skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دلالان، داده‌های افراد افسرده و مضطرب را می‌فروشند

۲۵ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۴ بهمن ۱۴۰۱

مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که چندین شرکت اطلاعات افراد مبتلا به اختلالات ذهنی از جمله افسردگی، اضطراب، اختلال دوقطبی، PTSD یا OCD را به فروش می‌گذارند. در این داده‌ها اطلاعاتی مثل نام،‌ایمیل، آدرس منزل، درآمد، نژاد و اطلاعات فرزندان نیز به چشم می‌خورد.

به گزارش پیوست، طبق مطالعه‌ای که مدرسه سیاست عمومی استنفورد از دانشگاه دوک منتشر کرده است، بیش از ده دلال اطلاعات داده‌های افراد مبتلا به اختلالات ذهنی را با قیمت بسیار کمی به فروش می‌رسانند. این مطالعه نشان می‌دهد که نه تنها هیچ بررسی درمورد خریدار اطلاعات انجام نشده بلکه محدودیت‌های کمی هم درمورد چگونگی استفاده از این داده‌های حساس وجود دارد. بسیاری از این شرکت‌ها مدعی‌اند که امکان ارائه جزئیاتی مثل نام و اطلاعات تماس را نیز دارند.

در گوشه‌های تاریک اینترنت، تعداد زیادی دلال اطلاعات به جمع‌آوری داده‌های کاربران مشغولند و بسیاری از ما متوجه نیستیم چه ردپایی را برای خریداران تبلیغات و دیگر فعالان بازار به جا می‌گذاریم. فرض بر این است که اطلاعات حساس ما به نحوی محافظت می‌شوند و در واقعیت اما اینگونه نیست.

جوان کیم، مولف این گزارش می‌گوید: «دلالان اطلاعاتی وجود دارند که تبلیغ می‌کنند و حاضرند داده‌ها را به فروش برسانند. از آنجایی که تعداد بیشتری از افراد افسرده و مضطرب از دستگاه شخصی و اپلیکیشن‌های ردیابی سلامت استفاده می‌کنند این تحقیق اهمیت بالایی دارد.»

اپلیکیشن‌های سلامت، وبسایت‌های فعال این حوزه و خدمت تخفیف GoodRx برخلاف فعالان درمانی تعهدی در قبال محافظت از داده‌های شما ندارند و قانون محافظت از داده‌های درمانی هم این بخش از فعالان بازار را پوشش نمی‌دهد.

کیم در این مطالعه درخواستی برای خرید داده‌های سلامت کاربران را به ۳۷ دلال اطلاعاتی ارائه کرده که از این بین ۲۶ شرکت پاسخی ارائه کردند و ۱۱ شرکت حاضر به فروش این اطلاعات بودند. در این مطالعه نامی از شرکت‌های فروشنده اطلاعات برده نشده است.

به نظر دلالان برای تشخیص افراد مبتلا به این اختلالات، استفاده از داروهای ضد افسردگی را بررسی می‌کنند. جالب اینکه اطلاعات پیشنهادی دلالان فراتر از درخواست کیم رفته و داده‌هایی همچون آزمایش DNA، پوشش بیمه، دستگاه‌های متصل درمان، هزینه‌های درمان،‌ کلینیک‌های سقط جنین، اطلاعات توان پرداخت و لیست بلند‌بالایی از دیگر اطلاعات را نیز شامل می‌شود.

دلالان اطلاعات چنین داده‌هایی را با اطلاعات دیگری همچون نمره اعتباری، ثروت،‌ خرید‌ها و حتی اطلاعات کودکان و پت‌ها جفت می‌کنند و نمای واضحی از عادت‌های مذهبی، ورزشی و حتی مجرمانه فرد ارائه می‌دهند.

https://pvst.ir/e6l

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو