skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

برای یک دهه پیوستگی

۷ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شماره ۱۱۰

اسفندماه یعنی همین ماهی که در آن به سر می‌بریم و همین شماره‌ای که عدد ۱۱۰ را بر پیشانی خود دارد از انتشار بی‌وقفه یکصد و ده شماره نسخه چاپی ماهنامه پیوست و ۱۰ سال فعالیت بر بستر آنلاین و شبکه‌های مجازی حکایت می‌کند.

در این ۱۰ سال پیوست چهار دولت را تجربه کرده‌؛ به عنوان یک رسانه تخصصی و تحلیلی عملاً با چهار وزیر وزارتخانه‌ای که برای همیشه از پست و تلگراف و تلفن به ارتباطات و فناوری اطلاعات تغییر یافته بود مواجه بوده، و از برنامه‌ها و عملکرد دولت‌ها و به تبع آن وزرا و دولتمران تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان دولتی و بخش خصوصی و صنفی همراه با موفقیت‌ها و ناکامی‌های‌شان سخن گفته است.

هرچند نه حوادث امسال (۱۴۰۱) آنچنان که رخ داد و در جریان است قابل پیش‌بینی بود نه آنچه پیش خواهد آمد قابل برنامه‌ریزی است؛ اما بی‌شک فناوری اطلاعات و ارتباطات حساس‌ترین دوره خود را می‌گذراند. در حالی که بسیاری از توسعه نیافتنش در صورت عدم سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های حیاتی نگران‌اند اما آنچه همه بر سر آن توافق دارند نیاز به پوست‌اندازی در حکمرانی‌ای است که دچار رکود و بن‌بست شده است.

پیوست در اسفندماه ۱۳۹۱ با شتاب گرفتن گسترش اینترنت متولد شده است و با وجود اینکه توسعه شبکه تلفن همراه مبتنی بر نسل‌های بالاتر از 3G را به فال نیک گرفت و آن را بستری برای همگانی‌سازی دسترسی به اینترنت می‌دانست، عدم سرمایه‌گذاری در شبکه ثابت کشور و زیرساخت‌ها را مانعی جدی برای توسعه یافتن برشمرد. گرچه کاهش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها را چالش جدی سال‌های آینده به شمار می‌آوریم اما تفسیر نادقیق از راهبری و حکمرانی فضای مجازی را بزرگ‌ترین مانع در توسعه نیم‌بند فضای مجازی می‌دانیم از همین ‌رو به اولین جرقه‌های پیش‌نویس قانون صیانت از فضای مجازی در سال ۱۳۹۷ واکنش نشان دادیم و سعی کردیم از همان ابتدا تمامی زاویه‌های پنهان آن را به لایه‌های تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نشان دهیم.

در این مدت از رشد و توسعه استارت‌آپ‌ها حمایت کردیم و توسعه آنان را موجب بزرگ شدن بازار خدمات ICT ‌می‌دانستیم اما در مقابل همواره تاکید کردیم که نباید از این بخش بازار بیشتر از آن ‌چیزی که در توان دارد انتظار داشت.

با بررسی پروژه‌های دولت الکترونیکی به نتیجه‌ندادن بسیاری از پروژه‌ها واکنش نشان دادیم و برخی از طرح‌ها را به دلیل اختلافات بین‌دستگاهی طرح‌های بی‌نتیجه نامیرا قلمداد کردیم. قوانین حوزه فناوری اطلاعات را بررسی کردیم و کوشیدیم تا لایه‌های خاکستری و مبهم و چالش‌برانگیز و ضد توسعه و پیشرفت کشور را آشکار کنیم.

هر آنچه انجام دادیم مبتنی بر امیدی است که بذر آن پیوسته در دل پیوست وجود دارد؛ هرچند در این روزهای آشفته که سال ۱۴۰۱ را به پایان می‌بریم امید تقریباً گوهر نایابی شده و چشم‌ها نگران آینده است، با این باور که در آستانه تغییرات مهمی قرار داریم پوست‌اندازی را در پیوست آغاز کردیم. همان‌گونه که لاجرم محیط اطراف ما تغییر می‌کند نیاز به بازنگری در چارچوب‌های پیوست از ابتدای سال حس شد، از همین ‌رو طراحی ساختار بصری و محتوایی ماهنامه پیوست که بر اساس ساختار ذهنی یک دهه پیش بنا شده بود تغییر کرد و سعی کردیم آن را به فضای این روزها نزدیک‌تر کنیم. گیرم که در این روزها پیش‌بینی آینده اکوسیستم فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور غیرممکن باشد. امیدوارم پیوستِ روزهای آینده‌مان توسعه و پیشرفت باشد.

این مطلب در شماره ۱۱۰ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۱۱۰ پیوست
دانلود نسخه PDF
https://pvst.ir/e9j

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو