skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

روسیه هم واتساپ، دیسکورد، تلگرام و چند اپلیکیشن دیگر را مسدود کرد

۱۴ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

روسکومندزور،نهاد ناظر بر حوزه رسانه دولت روسیه، با اشاره به یک قانون جدید از مسدود شدن ۹ اپلیکیشن محبوب چت در این کشور خبر داد. دولت روسیه پیش از این هم با اشاره به عدم همکاری شرکت‌های غربی اپلیکیشن‌هایی مثل فیسبوک و اینستاگرام را مسدود کرده بود.

به گزارش پیوست، دولت روسیه تعداد زیادی از اپلیکیشن‌های پیامرسان غربی را به لیست سایت‌های ممنوعی خود اضافه کرده است و در این بین نام اپلیکیشن‌هایی محبوبی همچون واتساپ، دیسکورد، اسکایپ بیزنس، تیمز مایکروسافت و تلگرام به چشم می‌خورد.

کاربران روسی از این پس به اپلیکیشن‌های اروپایی وایبر و تریما (Threema) و وی‌چت چین نیز دسترسی نخواهند داشت.

براساس یادداشتی که در یکی از کتابخانه‌های مضامین هک همچون Source codes و malware منتشر شده است، دولت فدرال روسیه تمامی اپلیکیشن‌های پیامرسان و شبکه اجتماعی غربی را مسدود کرده است.

لیست کامل اپلیکیشن‌های ممنوع عبارت است از:

  • وایبر
  • دیسکورد
  • وی‌چت
  • اسنپ‌چت
  • تلگرام
  • تریما
  • واتساپ
  • تیمز مایکروسافت
  • اسکایپ بیزنس

مسدود شدن این اپلیکیشن‌ها حاصل قانون تازه‌ای است که دولت روسیه به تازگی در حوزه اطلاعات، تکنولوژی اطلاعات و محافظت از اطلاعات به تصویب رسانده و این قانون رسما از ۲ مارس اجرایی شده است. این قانون بخشی از سرویس فدرال نظارت بر ارتباطات، تکنولوژی اطلاعات و رسانه جمعی یا همان روسکومندزور (Roskomnadzor) است.

ماده ۸-۱۰ این قانون جدید برای تمام آژانس‌ها و سازمان‌های دولتی لازم‌الاجرا است و بسیاری از سازمان‌های روسی را از بکارگیری اپلیکیشن‌های پیامرسان خارجی منع می‌کند.

روسکومندزور در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این قانون جدید استفاده از پیامرسان‌های خارجی (سیستم‌های اطلاعات و برنامه‌های کامپیوتری متعلق به افراد خارجی که برای تبادل پیام بین کاربران طراحی شده یا در این راستا استفاده می‌شوند و در آنها فرستنده گیرنده‌های پیام را مشخص می‌کند و ترتیبی از اطلاعات عمومی کاربران در اینترنت ارائه نمی‌دهد) را برای چند سازمان روسی ممنوع می‌کند.»

جالب اینکه اپلیکیشن‌های زوم و پیامرسان رمزنگاری شده سیگنال به این لیست اضافه نشده‌اند، اما ممکن است در آینده این دو نیز به این لیست اضافه شوند. هدف از این ممنوعیت‌ها جلوگیری از درز اطلاعات حساس مقامات دولتی، به ویژه به همتایان اوکراینی است اما نباید احتمال سرکوب دولت روسیه علیه خدمات تکنولوژی خارجی را نیز نادیده گرفت.

جالب اینکه تلگرام پاول دوروف، میلیاردر روسی، هم از این ممنوعیت‌ها در امان نبوده است. تلگرام یکی از اپلیکیشن‌های محبوب اوکراین و کشور‌های غربی است و احتمالا همین موضوع باعث قرار گرفتن نام این اپلیکیشن‌ در لیست سیاه دولت روسیه شده است. مالکان اپلیکیشن و وبسایت‌ها می‌توانند طی یک ماه آینده به تصمیم دولت روسیه اعتراض کنند اما حق رد هرگونه اعتراضی برای دولت محفوظ است.

دولت روسیه در سال ۲۰۱۸ نیز رسما تلگرام، ۵۰ وی‌پی‌ان و ابزارهای پنهان‌ سازی هویت آنلاین را ممنوع کرد و پیش از این هم دسترسی مردم این کشور به پلتفرم‌های زیادی از جمله اینستاگرام و فیسبوک را قطع کرده است. دولت روسیه همچنین برای جلوگیری از ابزارهای دور زدن محدودیت‌های از جمله مرورگر تور و وی‌پی‌ان هم اقدامات گسترده را در دستور کار قرار داده است.

منبع: Hackread

https://pvst.ir/ecs

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو