skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

متقاضیان واردات نرم‌افزاری برای تایید ارز مورد نیاز از سامانه ارزی کشور اقدام کنند

۲۸ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کاظم آیت‌اللهی مدیر کارگروه سامانه ارزی و عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای
«کاظم آیت‌اللهی» مدیر کارگروه سامانه ارزی و عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به تشریح فرآیند ثبت درخواست ارز وارداتی در سامانه ارزی کشور پرداخت و توضیح داد: این سامانه توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور راه اندازی شده و همه به صورت مکانیزه می‌توانند در آنجا درخواست خود را ثبت کرده و از نتیجه آن مطلع شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌‌ای استان تهران، «کاظم آیت‌اللهی» مدیر کارگروه سامانه ارزی کشور و عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور درباره ضرورت ایجاد سامانه ارزی در سازمان نظام صنفی کشور توضیح داد: هنگامی که واردات بدون انتقال ارز ممنوع شد، ۱۱ گروه واردکننده برای دریافت ارز با مشکل روبرو شدند؛ گروه‌هایی مانند واردکنندگان دانش فنی، نرم افزار، خرید لیسانس، آموزش، پشتیبانی و غیره که این موارد از جنس کالای فیزیکی نبوده و از نوع نرم افزار هستند.
در عمل سازوکاری برای تشخیص مبلغ و صحت واردات و تخصیص ارز برای گروه‌های فوق وجود نداشت. بنابراین سامانه ثبت و تایید درخواست‌های ارزی محصولات و خدمات نرم‌افزاری با هدف تسهیل و تسریع و شفاف‌سازی، کنترل و پایش، نظام پاسخگویی و فرآیند مربوط به تایید و تشخیص راه اندازی شد.این موضوع پیگیری شد و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرای آن را به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور واگذار کرد تا واردکنندگان ۱۱ گروه اقلام پیش گفته مسیری سریع و شفاف را طی کرده و بتوانند اقلام مورد نیاز خود را وارد کنند.
او ادامه داد: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در آغاز، فرایندها را تدوین و تصویب کرد. سپس بر آن اساس کارگروه مدیریتی، گروه‌های کارشناسی و دبیرخانه سامانه ارزی شکل گرفت.
آیت‌اللهی درباره سامانه ارزی کشور برای متقاضیان تخصیص ارز وارداتی، توضیح داد: این سامانه توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور راه اندازی شد وعملکردی شفاف دارد و همه به صورت مکانیزه می‌توانند در آنجا درخواست خود را ثبت کرده و از نتیجه آن آگاه شوند.

لینک این سامانه در پرتال سازمان نظام صنفی کشور وجود دارد و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به پرتال نصر کشور، نسبت به ثبت نام و ایجاد تقاضای خود اقدام کنند. کاربران ابتدا باید نام کاربری و کلمه عبور دریافت کنند تا امکان درج مشخصات و بارگذاری مستندات خود را داشته باشند. پس از انجام فرایند فوق، دبیرخانه یک سری بررسی‌های ماهوی انجام می‌دهد و سپس به بخش کارشناسی مربوطه ارجاع می شود و چنانچه درخواست مورد نظر پس از رسیدگی مورد تایید قرار گرفت، موضوع وارد کارگروه مدیریتی می‌شود تا نظر کارشناسان مورد تصویب قرار گیرد.

سپس از طریق سازمان نظام صنفی، تاییدیه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارسال می‌شود و در ادامه هم وزارتخانه نامه تخصیص ارز را به همان میزان مورد تایید، به بانک مرکزی ارسال می‌کند. این کارگروه در مقام تصویب است و چگونگی موضوع را گروه‌های کارشناسی انجام می‌دهند؛ به طور معمولی میزان ارزی که متقاضی درخواست کرده است تغییری ندارد و صرفا موضوع رد یا تایید شده و یا برای تکمیل مستندات مجددا در مسیر بررسی قرار می‌گیرد.
آیت‌اللهی درباره مرحله پایانی تخصیص ارز گفت: مرحله پایانی، نظارت است یعنی دریافت کننده ارز باید اسناد خرید و فروش خود را بر اساس اسناد رسمی در سامانه بارگذاری کند تا گذار از آخرین مرحله درخواست ارز انجام شود.

https://pvst.ir/emo

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو