skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اینترنت 4G در ماه؛ شبکه اینترنت نوکیا در سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی می‌شود

۹ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

آینترنت 4G در ماه

شرکت نوکیا برای بهبود اکتشافات سطح ماه قصد دارد شبکه اینترنت 4G را در ماه راه‌اندازی کند. طبق اعلام نوکیا این طرح که در ادامه سال جاری میلادی به اجرا گذاشته می‌ود راه را برای حضور انسان در این سیاره هموار می‌کند.

به گزارش پیوست، این غول ارتباطات فنلاندی قرار است شبکه اینترنتی خود را در چند ماه آینده با استفاده از موشک اسپیس‌اکس به ماه پرتاب کند. لوئیس ماسترو رویس دی تمینو، مدیر مهندسی نوکیا، اولین بار این خبر را ابتدای ماه جاری در کنگره موبایل جهانی بارسلونا به اطلاع خبرنگاران رساند.

به گفته نوکیا این شبکه برای فعالیت خود از یک ایستگاه مستقر برروی ماه‌نورد Nova-C، که توسط شرکت Intuitive Machines ساخته شده به همراه یک کاوشگر مجهز به صفحه‌های خورشیدی استفاده می‌کند.

اتصال LTE در این شبکه بین ماه‌نورد و کاوشگر برقرار می شود.

زیرساخت مورد نیاز نیز چاله‌ای به نام شکلتون (Shackelton) در نیمه جنوبی ماه قرار می‌گیرد.

نوکیا می‌گوید این تکنولوژی به گونه‌ای طراحی شده که در شرایط سخت فضا به کار خود ادامه دهد.

این شبکه قرار است در ماموریت آرمتیس ۱ ناسا استفاده شود که برای اولین بار پس از سال ۱۹۷۲، فضانوردانی را به سطح ماه می‌فرستد.

نوکیا همچنین تصریح کرده است که هدف از راه‌اندازی شبکه 4G در ماه این است که توان شبکه‌های فرازمینی در برآورده کردن نیاز ارتباطی ماموریت‌های فضایی به اثبات برسد. نوکیا همچنین می‌گوید این شبکه امکان ارتباط فضانوردان با یکدیگر و واحد مرکزی را فراهم کرده و همچنین می‌توانند از راه دور ماه‌نورد را کنترل کرده و یا ویدیو و داده‌های خود را به صورت زنده برای زمین مخابره کنند.

طبق گفته رویز دی تمینو، تجهیزات نوکیا با یکی از موشک‌های اسپیس‌اکس به فضا پرتاب می‌شوند. او در ادامه تصریح می‌کند که این موشک قرار نیست کاوشگر مذکور را تا سطح ماه حمل کند و سیستمی برای تکمیل سفر در نظر گرفته شده است.

انشل ساگ، تحلیلگر ارشد شرکت اطلاعاتی Moor Insights & Strategy، می‌گوید که سال ۲۰۲۳ «هدف خوش‌بینانه‌ای» برای راه‌اندازی تجهیزات نوکیا به حساب می‌آید.

ساگ در ایمیلی به CNBC گفت: «اگر آن طور که به نظر می‌رسد سخت‌افزار آماده و تایید شده باشد، احتمال پرتاب در ۲۰۲۳ وجود دارد اما تا زمانی که هیچگونه مشکل یا تاخیری بوجود نیاید.»

نوکیا پیش از این اعلام کرده بود که شبکه این شرکت در ماه «قابلیت‌های ارتباطی ضرورری برای کاربرد‌های مختلف اطلاعاتی از جمله قابلیت‌های‌ مهم مرکز کنترل، کنترل از راه دور ماه‌نورد‌ها، هدایت لحظه‌ای و استریم ویدیو با کیفیت بالا را فراهم می‌کند.»

یخ در ماه

یخ یکی از چیزهایی است که نوکیا در ماه به دنبال آن می‌گردد و امید به پیدا کردنش دارد. در حال حاضر بیشتر سطح ماه خشک است اما ماموریت‌های غیرانسانی اخیر ذراتی از یخ را در چاله‌های ماه پیدا کرده‌اند.

چنین آبی را می‌توان پس از پردازش به هیدروژن و اکسیژن تجزیه و از آن به عنوان سوخت موشک کرد. فضانوردان نیز می‌توانند برای نوشیدن از این آب استفاده کنند و اکسیژن حاصل از تجزیه آن را می‌توان برای تنفس فضانوردان به کار برد.

ساگ به CNBC می‌گوید: «به نظر من از این [شبکه] می‌توان در اکتشافات آینده برای بررسی بیشتر ماه استفاده کرد زیرا این مرحله یک آزمون بزرگ پیش از استفاده تجاری و حتی بکارگیری برای عملیات‌های استخراج معادن ماه محسوب می‌شود.»

«استخراج معادن نیازمند زیرساخت گسترده‌ای است و باید اطلاعات درستی از منابع ماه داشته باشیم.»

اما برای زندگی در ماه به چیزی فراتر از اینترنت نیاز داریم. برای مثال شرکت رولز رویس در حال کار روی یک راکتور هسته‌ای است که انرژی لازم برای ساکنین و اکتشاف‌گران آینده ماه را تامین کند.

منبع: CNBC

https://pvst.ir/eia

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو