skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کسب‌و‌کار

تحریریه پیوست

جاباما: مردم در پاییز امسال ۳۰ درصد کمتر سفر رفته‌اند

تحریریه پیوست

۲ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

 آمارهای مجموعه جاباما نشان می‌دهد مردم ایران در پاییز امسال ۳۰ درصد کمتر از میزانی که پیش‌بینی شده بود به سفر رفته‌اند.

به گزارش روابط عمومی جاباما، آمارهای این مجموعه نشان می‌دهد در پاییز امسال در حالی‌ که اغلب مردم واکسینه شده‌اند و تا حدودی به روال پیش از کرونا بازگشته‌اند، تمایل کمتری نسبت به پاییز سال گذشته به سفر نشان داده‌اند و در پاییز امسال، برخلاف پیش‌بینی قبلی، کمتر از هر زمانی در طول یک سال گذشته سفر رفته‌اند.

این میزان افت سفر در پاییز ۱۴۰۱ را می‌توان به‌وضوح در میزان جست‌وجوی کلمات کلیدی رزرو انواع اقامتگاه در گوگل مشاهده کرد که به کمترین میزان خود در یک ‌سال گذشته رسیده و برابر با پاییز ۱۴۰۰- یکی از سخت‌ترین پیک‌های کرونا- است. همچنین میزان رزرو انواع اقامتگاه در این مدت، ۳۰ درصد کمتر از میزان پیش‌بینی‌شده است.

اما مهم‌ترین اثر کاهش میزان سفر در پاییز ۱۴۰۱، متوجه میزبانان اقامتگاه‌هاست؛ در پاییز ۱۴۰۱ با کاهش تمایل مردم به سفر، تعداد رزرو هر اقامتگاه‌ و درآمد هر میزبان در مقایسه با آنچه قابل پیش‌بینی بود افت قابل توجهی داشته است. میزبانان شمال کشور ۳۲ میلیون ریال و میزبانان جنوب کشور ۴۵ میلیون ریال در ماه، کمتر از آنچه باید درآمد داشتند. این در حالی‌ است که میزبانان جنوبی تنها شش ماه از سال درآمد دارند و با توجه به تغییراتی که در پاییز ۱۴۰۱ رخ داد، بیش از ۱۲۰ میلیون ریال از درآمد سال خود را از دست دادند.

این کاهش درآمد تنها محدود به هر میزبان و اقامتگاه نیست، بلکه در بسیاری از شهرها کل بوم تحت تاثیر قرار گرفته است. به‌ عنوان مثال به‌ ازای هر اقامتگاه بومگردی، حداقل برای ۱۵ خانواده به‌ صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی می‌شود. بنابراین با کاهش میزان گردشگر در این منطقه، نه تنها میزبان هر اقامتگاه بلکه فروشندگان و ارائه‌دهندگان خدماتی که حول هر اقامتگاه شکل گرفته‌اند، نظیر رستوران، نانوایی، سوپرمارکت، فروشنده صنایع دستی، تورلیدر و… نیز متضرر می‌شوند.

یکی از موضوعات مهم گردشگری اقتصاد بوم‌گردشگری است که به اثرهای اقتصادی سفر بر یک بوم خاص و مردمان آن بوم مربوط می‌شود. روستاها و شهرهای کوچک و بعضاً دورافتاده و کمتر شناخته‌شده‌ای هستند که معیشت مردم آن به اقتصاد بوم‌گردشگری پیوند خورده، موضوعی که جاباما در تلاش است به‌ عنوان بزرگ‌ترین فعال حوزه اقامت در گردشگری به آن پر و بال دهد و در مسیر توسعه آن قدم بردارد. اما مجموع تحولات پاییز ۱۴۰۱، تاثیر غیرقابل انکاری بر اقتصاد بوم‌گردشگری ایران گذاشته است.

https://pvst.ir/e06

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو