skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

نیم نگاهی به اخبار فناوری بهمن ۱۴۰۱

۱ بهمن
دانش‌بنیان‌ها نیاز به حمایت ندارند
روح‌الله دهقانی معاون علمی، فناوری ریاست‌جمهوری
معاون علمی، فناوری ریاست‌جمهوری گفت: این تصور درستی نیست که گفته می‌شود دانش‌بنیان‌ها نیاز به حمایت دارند، بلکه در واقع این شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که باید به اقتصاد و نوآوری کشورها کمک کنند. روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در مراسم افتتاحیه کارخانه نوآوری امیدینو گفت: مدتی است فرهنگی در کشور جا افتاده که می‌گویند باید به دانش‌بنیان‌ها کمک کرد. من معتقدم جریان بر عکس است. در حقیقت این دانش‌بنیان‌ها هستند که باید به ما افراد جامعه و اقتصاد کشور کمک کنند. این وظیفه ما در معاونت فناوری است که از ایده‌ها حمایت کنیم و به طور حتم هم این کار را انجام می‌دهیم؛ اما در واقع شرکت‌های دانش‌بنیان پایه‌گذار رشد و توسعه اقتصاد هستند و ما با حمایت از این ایده‌ها از ستون اقتصادی و علمی کشور حمایت می‌کنیم.
۱ بهمن
۱۰۰ موتور برقی جایگزین موتورهای بنزینی پستچی‌ها شد
 موتورهای ناوگان پستی
صد دستگاه موتور برقی جایگزین موتورهای بنزینی ناوگان پستی شد. گفته شده این موتورهای برقی کاملاً تولید داخل‌اند. طرح جایگزینی موتورهای بنزینی ناوگان پستی با موتورهای برقی ایده‌ای بود که سه سال قبل به صورت پایلوت در منطقه ۱۵ تهران اجرا شد. حالا بعد از گذشت سه سال، پستچی‌ها می‌توانند با تسهیلاتی که شهرداری و شبکه بانکی در اختیارشان می‌گذارد، موتورهای بنزینی خود را با موتور برقی تعویض کنند. قرار بود سال ۱۳۹۹، استفاده از موتورهای برقی به جای بنزینی از سوی موزعین شرکت ملی پست در سراسر تهران گسترش یابد اما فعلاً صد دستگاه موتور برقی در اختیار پستچی‌ها قرار داده شد. وزیر ارتباطات اعلام کرد حدود ۷۰ درصد هزینه خرید این موتورها از طریق تسهیلات شهرداری و مابقی از تسهیلات بانک‌ها و کمک وزارت ارتباطات تامین می‌شود.
۱۳ بهمن
چهارصدمین سایت 5G ایرانسل افتتاح شد
چهارصدمین سایت 5G ایرانسل
چهارصدمین سایت 5G ایرانسل با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کرمانشاه افتتاح شد. همچنین بهره‌برداری از مرکز سوییچ شمال شرق ایرانسل در مشهد، فاز نخست پروژه توسعه خطوط فیبرنوری ایرانسل، ۱۵۶ سایت جدید توسعه روستایی، ۳۴۴ سایت ارتباطی همراه و ۹۸ سایت اینترنت ثابت (TD-LTE) آغاز شد. در مراسم رونمایی از پروژه‌های ایرانسل، بیژن عباسی آرند، مدیرعامل این شرکت، گفت: امروز چهارصدمین سایت اینترنت نسل پنجم در شهر کرمانشاه افتتاح می‌شود و بدین ترتیب فاز اول توسعه 5G به پایان می‌رسد و در فاز‌های بعدی تعداد سایت‌ها افزایش خواهد یافت. به گفته او در تهران ۱۱۶ سایت نسل ۵ تلفن همراه روشن است و سعی شده جانمایی سایت‌ها به گونه‌ای باشد که در تمامی استان‌ها، نسل ۵ ارائه شود.
۱۱ بهمن
سامانه انتشار آرای قضایی تا پایان سال در دسترس مردم قرار می‌گیرد
سامانه انتشار آرای قضایی
مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه، در نشست خبری مشترک با مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه درباره عملکرد این دستگاه نسبت به سند تحول دیجیتالی قوه قضائیه گفت: در مقطع فعلی محدوده مکانی و زمانی در دسترسی به خدمات قضایی برداشته شده است. پنجره واحد قوه قضائیه این دسترسی را فراهم کرده است که اگر در گذشته دسترسی به حوزه عدالت با مراجعه حضوری صورت می‌گرفت و بعدها با خدمات فراگیر تسهیل شد، در حال حاضر این دسترسی در تمام ساعات شبانه‌روز برای مردم برقرار است. اقداماتی چون انتخاب هوشمند کارشناس قضایی، ابلاغ الکترونیکی و بانک مجرمان فراری و دستیار هوشمند قاضی از جمله اقدمات قوه قضائیه در عمل به سند تحول است. محمد کاظمی‌فرد، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، درباره سامانه هوشمند استعلامات مالی گفت: بیش از ۲۵ استعلام مختلف را در اختیار قضات قرار دادیم. مهم‌ترین سامانه‌ای که بر اساس سند تحول قضایی شکل گرفته سامانه هوشمند استعلامات مالی یا سها است و این سامانه در اجرای احکام و برای شخصی که محکوم شده استفاده می‌شود، همچنین یکی از خبرهای خوبی که به زودی اعلام می‌کنیم بحث مسدودی حساب‌های بانکی محکومان است.
۲۵ بهمن
برندگان جایزه نوآوری آزاده انتخاب شدند
ن رویداد جایزه نوآوری آزاده
نخستین رویداد جایزه نوآوری آزاده در صندوق شکوفایی و نوآوری ریاست‌جمهوری برگزار شد و ۲۵ تیم استارت‌آپی طرح‌های خود را به سرمایه‌گذاران عرضه کردند. در پایان رویداد در دو بخش استارت‌آپی و شرکتی ۹ تیم به عنوان تیم‌های برتر این برگزیده شدند. تیم «هیرا» فعال در حوزه حمل‌ونقل به بنیان‌گذاری ماندانا پاکروان و استارت‌آپ‌ «بتاتیک» فعال در حوزه مهارت‌های شغلی به بنیان‌گذاری مینا رجایی و در بخش شرکت‌های فناور شرکت «ویدا» فعال در حوزه احراز هویت به بنیان‌گذاری نفیس حاتمی‌خواه نیز نفرات اول این رویداد بودند که رتبه نخست را کسب کردند. فاطمه شاه رجبی بنیان‌گذار استارت‌آپ «اسکیلنت» فعال در حوزه یادگیری و آموزش، سهیلا ارمک بنیان‌گذار استارت‌آپ «کاریفان» فعال حوزه گردشگری و شهره یعقوبی مدیرعامل شرکت «آرتیدام» فعال حوزه دامپروری هوشمند رتبه دوم این جایزه را کسب کردند. شکوفه آروین بنیان‌گذار استارت‌آپ «فامون» فعال در حوزه فرهنگ و تئاتر، زهرا سلطانی‌فر بنیان‌گذار استارت‌آپ «نوروکید» استارت‌آپ فعال در حوزه روانشناسی و اُتیسم، و مریم باقری مدیرعامل شرکت‌ «کوآدو» فعال حوزه نانوتکنولوژی رتبه سوم جوایز رویداد آزاده داننده را از آن خود کردند. فصل مشترک صحبت‌های سرمایه‌گذاران هم این نکته بود که گرچه اوضاع اقتصادی و اجتماعی کسب‌وکارها مساعد نیست اما پول و سرمایه همیشه برای تیم‌های خوب فراهم است و آنها نباید تنها به امید سرمایه‌گذاران باشند.
۱۶ بهمن
۹۷.۵ درصد گردش مالی صنعت بازی صرف خرید کنسول می‌شود
بنیاد ملی ‌بازی‌های رایانه‌ای
گردش مالی صنعت بازی در کشور در سال ۱۴۰۰ طبق گفته مدیرعامل بنیاد بازی‌های رایانه‌ای، به بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان رسیده که ۱۸ هزار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان آن صرف خرید کنسول و رایانه می‌شود. بنیاد ملی ‌بازی‌های رایانه‌ای پیمایشی سراسری از هشت هزار و ۶۹۰ خانواده انجام داده است که در آن سه هزار و ۸۰ خانواده اعلام کرده‌اند حداقل یکی از اعضای خانواده گیمر هستند. به گفته محمدامین حاجی‌هاشمی، مدیرعامل این بنیاد، این پیمایش هر دو سال یک بار انجام می‌شود و با توجه به رشد صنعت بازی‌های رایانه‌ای، نیاز به چنین پیمایش‌هایی و تحلیل داده‌های آن احساس می‌شود. طبق داده‌های این پیمایش، در کشور ۳۴ میلیون بازیکن داریم که نسبت به پیمایش سال ۹۸، رشدی دو میلیون نفری پیدا کرده است.
۱۷ بهمن
اصلاح نظام کارمزد اولویت بانک مرکزی است
ر نشست خبری نهمین همایش بانکداری الکترونیکی و نظام پرداخت
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اصلاح نظام کارمزد را اولویت بانک مرکزی دانست و اعلام عمومی آن را به بعد از تصویب این طرح موکول کرد. مهران محرمیان، در نشست خبری نهمین همایش بانکداری الکترونیکی و نظام پرداخت، گفت: این همایش توانسته به مهم‌ترین و بزرگ‌ترین اتفاق حوزه بانکداری الکترونیکی در کشور تبدیل شود. در این همایش آخرین پیشرفت‌های تکنولوژی و روندهای بانکداری الکترونیکی و ابزارهای جدید و همچنین چالش‌های این حوزه و نیز مسائل نظارتی و سیاست‌گذاری در سمت نهاد تنظیم‌گری بررسی می‌شود.
۱۹ بهمن
اعتماد مردم به پیام‌رسان‌های داخلی بیشتر خارجی‌هاست
محسن غفاری مدیرعامل پیام‌رسان ایتا
مدیرعامل پیام‌رسان ایتا معتقد است اعتماد مردم به پیام‌رسان‌های داخلی بیش از پیام‌رسان‌ها‌ی خارجی است.
محسن غفاری در نشستی که در حاشیه نمایشگاه فناوری محتوای فضای مجازی به همت مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی برگزار شد با اشاره به اینکه این پیام‌رسان از سال ۱۳۹۷ وارد بازار شده است گفت: با همه اتفاقات تلخی که رخ داده اقبال مردم به پیام‌رسان‌های داخلی بیشتر شده و مشخص شده اعتماد مردم به این پلتفرم‌ها بیش از پیام‌رسان‌ها‌ی خارجی است. وقتی کاربران می‌بینند کسب‌وکاری در پیام‌رسان‌های داخلی حضور دارند مطمئن می‌شوند این کسب‌وکارها احراز هویت شده‌اند. مدیر پیام‌‌رسان ایتا با بیان اینکه ۵۰ درصد از کاربران پیام‌رسان‌ها اکنون در پیام‌رسان‌های داخلی حضور دارند گفت: در نظر داریم ارائه خدمات خود را به کشور‌های همسایه نیز گسترش دهیم.

این مطلب در شماره ۱۱۰ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۱۱۰ پیوست
دانلود نسخه PDF
https://pvst.ir/e9n

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو