skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

سحر جهانیان نویسنده میهمان

معرفی پیش شماره کارت‌های هر بانک و راهنمایی شماره شناسایی بانکی (BIN)

سحر جهانیان
نویسنده میهمان

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۶ دی ۱۴۰۲

شماره شناسایی بانکی (BIN) چهار تا شش رقم اول یک شماره کارت است. این ارقام نشان دهنده بانک یا موسسه مالی صادرکننده کارت هستند. BIN برای کمک به بازرگانان و مؤسسات مالی در تایید تراکنش‌ها و جلوگیری از فعالیت‌های جعلی استفاده می‌شوند. شماره شناسایی بانکی (BIN) همچنین برای تعیین نوع کارت مورد استفاده، مانند کارت اعتباری، کارت نقدی یا کارت پیش پرداخت و کمک به مسیریابی تراکنش‌ها به پردازنده یا شبکه مناسب استفاده می‌شوند.

بسیاری از ما معنای اعداد روی کارت های اعتباری را نمی دانیم. ما از شناسه عددی درج شده روی کارت های اعتباری خود برای اهداف مالی و خریدهای آنلاین استفاده می کنیم. این شناسه عددی یک سند هویتی است. در این مطلب چهار تا شش رقم اول کارت پرداخت BIN (Bank Identification Number) را توضیح می دهیم.

شماره شناسایی بانکی (BIN) چیست؟

رشد سریع تراکنش‌های مالی نیازمند شناسایی سریع، دقیق و مطمئن مشتریان است. دنباله اعداد درج شده روی کارت‌های اعتباری هویت دارندگان کارت را برای انجام تراکنش شناسایی می‌کند.

روی کارت‌های بانکی یک دنباله اعداد ۱۶ رقمی وجود دارد. ۶ رقم اول این دنباله کد BIN است. BIN اختصار یافته Bank Identification Number به معنی شماره شناسایی بانک است. این شماره برای شناسایی بانک یا سایر مؤسسات مالی صادرکننده کارت استفاده می‌شود. اینکه کدام مؤسسه، کارت بانکی یا اعتباری را صادر کرده از طریق BIN قابل تشخیص است.

شماره BIN صادر‌کننده را به تمام کارت‌هایی که صادر می‌کند و به تمام تراکنش‌های روی آن کارت‌ها متصل می‌کند. BIN‌ها را می‌توان در کارت‌های پرداخت مختلف از جمله کارت‌های اعتباری، کارت‌های شارژ و کارت‌های نقدی یافت. BIN یک اقدام امنیتی برای محافظت از  معاملات آنلاین بین مصرف‌کنندگان و کسب و کار‌های آنلاین است. BIN می‌تواند اطلاعات مفیدی برای شناسایی موارد سرقت هویت، کارت‌های سرقت شده و کلاهبرداری ارائه دهد.

شماره شناسایی بانک

کد BIN می‌تواند بانک یا مؤسسه مالی صادر‌کننده‌ کارت را شناسایی و همچنین می‌تواند موقعیت جغرافیایی بانک صادر‌کننده کارت را ردیابی کند. در تراکنش‌های آنلاین می‌توان موارد کلاهبرداری و سرقت هویت را با تطبیق موقعیت جغرافیایی دارنده کارت با مکان ارائه شده توسط BIN شناسایی کرد. از آنجایی که سایر مؤسسات مالی به غیر از بانک‌ها نیز کارت صادر می‌کنند، BIN به عنوان شماره شناسایی صادرکننده (IIN) نیز شناخته می‌شود.

IIN گاهی به جای BIN بکار می‌رود و اختصار یافته‌ Issuer identification Number است. IIN بعلت افزایش مؤسسات غیربانکی صادر‌کننده‌ی کارت است که وارد شبکه‌ی BIN می‌شوند.

یک BIN به ردیابی منشأ وجوه مصرف‌کننده کمک می‌کند. هنگامی که کارت اعتباری کشیده می‌شود، دستگاه کارت BIN را اسکن می‌کند و حساب مرتبط با آن را شناسایی می‌کند. هنگامی که حساب مرتبط با کارت را شناسایی می‌کند، برای تکمیل تراکنش، درخواست برداشت وجه از حساب را می‌دهد. صادر‌کننده کارت تنها چند ثانیه طول می‌کشد تا درخواست را تأیید کند. فرآیند به طور کلی خودکار است. در برخی موارد، برای مثال، اگر ارزش تراکنش بیشتر از سقف برداشت روزانه باشد، درخواست رد می‌شود.

BIN بسیار مهم است زیرا، بدون آن، دستگاه‌های کارت اعتباری و پلت‌فرم‌های پرداخت آنلاین نمی‌توانند حسابی را که باید از آن پول برداشت شود، شناسایی کنند و تراکنش انجام نخواهد شد.

اهمیت شماره شناسایی بانکی

BIN اطلاعات زیادی در اختیار صاحبان کسب و کار‌های آنلاین قرار می‌دهد وقتی دارنده‌ کارت جزئیات را برای خرید آنلاین وارد می‌کند چند رقم اول به فروشنده نوع و سطح کارت را می‌گوید. این اطلاعات می‌تواند سرعت پردازش اطلاعات را بهبود بخشد و به تأیید صحت معامله کمک کند.

BIN‌ها نه تنها مؤسسه صادرکننده کارت و مکان آن‌ها را شناسایی می‌کنند، بلکه داده‌ها را به شخص درگیر در معامله نیز می‌شناسند. این به شرکت‌کنندگان در تراکنش‌های آنلاین کمک می‌کند تا اطلاعات را تأیید کنند و موارد کلاهبرداری، کارت‌های سرقت شده و سرقت هویت را شناسایی کنند.

پس از بررسی متقاطع اطلاعات، اگر دلیلی برای تقلب بودن معامله وجود داشته باشد، فروشنده آنلاین می‌تواند تحقیقات بیشتری را انجام دهد. به طور مشابه، مصرف‌کنندگانی که از طریق بانکداری آنلاین وجوه خود را به تاجران منتقل می‌کنند، می‌توانند اطلاعات تاجر را قبل از انجام معامله تأیید کنند.

شماره شناسایی بانکی(BIN) برای بعضی از بانک های ایران

در این جدول می‌توانید شماره مخصوص به هر بانک را بشناسید و زمانی که یک شماره کارت بانکی را می‌بینید متوجه شوید توسط کدام یک از بانک‌های کشور صادر شده است.

نام بانکBINنام بانکBINنام بانکBIN
بانک صادرات603769بانک پاسارگاد502229بانک صنعت و معدن627961
بانک ملی603799بانک پارسیان622106بانک شهر502806
بانک سپه589910بانک اقتصاد نوین627412بانک کارآفرین627488
بانک مسکن628023بانک سامان621986بانک گردشگری505416
بانک تجارت627353بانک دی502938بانک ایران زمین505785
بانک کشاورزی603770بانک سرمایه639607پست بانک ایران627760
بانک ملت610433بانک انصار627381بانک توسعه تعاون502908
بانک رفاه589463بانک سینا639346بانک توسعه صادرات627648

 

https://pvst.ir/eu4

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو