skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

روند ثبت دامنه فارسی رو به کاهش است

تحریریه پیوست

۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

آخرین آمار منتشر شده از ثبت دامنه‌ در مرکز ثبت دامنه کشوری نشان می‌دهد تاکنون یک میلیون و ۵۷۰ هزار دامنه فعال فارسی به ثبت رسیده که پسوند دات‌آی‌آر (ir.) بیشترین دامنه‌ فعال را دارد.

در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۴۰ هزار دامنه ثبت شده بود ولی سال گذشته این آمار به حدود ۱۰۰ هزار دامنه رسید. بعد از پسوند دات‌آی‌آر(ir.) با یک میلیون و ۵۶۳ هزار دامنه، co.ir، ایران ، ac.ir و id.ir به ترتیب  چهار هزار و۲۶۴، یک‌هزار و ۵۴۲، یک‌هزار و۱۷۳ و ۶۹۰ دامنه فعال ثبت کرده اند.

هزینه ثبت دامنه از تاریخ ۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ افزایش یافت. هزینه ثبت دامنه برای هر کاربر ایرانی ۱۶ هزار تومان با درآمد ۱.۶ میلیارد است و درسال گذشته با یک میلیون و ۱۰۶ هزار دامنه با قیمت ۸ هزار تومان به فروش می‌رفت. گفتنی است امسال نزدیک به یک میلیون و ۱۲۰۰ دامنه دانشگاهی ثبت شده است.

مرکز ثبت دامنه کشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش‌های بنیادی است و وظیفه ثبت دامنه‌ها در ایران را برعهده دارد. شاید گستره‌ دامنه‌های سطح بالایی مانند Com، Net، Org و Info که در سراسر وب وجود دارند و زمینه درخواست برای این دامنه‌ها در تمامی کشورها باز است، بسیار گسترده باشد که برآورد آماری دقیق از آنها کمی مشکل شود، اما مرکز ثبت دامنه آمار آخرین دامنه‌های ثبت‌شده را به دست می‌دهد.

طبق آخرین آمار منتشر شده از مرکز ثبت دامنه کشور، تاکنون یک میلیون و ۵۶۷ هزار و ۹۳۸ دامنه فعال فارسی ضبط و ثبت شده است. پسوند ir. بیشترین دامنه فعال را در کشور ایران دارد.

نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آن را به دلخواه خود انتخاب می‌کنید. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی هستند که توسط کمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی آیکن (ICANN) تأیید شده باشند. نمونه‌های پسوندهای متداول com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همچنین در رتبه‌بندی (Ranking) نتایج جست‌وجوی گوگل نیز تاثیرگذار است.

در ایران، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از جمله مراکز اصلی برای ثبت دامنه‌های اینترنتی به شمار می‌رود و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه‌ برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند. این پژوهشگاه همچنین آماری دقیق از دامنه‌های ایرانی را منتشر می‌کند.

https://pvst.ir/eop

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو