skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چهار پیش‌بینی برای اینترنت و وای‌فای در سال ۲۰۲۳

۱۷ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

پاندمی بدون شک وابستگی جهان را به وای‌فای بیشتر کرد. از حرکت جهان به سمت دورکاری و کار ترکیبی گرفته تا محبوبیت چشمگیر بازی، استریم و استفاده از واقعیت مجازی و افزوده باعث افزایش اهمیت تکنولوژی وای‌فای شد و به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها تغییری در این روند مشاهده کنیم. بدون اتصال مطمئن برای خانه هوشمند، زندگی شخصی و حرفه‌ای ما سخت می‌شود و به همین دلیل تجهیزات قدرتمند شبکه بیش از پیش اهمیت دارد.

در این مقاله ما تاثیر و فرصت‌های تکامل شبکه وای‌فای و اینترنت را در سال ۲۰۲۳ بررسی و نکات مهم در جلوگیری از حملات احتمالی به شبکه خانگی را بیان می‌کنیم.

نسل هفتم وای‌فای به استاندارد رایج تبدیل می‌شود

ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت (ISPها) سرعت اتصال را افزایش داده‌اند. سرعت اتصال فیبری شرکت AT&T به 5Gbps رسیده است و کامکست هم در حال آزمایش DOCSIS 4.0 برای توسعه اینترنتی با سرعت 10 Gbps است. برای تجربه حقیقی سرعت بالا، تجهیزات شبکه و وای‌فای هم نیاز به پیشرفت دارند.

نسل هفتم اتصال وای‌فای (Wi-Fi 7) استانداردی با کانال پهن‌باند 320MHz است و امکان انتقال پرسرعت از جمله 5Gbps به گوشی‌ها را فراهم می‌کند که دو برابر سرعت فعلی است. وای‌فای۷ مشکلات لتنسی در بازی و استریم محیط‌های هوشمند را هم حل می‌کند.

تاثیر اصلی Wi-Fi7، پیشرفت قابلیت‌ها و فرصت‌های استریم ویدئویی برای استفاده شخصی و حرفه‌ای است. با افزایش تقاضا برای استریم ویدئو، به پهن‌باند بیشتری به ویژه برای پخش زنده مراسم‌ها نیاز داریم که آن هم نیازمند عملکرد بهتر تکنولوژی وای‌فای است.

از آنجا که وای‌فای۷ با ظرفیت پنج برابری دستگاه‌های بیشتری را پوشش می‌دهد و عملکرد لتنسی AR/VR را ۱۵ برابر بهتر می‌کند،‌ دلایل بیشتری برای تبدیل این تکنولوژی به استاندارد رایج وجود دارد.

در سال ۲۰۲۳، مراسم‌های سرگرمی و فرهنگی بیشتری را به صورت پخش زنده تجربه می‌کنیم و مخاطبان باید برای تجربه مناسب تجهیزات و خدمات شبکه خود را به چیزی فراتر از آنچه ISPها ارائه می‌کنند ارتقا دهند. از این رو دستگاه‌های مصرفی و اول از همه گوشی‌های هوشمند با سرعت زیادی در سال ۲۰۲۳ خود را با استاندارد وای‌فای۷ وفق می‌دهند.

5G به کوچک‌تر شدن شکاف دیجیتالی کمک می‌کند

نبود اتصال مقرون‌به‌صرفه و مطمئن باعث شده «شکاف دیجیتالی» به یکی از مشکلات جامعه مدرن تبدیل شود. با وجود پیشرفت‌های صورت‌گرفته، بسیاری از مناطق همچنان به اینترنت مطمئن دسترسی ندارند. حتی در آمریکا هم ۱۹ میلیون نفر (۶ درصد از جمعیت) هنوز به خدمات پهن‌باند ثابت با سرعت ۲۵ مگابیت دسترسی ندارند.

توسعه خدمات 5G راه را برای عصر جدیدی از اینترنت به ویژه در جوامع روستایی که هنوز در سمت اشتباهی از شکاف دیجیتالی قرار دارند هموار می‌کند. تکنولوژی 5G تا به امروز در ۵۸ کشور عرضه شده است و انتظار می‌رود در دو سال آینده این رقم افزایش چشمگیری پیدا کند و تعداد مشترکان نسل پنجم ارتباطات تا سال ۲۰۲۶ به بیش از سه میلیارد نفر برسد. شبکه قدرتمند ثبات و موبایلی مسیر کار و یادگیری کارکنان و دانش‌آموزان آینده را هموار کرده و ارائه‌دهندگان هم برای تحول سریع بسته‌های اینترنت بهتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

بیشترین سرعت و گستره رشد سرگرمی مربوط به بازی آنلاین است

گیمیر‌های جوان که بر اساس تحقیقات جدیدی از شرکت Bain & Company، حدود ۴۰ درصد بیشتر از هر رسانه دیگری زمان خود را صرف بازی می‌کنند،‌ شتاب بی‌سابقه‌ای به سرعت رشد صنعت بازی می‌بخشند. در همین گزارش پیش‌بینی شده که درآمد صنعت بازی جهان در پنج سال آینده ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.

در صنعتی که میلی‌ثانیه‌ها هم اهمیت دارند اهمیت تجهیزات شبکه کم از سرعت سخت‌افزار گرافیکی ندارد. وای‌فای۷ نقش مهمی در ارائه سرعت بالا و لتنسی نزدیک به صفر خواهد داشت و توسعه‌دهندگان بازی به لطف این تکنولوژی می‌توانند تجربیات جدید و چشمگیری را خلق و عرضه کنند.

با پیشرفت خانه‌های هوشمند، سوءاستفاده‌گران هم پیشرفت می‌کنند

حدود یک‌سوم از مصرف‌کنندگان آمریکایی حداقل یک ابزارک هوشمند در خانه دارند و نرخ استفاده از این دستگاه‌های هوشمند در سال ۲۰۲۳ نیز بیشتر می‌شود. صاحب خانه‌ها از وسایل هوشمندی همچون یخچال، زنگ در و چراغ‌های هوشمند برای بهبود زندگی خود استفاده می‌کنند. بیشتر دستگاه‌های جدید بازار امسال به اتصال اینترنتی نیاز دارند و میانگین دستگاه‌های متصل هر خانه به زودی به ۲۰ می‌رسد.

مشکل اینجاست که همانند هر تکنولوژی دیگری، امکان هک خانه هوشمند هم وجود دارد. هر دستگاه متصلی در معرض خطر سوءاستفاده مجرمان سایبری است و زیرساخت امنیتی شرکت‌ها و کسب‌وکارها باعث شده تا تبهکاران علاقه بیشتری به هک شبکه‌های خانگی نشان دهند.

در نتیجه نگاه شبکه‌محور به بحث امنیت در سال ۲۰۲۳ اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. گزینه‌های امنیتی باید به صورت پیش‌فرض در روترهای وای‌فای قرار بگیرند تا همه دستگاه‌های خانه حتی در صورت استفاده موقت هم از امنیت کافی برخوردار شوند.

جمع‌بندی

وابستگی جهان به وای‌فای و اتصال قوی یکی از عناصر مهمی زندگی روزمره ماست. اتصال ضعیف بر تمامی صنایع تاثیر منفی می‌گذارد و به همین دلیل تکنولوژی جدید وای‌فای نقش پررنگی در آینده ما دارد.

این روند احتمالاً در سال ۲۰۲۳ به لطف موضوعاتی مثل وای‌فای۷، 5G بازی آنلاین و پیشنهادهای امنیتی برای خانه‌های هوشمند سرعت بیشتری می‌گیرد.

منبع: Forbes

https://pvst.ir/dvx

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو