skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیر تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی از انتشار ۵۴ هزار میلیارد تومان اوراق گام خبر داد

۲۵ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مدیر تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی، از انتشار ۵۴ هزار میلیارد تومانی اوراق گام در ۱۵ بانک کشور خبر داد.

حمید آذرمند، مدیر تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی، در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرد دستورالعمل جدید اوراق گام در بانک مرکزی به تصویب رسیده است و به زودی وارد فاز عملیاتی می‌شود.

مدیر تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی عنوان کرد که ۶۵ درصد از ظرفیت تسهیلات نظام بانکی صرف سرمایه در گردش می‌شود و به این واسطه منابع جدید مالی به بخش تولید کشور تزریق نمی‌شود. او اوراق گام را ابزاری برای جلوگیری از حجم فزاینده سرمایه در گردش دانست و گفت: آمار تسهیلات بانکی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد تنها حدود ۲۰ درصد از ظرفیت تسهیلات بانکی کشور صرف ایجاد و توسعه واحدهای جدید تولیدی می‌شود. در حال حاضر، ظرفیت عمده پرداخت تسهیلات بانک‌ها، صرف سرمایه در گردش می‌شود و بخش قابل توجهی از این سرمایه در گردش برای تمدید تسهیلات به کار می‌رود. و این به معنای پرداخت منابع جدید به بخش تولید نیست.

حمید آذرمند، مدیر تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی
حمید آذرمند، مدیر تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی

مدیر تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی، اوراق گام را ابزار تامین مالی زنجیره‌ای مبتنی بر تامین مالی تعهدات دانست و گفت: اوراق گام برای تامین مالی تعهدات بنگاه خریدار با محوریت خریدار شکل گرفته است. اوراق گام به‌عنوان یک ابزار تامین مالی عملکرد قابل توجهی داشته و در راستای توسعه و بهبود آن نیز در روزهای آتی دستورالعمل جدید آن به بانک‌ها ابلاغ خواهد شد.

در واقع اوراق گام ضمانتنامه‌ایی است که امکان جابه‌جایی ذی‌نفعان را در زنجیره تامین مالی با تضمین نقدشوندگی به همراه آورده است. این اوراق بر مبنای مشارکت بانک‌ها و بازار سرمایه شکل گرفته است.

آذرمند درباره میزان انتشار اوراق گام در بانک‌های کشور اضافه می‌کند: در حال حاضر، اوراق گام در حدود ۵۴ هزار میلیارد تومان انتشار داشته و ۱۵ بانک به طور فعال از این ابزار استفاده می‌کنند.

مدیر تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی درباره نقش فین‌تک‌ها در زنجیره تامین مالی گفت: در این زنجیره قطعا فین‌تک‌ها نقش عمده‌ای برعهده خواهند داشت و به‌عنوان توسعه‌دهندگان برای بقای زنجیره‌های تامین اهمیت دارند. فعلا بخش قابل توجهی از عملیات تامین مالی زنجیره‌ای مانند عملیات بانکی و اعتبارسنجی بر عهده بانک‌ها است و بخشی از خدمات تکمیلی نیز امکان برون‌سپاری به فین‌تک‌ها را دارد.

بانک مرکزی از سال ۹۸ برای توسعه راهکارها تامین مالی زنجیره‌ای، ابزار اوراق گام را ایجاد کرد و در سال گذشته دستورالعمل اوراق گام در حوزه تامین مالی زنجیره‌ای را ابلاغ کرد. آذرمند در آخر درباره فاز اجرای نهایی اوراق گام عنوان کرد: دستورالعمل کنترل و مدیریت اوراق و دستورالعمل جدید اوراق گام و ضوابط مکمل آن به تصویب رسیده که به زودی وارد فاز عملیاتی خواهیم شد.

https://pvst.ir/e6q

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو