skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

تجارت الکترونیکی، متاثر از تورم و کاهش قدرت خرید مردم

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۲۸ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ فروردین ۱۴۰۲

فشارهای اقتصادی در سالی که گذشت، بخش قابل توجهی از جامعه را در تنگنا قرار داد. بغرنج بودن شرایط اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم، کسب‌وکارها را نیز متاثر کرد و در یک نگاه کلی میزان فروش فروشگاه‌های اینترنتی نیز نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

به گزارش پیوست، بانک مرکزی در بهمن ماه تورم شاخص کالا و خدمات مصرفی را ۵۴.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل اعلام کرد. این تورم حدود ۵۵ درصدی به شدت قدرت خرید مردم را تحت تاثیر قرار داده است. پشوتن پورپزشک، مدیرعامل پادرو، شرکتی که به ارائه خدمات لجستیکی و پرداخت به کسب‌وکارها می‌پردازد، درباره آثار این تورم می‌گوید: در نگاه کلی، زمانی که قدرت خرید کاهش پیدا می‌کند، هم روند خرید و فروش کاهش پیدا می‌کند، و هم خریدهای مردم به سمت کالاهای ضروری سوق پیدا می‌کند. پادرو در حوزه لجستیک خود از منظر کاهش کلی تعداد سفارش‌ها و افت تعداد فروش فروشگاه‌های آنلاین تاثیر پذیرفته و در حوزه ارائه خدمات به فروشگاه‌های خرد فعال در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، به دلیل اینکه کالای مورد فروش این فروشندگان به ندرت کالاهای ضروری است، در نتیجه این کسب‌وکارها به شدت آسیب دیده‌اند و کاهش پایداری یا از بین رفتن کسب‌وکار این گروه، طبیعتا موجب از بین رفتن بخشی از مخاطبان پادروشاپ شده و پادرو را هم دچار آسیب کرده است.

او ادامه می‌دهد: اگرچه تعداد سفارش‌های پردازش‌شده توسط پادرو با رشد نسبی در فصل زمستان همراه بوده، اما قطعا رشد مورد انتظار ما طبق برنامه‌ریزی طی سال و قبل از اتفاقات تابستان بسیار بیشتر بوده است.

تجارت الکترونیکی متاثر از شرایط عمومی جامعه است

پورپزشک در پاسخ به سوالی درباره وضعیت تجارت الکترونیکی در ایران در سال ۱۴۰۱ گفت: خرید و فروش آنلاین و آن چیزی که اکوسیستم از سال‌های ابتدایی دهه ۹۰ برای آن متصور بود خیلی فاصله گرفته است. به‌ویژه در سال ۱۴۰۱ که با بحران‌های به مراتب شدیدتر و جدی‌تر مواجه شدیم. این بخش به شدت وابسته به شرایط اجتماعی، روانی و به ویژه اقتصادی عموم جامعه است. هر وقت این سه حوزه و به‌صورت خاص بخش اقتصادی ثبات یا رشد را تجربه کند،‌ می‌توانیم در بخش تجارت الکترونیکی متوقع رشد و ثبات باشیم. از طرف دیگر، تغییر شرایط و رفتار خرید مشتریان به سمت کالاهای تند گردش ضروری، علاوه بر اینکه از حاشیه سود پلتفرم‌های فروش آنلاین کم می‌کند، روند رشد برنامه‌ریزی شده این کسب‌وکارها که هزینه‌های عملیاتی بخش قابل توجهی از هزینه‌هایشان هست را نیز به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و حیات کسب‌وکارهای کوچک این بخش را به شدت با مخاطره مواجه می‌کند.

پشوتن پورپزشک، مدیرعامل پادرو
پشوتن پورپزشک، مدیرعامل پادرو. عکس از کارنگ

مدیرعامل پادرو معتقد است آسیب خوردن جریان درآمدی ناشی از افت مشتریان و سفارش‌ها، پادرو را هم با مشکل مواجه کرد و اینن موضوع را از جمله مهم‌ترین چالش‌های سال ۱۴۰۱ دانست. او می‌گوید: استارت‌آپی مثل پادرو، که سرمایه جذب کرده است؛ قاعدتا برای پوشش تفاوت هزینه و درآمد خود اقدام به جذب سرمایه کرده اما در نتیجه آسیب‌های این چنینی، علاوه بر اینکه طی همان دوره زمانی توازن نقدینگی را دچار مشکل کرد، روند رشد دوره‌های آتی و درآمد پیش‌بینی شده را نیز با تغییر مواجه کرد. تصور کنید، هزینه‌ها ثابت مانده، حتی بیشتر شده، اما درآمد ناگهان کاهش پیدا کرده یا متوقف شده است. این مساله همه کسب‌وکا‌رهای در حال رشد را با چالش روبرو کرده است.

پورپزشک ادامه می‌دهد: چالش جدی بعدی، عملکرد عمومی افراد به دلیلی فشارهای اجتماعی و اقتصادی شهریور به بعد بوده است. حفظ عملکرد تیم در این شرایط واقعا کار سخت و طاقت فرسایی بود.

استراتژی کاهش هزینه جایگزین استراتژی رشد

وضعیت سال ۱۴۰۱ برای ایسام که یک فروشگاه اینترنتی خرید و فروش کالای نو و دست دوم است هم بهتر از آن چه پادرو از سر گذارنده نبوده است. سام مدن‌پور، مدیر‌عامل ایسام می‌گوید: از آن جایی که ایسام یک مارکت پلیس هست که امکان خرید و فروش حدودا ۲ هزار و ۷۰۰ گروه کالا در آن وجود دارد، سال گذشته مشخصا در همه گروه ها افزایش قیمت کالاها را شاهد بودیم که این افزایش از روی شاخص «میانگین قیمت هر سفارش» قابل مشاهده بود. اما از طرفی به طور کلی شاخص میانگین تعداد خرید هر کاربر در یک زمان مشخص هم کاهش داشت.

سام مدن‌پور، مدیرعامل ایسام
سام مدن‌پور، مدیرعامل ایسام. عکس از شنبه

او ادامه می‌دهد: در مورد فضای کسب و کار تجارت الکترونیکی هم به خاطر افزایش چشمگیر هزینه‌ها نسبت به سال‌های قبل و کاهش اثر بخشی تبلیغات به صورت کلاسیک، مثل خیلی از شرکت‌های دیگر مجبور بودیم برخلاف سال‌های گذشته به جای استراتژی رشد و توسعه، استراتژی کاهش هزینه رو انتخاب کنیم و عملا مهم‌ترین چالش سال گذشته برای ما، چالش کاهش هزینه‌ها بدون کاهش بهره‌وری بود. برای این کار مجبور به تعدیل نیرو و کاهش شدید هزینه‌های تبلیغات شدیم.
مدیرعامل ایسام در پایان می‌گوید: از طرفی با تمرکز بر بهبود و اتوماتیک کردن فرآیند‌های کار و بهبود پروداکت (سایت) سعی کردیم که کیفیت سرویس‌ها و خدمات را بالا نگهداریم و در سال گذشته از این طریق توتنستیم اثر افزایش قیمت ها و هزینه و کاهش تعداد خرید را مهار کنیم.

https://pvst.ir/eh0

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو