skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

قالیباف خطاب به رئیسی: بانک مرکزی باید مجوز استخراج رمزارز را صادر کند

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

©عکس از خانه ملت

هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین، آیین‌نامه استخراج رمزارزها را مغایر قانون دانسته و گفته است بانک مرکزی باید مسئولیت صدور مجوز استخراج رمزارزها را بر عهده بگیرد.

به گزارش پیوست، آبان سال گذشته بود که دولت «آیین‌نامه استخراج رمزدارایی‌ها» را ابلاغ کرد. در این آیین‌نامه صدور هرگونه مجوز استخراج رمزارز به وزارت صنعت، معدن و تجارت یا سازمان‌های مناطق آزاد تجاری-صنعتی واگذار شده که باید با هماهنگی وزارت نیرو برای تامین برق یا وزارت نفت برای تامین گاز یا سوخت فسیلی صورت بگیرد.

حال هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین که زیرمجموعه مجلس است و باید این آیین‌نامه را تایید کند به آن ایراد قانونی وارد کرده است. محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، اعطای مجوز استخراج رمزارز را بر عهده بانک مرکزی دانسته و در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، عنوان کرده واگذاری این تکلیف به وزارت صمت یا سازمان‌های مناطق آزاد مغایر با قانون است.

نامه قالیباف به رئیسی
نامه رئیس مجلس خطاب به رئیس‌جمهوری درباره مصوبه رمزارز

در نامه قالیباف به رئیسی آمده است، رأی مقدماتی هیات تطبیق مغایرت قانونی اعطای این اختیار به وزارت صمت را ذکر کرده بود اما دولت بخش مربوط به این اختیار را اصلاح نکرد.

پیش از این در مردادماه ۹۸ نیز دولت وقت با ابلاغ آیین‌نامه فرایند استخراج رمزارزها، وزارت صمت را متولی اعطای مجوز کرده بود. حال با ایراد مجلس به آیین‌نامه دولت سیزدهم به نظر می‌رسد دولت مجبور به تغییر این آیین‌نامه باشد و متولی اعطای مجوز برای استخراج رمزارز، بانک مرکزی خواهد شد.

https://pvst.ir/eof
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو