skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزیر اقتصاد: استفاده از کالابرگ الکترونیکی اختیاری است

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۶ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

©عکس از تسنیم

استفاده از کالابرگ الکترونیکی در تمام کشور به شکل اختیاری خواهد بود و مبلغی که خانوارها صرف خرید ۱۰ قلم کالای اساسی از این طریق کنند از میزان یارانه ماه بعدشان کسر خواهد شد.

به گزارش پیوست، دیروز وزارت تعاون و رفاه اجتماعی خبر داد مدت زمان اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی در سه استان کشور به پایان رسیده و از انتهای اسفند ماه این طرح به شکل سراسری اجرا خواهد شد. حال وزیر اقتصاد گفته این استفاده از کالابرگ الکترونیکی اختیاری است و پرداخت یارانه به قوت خود ادامه پیدا خواهد کرد.

احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست خبری هفتگی خود گفت:‌ همانطور که وزارت رفاه اعلام کرد کالابرگ به شکل فراگیر برای همه مردم در همه استا‌ن‌ها اما اختیاری از پایان اسفند قابل استفاده خواهد بود. خانوارهایی که می‌خواهند از مکانیزم کالابرگ الکترونیکی استفاده کنند این امکان را خواهند داشت که یک ماه زودتر یارانه خود را برای خرید ۱۰ قلم کالای اساسی مصرف کنند و اگر هم چیزی باقی ماند یا از کالابرگ استفاده نکردند، می‌توانند از حساب یارانه خود برداشت کنند.

موبایل وارداتی با ارز نیمایی باید با همین ارز قیمت‌گذاری شود

خاندوزی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد گران‌فروشی موبایل نیز توضیح داد:‌ این نارضایتی در روزهای اخیر به دستگاه‌های نظارتی کشور منتقل شده است. واردکنندگانی که با ارز نیمایی محصول خود را وارد کشور کرده‌اند باید طبق تعهداتی که سپردند قیمت نهایی محصول خود را مبتنی بر سامانه نیما در بازار عرضه کنند. برای تخلفات پرونده‌هایی در تعزیرات ایجاد شده و سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و سازمان تعزیزات حتما پیگیری خواهند کرد.

طی یک ماه اخیر جهش نرخ ارز تاثیر به سزایی در افزایش قیمت موبایل گذاشت و انواع گوشی بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون تومان گران شد. همچنین بررسی‌های بازار نشان می‌دهد تقاضا برای گوشی‌های میان‌رده بین ۲۰ تا ۳۰ درصد رشد کرده است. فعالان این بازار از تخصیص نیافتن ارز نیمایی، کاهش عرضه و رشد تقاضا به عنوان عوامل رشد قیمت موبایل یاد می‌کنند.

وزیر اقتصاد همچنین خبر از ایجاد سامانه فکتورینگ در هفته آینده داد و گفت: در اول هفته آینده از سامانه فکتورینگ رونمایی خواهد شد. از این به بعد پیمانکاران کشور می‌‎توانند مطالبات خود را ابزاری برای تامین مالی قرار دهند. دولت باید فرصت سرمایه‌گذاری برای عامه مردم فراهم کند و با تدابیری که از ماه‌های پیش برای انجام این امر صورت گرفته اکنون تلاش‌های فنی و حقوقی در حوزه سامانه‌ها تکمیل شد.

https://pvst.ir/edd
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو