۰/۵۹ درصد رشد داشته است. همچنین، ابزار پذیرش موبایلی از ۱۲۳ هزار و ۵۸۹ در اسفند با رشد منفی ۰/۰۲ درصد به ۱۲۳ هزار و ۵۶۱ رسیده و ابزار پذیرش اینترنتی، از ۷۹۱ هزار و ۴۳۳ در اسفند ۱۴۰۱ به ۸۰۲ هزار و ۶۱۱ در فروردین رسیده و رشد ۱/۴۱ درصد تجربه کرده است. در مجموع مجموع ابزارها از ۱۰ میلیون و ۷۱۶ هزار در اسفند ۱۴۰۱ به ۱۰ میلیون و ۷۸۵ هزار رسیده است و همچنان ابزار کارتخوان فروشگاهی با سهم بیشتر از ۹۱ درصد، بیشترین سهم بازار را در اختیار دارد.

مقایسه تعداد هر یک از ابزارهای پذیرش فعال سیستمی در فروردین 1402 نسبت به ماه گذشته
مقایسه تعداد هر یک از ابزارهای پذیرش فعال سیستمی در فروردین 1402 نسبت به ماه گذشته

شاخص عملکرد ابزارهای پذیرش نشان می‌دهد که بیش از ۹۲ درصد تراکنش‌های شاپرکی از طریق کارتخوان‌های فروشگاهی انجام شده و از طریق ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی نیز به ترتیب ۵ درصد و ۲/۶۶ درصد تراکنش‌های شاپرکی انجام شده است.

سهم هریک از ابزارهای پذیرش از تعداد تراکنشها- فروردین 1402
سهم هریک از ابزارهای پذیرش از تعداد تراکنشها- فروردین 1402

همچنین تعداد و مبلغ تراکنش‌ها به ترتیب در کارتخوان‌های فروشگاهی بیش از ۳ میلیارد و ۴۰۷ میلیون به مبلغ بیش از ۶۹۲ هزار میلیارد تومان بوده است. در ابزار پذیرش اینترنتی، تعداد تراکنش‌ها بیش از ۱۸۸ هزار و با مبلغ بیش از ۱۲۶ هزار همت بوده و ابزار پذیرش موبایلی، از نظر تعداد بیش از ۹۸ هزار به مبلغ ۱ هزار همت بوده است.

شاخص متوسط مبلغ هر تراکنش در هر یک از ابزارهای پذیرش - فروردین 1402
شاخص متوسط مبلغ هر تراکنش در هر یک از ابزارهای پذیرش – فروردین 1402

بر این اساس، سهم تعدادی و مبلغی تراکنش‌های ابزار کارتخوان فروشگاهی، در فروردین نسبت به ماه گذشته به ترتیب کاهش ۰/۵۳ و ۱/۰۳ درصدی داشته و همچنین تعداد و مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی به ترتیب ۰/۲۱ و ۰/۹۶ درصد افزایش داشته است. ابزار پذیرش موبایلی نیز از نظر تعداد تارکنش و مبلغ به ترتیب ۰/۲۳ و ۰/۰۶۲ درصد افزایش تجربه کرده است.

همچنین بیشترین تعداد تراکنش‌های ابزار کارتخوان فروشگاهی مبلغی بین ۵ تا ۲۵ هزار تومان داشته و ۷/۸۴ درصد از تعداد تراکنش‌های کارتخوان‌های فروشگاهی مبلغی زیر ۵ هزار تومان و نزدیک به ۲۹ درصد تراکنش‌ها مبلغی بین ۵ تا ۲۵ هزار تومان داشته‌اند. همچنین نزدیک به ۶۰ درصد تراکنش‌ها مبلغی بالای ۲۵ هزار تومان داشته‌اند. بر این اساس بیش از ۹۰ درصد تراکنش‌های کارتخوان‌های فروشگاهی، تراکنش‌های کمتر از ۵۰۰ هزار تومان را شامل می‌شوند.

دامنه مبلغی تراکنشهای ابزار کارتخوان فروشگاهی- فروردین 1402
دامنه مبلغی تراکنشهای ابزار کارتخوان فروشگاهی- فروردین 1402

در شاخص سهم مبلغی شرکت به‌پرداخت ملت با  سهم ۱۹/۶۸ درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. همچنین در این ماه اختلاف سهم مبلغی شرکت پرداخت الکترونیک سامان دومین شرکت بازار با این به‌پرداخت به حدود ۰/۶۲ درصد است. همچنین شرکت پارسیان در شاخص سهم مبلغی جایگاه سداد را به دست آورده و ۱۱/۶۱ درصد بازار را به خود اختصاص داده است. گفتنی است که سهم مبلغی تراکنش‌های هر یک از شرکت‌های PSP از بازار ابزارهای پذیرش برای دو ماه متوالی اسفند۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲ است. در فروردین به‌پرداخت ملت همچنان با پوشش۱۸/۵۰ درصدی از مبلغ بازار کارتخوان فروشگاهی، بالاترین سهم را بدست آورده است. همچنین این شرکت از مبالغ ابزار پذیرش موبایلی نیز با پوشش ۵۰/۲۰ درصدی دارای بالاترین سهم است. پرداخت الکترونیک سامان نیز از مبلغ ابزار پذیرش اینترنتی، با پوشش ۳۰/۶۶ درصدی بالاترین سهم را بدست آورده است.

 سهم بازار هر شرکت PSP از نظر مبلغ تراکنشها - فروردین 1402
سهم بازار هر شرکت PSP از نظر مبلغ تراکنشها – فروردین 1402

همچنین بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته به پرداخت الکترونیک سامان با افزایش ۰/۸۸ تعلق داشته و در ابزار پذیرش اینترنتی افزایشی ۴/۷۳ درصد داشته است. پرداخت الکترونیک سداد نیز با ۰/۵۵ درصد افزایش بیشترین سهم در مبلغ تراکنش‌های ابزار موبایلی را نسبت به دیگر PSPها بدست آورده است.

مقایسه سهم هر شرکت psp از مبلغ تراکنشهای هریک از ابزارهای پذیرش – اسفند 1401 و فروردین 1402
مقایسه سهم هر شرکت psp از مبلغ تراکنشهای هریک از ابزارهای پذیرش – اسفند 1401 و فروردین 1402

همچنین، الکترونیک کارت دماوند و فراپردازان آروند امید نیز همچنان با کسب کمترین مبلغ و تعداد تراکنش در انتهای لیست شرکت‌های PSP قرار دارند.

https://pvst.ir/et7

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو